Predsednik stranke TRS Matjaž Hanžek je razložil, da projekt šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6) ni le
Predsednik stranke TRS Matjaž Hanžek je razložil, da projekt šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6) ni le "problem korupcije, temveč tudi širši, od spoštovanja pravne države do vpletanja in prepletanja politike". Foto: BoBo

Predsednik stranke TRS Matjaž Hanžek je razložil, da projekt šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6) ni le "problem korupcije, temveč tudi širši, od spoštovanja pravne države do vpletanja in prepletanja politike".

Ob tem je še poudaril, da bodo, če ne bodo dobili dovolj podpisov, videli, "koliko velja pravna država in preganjanje korupcije".

Po Hanžkovem mnenju je policija "bolj ali manj potrdila", da so imeli v TRS-u prav, ko so lani v primeru Teša 6 vložili kazenske ovadbe. Večina, ki so jih v kazenski ovadbi našteli, je namreč v preiskavo vključila tudi policija, razen dveh - nekdanjih predsednikov vlad Janeza Janše in Boruta Pahorja.

Razširitev ovadbe glede Teša 6
Vlada pripravlja 235-milijonski rez v javni sektor in 21 milijonov evrov prihranka pri regresih za upokojence, medtem ko je ugotovljene korupcije pri Tešu 6 za skoraj 285 milijonov evrov, pa je izpostavil Gorazd Marinček, ki ravno zaradi tega računa na podpise poslancev SMC-ja in DeSUS-a.

V TRS-u so sicer zadržani glede podpisov SD-ja, a jih z optimizmom navdaja, da sta Dejan Židan in Matevž Frangež takrat kot poslanca glasovala proti državnemu poroštvu za 440-milijonsko posojilo Tešu - Židan je zdaj minister, Frangež pa državni sekretar v kabinetu predsednika vlade. Poslanci NSi-ja pa so bili kot edina stranka proti poroštvu.

"Kdor ne bo prispeval podpisov za to preiskavo, pomeni, da ima prste v marmeladi," je menil Marinček in dodal, da bodo zdaj ovadbo razširili še na nekdanjega finančnega ministra Franca Križaniča, nekdanjega in zdajšnjega velenjskega župana Srečka Meha in Bojana Kontiča ter nekdanjega direktorja Premogovnika Velenje Milana Medveda.

Policisti naj bi preiskovali Šušteršiča
Marinček je tudi razkril, da policisti preiskujejo tudi nekdanjega finančnega ministra Janeza Šušteršiča, ker v proračunu 2013 ni bilo predvidenega pokrivanja državnega poroštva. "To pomeni, da je celjska kriminalistična policija vendarle zaslutila neko odgovornost državnih funkcionarjev," je dejal in dodal, da v stranki TRS predvsem opozarjajo na opustitev dolžnostnih ravnanj.

TRS zato sprašuje ministra za finance Dušana Mramorja, kako je v proračunu za 2015 predvideno pokritje poroštva za Teš 6, saj da je po Marinčkovih besedah v pogodbi kot razvezni pogoj navedena korupcijska klavzula, ki daje banki (Evropska investicijska banka) možnost, da takoj odpokliče posojilo.

Poslanci ZL-ja nameravajo vložiti tudi zahtevo za dopolnitev zakona o Računskem sodišču, tako da bi to potem lahko imelo pristojnost za pregledovanje poslovanja tudi vseh preostalih hčerinskih družb, ne samo glavnih družb, v katerih je država lastnik.

Mešanje lignita in premoga
Marinček je med pomembnejšimi dejstvi pri Tešu 6 spomnil, da so v Šoštanju na Agencijo RS za okolje (Arso) vložili vlogo za dovoljenje, ki bo omogočilo mešanje velenjskega lignita s premogom z visoko kurilno vrednostjo - gre za osem odstotkov domešavanja.

Šoštanj je poleg tega vložil vlogo za gradbeno dovoljenje za dogradnjo industrijskega železniškega tira, ki bi omogočal dovoz premoga iz Luke Koper.

Izpostavil je še način merjenja kurilne vrednosti premoga, ki se je "spremenilo čez noč" - kurilna vrednost se je znižala za okoli 10 odstotkov.

Teš je pod velikim okoljskim vprašanjem tudi zato, ker je upravno sodišče razveljavilo soglasje Arsa glede pogojev za shranjevanje CO2 in vrnilo zadevo v ponovno proceduro, medtem pa se je, preneseno na evropsko zakonodajo, izkazalo, da na območju Slovenije ni pogojev za shranjevanje CO2, je še opozoril Marinček.