Fernanda Alonsa so po zmagi v Valencii med igranjem španske himne premagala čustva. Foto: Reuters
Sebastian Vettel
Sebastian Vettel je dirko zaradi težav z dirkalnikom končal v 35. krogu. Foto: Reuters
Zmagovalci VN Evrope 2012
Nazadnje smo bili takšnemu vrstnemu redu na vrhu priča po dirki za VN Francije leta 2005. Foto: Reuters
Alonso v Valencii razveselil navdušene rojake

Alonso (111 točk) se je z zmago v skupnem seštevku povzpel na sam vrh in ima pred drugouvrščenim Markom Webbrom (91) 20 točk naskoka. Tretji je Lewis Hamilton, ki je na osmih dirkah zbral 88 točk. Med prvimi petimi sta še Nemca Sebastian Vettel (85 točk) in Nico Rosberg (75).

Več novic iz sveta formule ena lahko preberete na našem posebnem portalu.

Vettel vozil fantastično
Izjemen štart je uspel Vettlu, ki je močno potegnil v vodstvo, drugo mesto je zadržal Hamilton. Dobro je dirko začel tudi Romain Grosjean, ki je v tretjem ovinku drzno prehitel Pastorja Maldonada. Francoz je dirkal izjemno, v 11. krogu je zaostajal le še za aktualnim svetovnim prvakom. Na prvem kompletu mehkih gum je bil precej hitrejši od Britanca, na DRS-ravnini ga je zlahka ujel. Vettel je bil razred zase, iz kroga v krog je večal prednost pred najbližjimi zasledovalci, v 14. krogu je imel že več kot 13 sekund naskoka.

Varnostni avto zapeljal na stezo za pet krogov
Prava drama se je sledila v 29. krogu, ko sta trčila Finec Heikki Kovalainen in Francoz Jean Eric Vergne. Zaradi trka je na stezo za nekaj krogov pripeljal varnostni avto. Vergne je moral dirko zaradi počene zadnje desne gume končati, Kovalainenu pa se je kljub počeni sprednji levi gumi le uspelo zapeljati v boks in je dirko lahko nadaljeval. Navzočnost varnostnega avtomobila so številni dirkači izkoristili za drugi postanek v boksih - zelo dolg postanek je imel Lewis Hamilton, ki se je predtem prebil v ospredje, a nato zdrsnil na četrto mesto.

Dirkalnika enostavno odpovedala
Nato se je začela dirka močno zapletati. Veliko smole sta imela Vettel in Grosjean, ki sta odstopila v 35. oziroma 41. krogu. Aktualni svetovni prvak je imel težave z elektriko, dirkalnik mu je preprosto ugasnil in dirke je bilo zanj konec. Grosjean, ki je bil na zadnji dirki za VN Kanade odličen drugi, je v 41. krogu prav tako precej upočasnil svoj dirkalnik, pozneje so iz njegove ekipe sporočili, da je imel težave z alternatorjem. 13 krogov pred koncem so se za zmago na dirki za VN Evrope borili trije pretekli svetovni prvaki - Alonso (2005, 2006), Hamilton (2008) in Kimi Räikkönen (2007).

V končnici dirke se je vrstni red na vrhu spremenil še enkrat - v boju za tretje mesto sta krog pred koncem trčila Maldonado in Hamilton. Krajšo je potegnil slednji, ki je dirko z razbitim dirkalnikom v besu (volan je zalučal v tla) končal.

Končni vrstni red (57/57):
1. F. ALONSO Ferrari 1:44:16,449 2. K. RÄIKKÖNEN Lotus +6,421 3. M. SCHUMACHER Mercedes 12,639 4. M. WEBBER Red Bull 13,628 5. N. HULKENBERG Force India 19,993 6. N. ROSBERG Mercedes 21,176 7. P. DI RESTA Force India 22,866 8. J. BUTTON McLaren 24,653 9. S. PEREZ Sauber 27,777 10. P. MALDONADO Williams 34,630 Odstopi: Glock, Vergne, Kobajaši, Vettel, Grosjean, Hamilton.