Dafne Schippers, ki je lani na evropskem prvenstvu osvojila šprinterski dvojček (zmagala je tako na 100 kot na 200 metrov), je v Pekingu na 200 metrov tekla sijajnih 21,63. Foto: Reuters
Danielle Williams
Le kdo bi v teku na 100 metrov z ovirami stavil na Danielle Williams? Foto: EPA
Sergej Šubenkov
Sergej Šubenkov je bil na 110 metrov z ovirami edini, ki je tekel pod mejo 13 sekund. Foto: EPA
Tianna Bartoletta
Tianna Bartoletta si je za 30. rojstni dan (praznovala ga bo v nedeljo) priborila najlepše darilo: drugič je postala svetovna prvakinja v skoku v daljino. Zmagala je tudi na prvenstvu pred desetimi leti v Helsinkih. Foto: EPA
Martina Ratej
Najboljša uvrstitev Martine Ratej na svetovnih prvenstvih je ostalo sedmo mesto iz leta 2011. Že pred prihodom v Peking je bila najboljša slovenska atletinja jasna: uvrstitev v finale bi bila po takšni sezoni uspeh. Imela je prav, kopje ni poletelo dlje od 60 metrov. Foto: www.alesfevzer.com

Rekorderka Florence Griffith Joyner je 21,34 tekla leta 1988 v Seulu, umrla zaradi odpovedi srca, vsi pa njen tragičen konec povezujejo z neprestano zlorabo dopinga. Hitreje je v zgodovini tekla le še Marion Jones (21,62 leta 1998), ki pa je bila tudi v središču afere BALCO. Vsi njeni dosežki so sumljivi, večina je razveljavljenih. 23-letna Schippersova, ki je bila na SP-ju v Moskvi pred dvema letoma bronasta v sedmeroboju, na letošnjem prvenstvu pa ima že srebro iz šprinta, je uprizorila sijajen tek. Iz krivine ni prišla v najboljšem položaju, toda nato je prehitela Jamajčanko Elaine Thopson in prekinila ameriško-karibsko prevlado v tej disciplini.

"Včasih sem tekmovala v sedmeroboju, zdaj pa sem se osredotočila le na oba šprinta. Imam veliko moč in to mi pomaga pri napredovanju v obeh disciplinah. Mislim, da lahko grem še hitreje," je povedala 23-letna Nizozemka.
Kitajci dočakali prvo zlato medaljo
Prvi komplet kolajn sedmega dne prvenstva so podelili ženskam v hitri hoji na 20 kilometrov. Zmagala je svetovna rekorderka Hung Lju, ki je v zadnjih metrih dobila dvoboj z rojakinjo Šjuži Lu. Obe sta dosegli čas 1:27:45. To je prva zlata medalja za Kitajsko na tem svetovnem prvenstvu. Bron je osvojila Ukrajinka Ljudmila Oljanovska (1:28:13). V teku na 110 metrov čez ovire šok za favorite: s tehnično izjemnim tekom je napake tekmecev z ruskim rekordom 12,98 kaznoval Sergej Šubenkov.

Španovićeva kljub državnemu rekordu razočarana
Na 100 metrov ovire velik osip favoritinj že v polfinalu, presenetljiva prvakinja pa je z izidom 12,57 postala Jamajčanka Danielle Williams. V finalu je tekla tudi njena starejša sestra Shermaine. Prvič se je zgodilo, da je v finalu SP-ja nastopil sestrski par. Američanke so ostale brez medalje. V skoku v daljino so vse tri dobitnice medalj preskočile sedem metrov. Zlato medaljo je osvojila Američanka Tianna Bartoletta (7,14), srebrna je bila Britanka Shara Proctor (7,07), Ivana Španović pa je bila celo razočarana z bronasto medaljo, čeprav je s 7,01 postavila srbski rekord.

Ratejeva v Pekingu ni rešila slabe sezone
Zadnja slovenska predstavnica na pekinškem stadionu Ptičje gnezdo Martina Ratej je v kvalifikacijah meta kopja dosegla izid 59,76 in v svoji skupini zasedla 12. mesto. 33-letna Ratejeva je v prvi seriji kopje vrgla 57,13 m, v drugi 59,76 m, v tretji pa je prestopila. Kvalifikacijsko normo 63,50 sta v prvi skupni presegli le dve tekmovalki. "Pričakovala sem finale, ampak glede na letošnjo sezono ... enostavno mi ne gre in to se je ponovilo tudi v Pekingu," je povedala za Radio Slovenija.