Valtteri Bottas je na Kitajskem osvojil sedmi pole v karieri. Njegov najboljši čas je bil kar krepko počasnejši od najhitrejšega kroga, ki ga je v Šanghaju pred letom dni odpeljal Sebastian Vettel (1:31,095). Foto: Reuters
Dirkališče v Šanghaju je oblikovano v kitajski znak šang, ki pomeni 'visoko' ali 'nad'. Poleg dveh dolgih ravnin vsebuje tudi enega najtežjih skupkov zavojev v formuli ena (uvodna zavoja po štartno-ciljni ravnini). Foto: Reuters

Ni skrivnost, da ima Ferrari trenutno najmočnejši pogonski sklop in da v ravninah razvije najvišjo hitrost, a pri Mercedesu so z izboljšanim aerodinamičnim oprijemom v hitrih zavojih našli odločilne stotinke in desetinke sekunde, s katerimi jim je uspelo ugnati italijansko moštvo in še 59. v zgodovini zavzeti prvo štartno vrsto.

Še posebej je izstopala razlika v srednjem sektorju proge, kjer sta bila oba ferrarija, Sebastian Vettel in Charles Leclerc, precej počasnejša od Mercedesovih tekmecev. Moštvo iz Maranella čaka še veliko dela, če želi v nedeljo zjutraj na kitajski preizkušnji resno izzvati Bottasa in Hamiltona za zmago.

"Za zdaj imamo dober konec tedna, a moram priznati, da sem s težavo odpeljal najboljši krog v zadnjem delu kvalifikacij. Krog sem odpeljal dobro, a ne čisto po svojih željah. Kljub vsemu je bil dovolj dober, da sem osvojil pole," je po kvalifikacijah dejal Bottas, ki bo v nedeljo lovil peto zmago v kraljici motošporta.

VN Kitajske 2019 je jubilejna tisoča dirka v zgodovini formule ena. Do danes so dirke organizirali na 72 različnih dirkališčih v 32 državah.

Na Kitajskem so prvo dirko organizirali leta 2004, dobil jo je Rubens Barrichello s ferrarijem. Nedeljska dirka bo 16. zapovrstjo. Lani je kitajsko preizkušnjo z izjemno predstavo dobil Daniel Ricciardo v red bullu. Na odru za zmagovalce se mu je pridružil finski dvojec Bottas - Kimi Räikkönen.

Sebastian Vettel se je moral zadovoljiti s tretjim mestom, svojega moštvenega kolega Charlesa Leclerca je v zadnjem poskusu ugnal za 17 tisočink sekunde. Foto: Reuters
MMC-jev dirkač kvalifikacij: Valtteri Bottas (Mercedes): Po odličnem uvodu v sezono in nekoliko slabši predstavi v Manami se je porajalo vprašanje, ali je bila perfektna dirka v Melbournu zgolj slučaj, a Finec je v Šanghaju na prostih treningih in v kvalifikacijah dokazal, da se namerava letos resno spustiti v boj za naslov svetovnega prvaka. Foto: Reuters

Albon in Giovinazzi obstala v garažah
Kvalifikacije sta odprla williamsa, Robert Kubica in George Russell, ki sta pričakovano ostala brez drugega dela, a dirke tokrat ne bosta začela z zadnjih štartnih položajev. Iz zadnje štartne vrste bosta nedeljsko dirko začela Alexander Albon (Toro Rosso) in Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo). Nobeden izmed njiju ni zapeljal na stezo. Albon je svojega tora rossa razbil na tretjem prostem treningu, Giovinazzi je kvalifikacije zaradi težav s pogonskim sklopom le odsedel v kokpitu. Najhitrejši čas je postavil Bottas (1:32,658), še najbolj se mu je približal Leclerc, ki je z drugim hitrim krogom zaostal le za 54 tisočink sekunde. Hamilton je bil tretji, Verstappen četrti, Vettel peti.

Mercedesa pokazala mišice
V drugem delu kvalifikacij sta mercedesa pokazala mišice, Bottas je zelo hitro postavil najhitrejši čas, z drugim poskusom je na srednje trdih gumah sijajno hiter krog odpeljal še Hamilton in za 91 tisočink sekunde zavzel vrh (1:31,637). Ferrarija sta kar precej zaostala, bolje se je odrezal Vettel, ki je imel za Britancem skoraj šest desetink sekunde zaostanka (+0,595), Leclerc drugega hitrega kroga ni odpeljal, zasedel je četrto mesto (+0,687). Brez finalnega dela sta nekoliko presenetljivo ostala oba mclarna, Lando Norris in Carlos Sainz, v drugem delu so obstali še Kimi Räikkönen (Alfa Romeo), Sergio Perez (Racing Point) in Daniil Kvjat (Toro Rosso).

Max Verstappen bi se zagotovo vmešal v boj za tretje štartno mesto na dirki, a je pred zadnjim hitrim poskusom obstal v gneči, ciljno črto pa je posledično prečkal po koncu kvalifikacij. Nizozemec je bil zelo nezadovoljen s Vettlovim manevrom v predzadnjem zavoju proge pred omenjenim poskusom, s katerim mu je Nemec pokvaril zaključek kvalifikacij. Foto: Reuters
Sorodna novica Vettlu prvi, Bottasu drugi prosti trening v Šanghaju

Hamiltonov poskus ni bil dovolj
Ferrari ni bil dorasel nasprotnik Mercedesu, v prvem poskusu zadnjega dela kvalifikacij sta dirkača italijanskega kolektiva krepko zaostala za najhitrejšim Bottasom, ki je imel dobre štiri desetinke prednosti pred Vettlom in še desetinko več pred Leclercom. Hamilton je na drugem mestu za moštvenim kolegom zaostal za pičlih sedem tisočink sekunde, v primerjavi z njim je največ izgubil v prvem sektorju proge. Sledil je še zadnji poskus za tako želeni pole. Vprašanje je bilo le, kdo od mercedesov si bo pridirkal najboljši štartni položaj. Hamilton je dirkal na meji zmogljivosti svojega dirkalnika, a to ni bilo dovolj, za Bottasom je na drugem mestu zaostal za 23 tisočink sekunde. Vettel je za 17 tisočink s tretjega mesta izrinil Leclerca.

Prvih deset štartnih mest razporejenih po moštvih

V Šanghaju se je šele drugič v zgodovini formule ena zgodilo, da je prvih deset štartnih mest za dirko razporejenih po moštvih. Do danes se je to edinkrat zgodilo leta 2011 v Marina Bayju pred dirko za VN Singapurja. Tedaj so si mesta razdelili Red Bull (Sebastian Vettel, Mark Webber), McLaren (Jenson Button, Lewis Hamilton), Ferrari (Fernando Alonso, Felipe Massa), Mercedes (Nico Rosberg, Michael Schumacher) in Force India (Adrian Sutil, Paul di Resta).