Lewis Hamilton je brez večjih težav dobil dirko v Monzi. To je bila njegova jubilejna 40. zmaga v karieri. Za idoliziranim Ayrtonom Senno zaostaja le še za eno zmago (41 zmag ima sicer tudi Vettel). Foto: Reuters
Štart F1
Štart se je popolnoma ponesrečil Kimiju Räikkönenu, ki je z drugega padel na zadnje mesto. Foto: Reuters
Sebastian Vettel
Sebastian Vettel je razveselil navijače Ferrarija z drugim mestom. Foto: Reuters
Felipe Massa
Williamsov Felipe Massa je na odru za zmagovalce požel najbučnejši aplavz. Enkrat dirkač Ferrarija - za moštvo iz Maranella je dirkal med letoma 2006 in 2013 -, za vedno dirkač Ferrarija. Foto: Reuters
Ferrari, Ferrarijevi navijači
Ferrarijevi navijači so v Monzi znova poskrbeli za izjemno vzdušje. Foto: Reuters
Hamilton slavil v Monzi
Štart dirke F1 za VN Italije

Hamiltona ni mogel ujeti nihče, tudi Vettel je bil neulovljiv za preostale tekmece. Največje razočaranje je zagotovo doživel Kimi Räikkönen, ki je na štartu obstal, z drugega padel na zadnje mesto, nato pa počasi začel vzpon proti najboljši peterici dirkačev. Na koncu je bil peti.

Drama v Italiji
Po dirki so komisarji Mednarodne avtomobilistične zveze zaradi suma o premajhnem pritisku v gumah pod drobnogled vzeli Mercedesova dirkalnika. Hamiltona bi lahko doletela kazen 25 sekund, kar pomeni, da bi na koncu za 42 tisočink sekunde vseeno osvojil prvo mesto. Tehnični vodja Williamsa Pat Symonds je medtem že poudaril, da bi morali svetovnega prvaka diskvalificirati. Hamilton jo je na koncu odnesel brez kazni.

V dirkaškem seštevku za svetovno prvenstvo v formuli ena je Hamilton še povečal prednost pred moštvenim kolegom Rosbergom. Britanec ima 252 točk, Nemec 53 manj (199). Tretji je Vettel s 178 točkami, sledita mu Massa (97) in Räikkönen (92).

Räikkönen obstal na štartu
Štart se je popolnoma ponesrečil Räikkönenu, ki je obstal in padel na začelje kolone. Finec je nato v prvem krogu prehitel šest dirkačev in zasedel 14. mesto. Odlično je začel Hamilton, ki je zadržal vodilni položaj, za njim je zapeljal Vettel, nato oba williamsa, Massa in Bottas. Rosberg, ki je v soboto dosegel četrti najboljši čas v kvalifikacijah in je imel na začetku dirke težave s sprednjimi zavorami, je prvo šikano odpeljal kot šesti.

Lotusa zelo hitro odstopila
Räikkönen se je hitro prebijal naprej, za deveto mesto je prehitel še Carlosa Sainza in Jensona Buttna, a za Hamiltonom, ki je imel dobre štiri sekunde prednosti pred Vettlom, je zaostajal za debelih 23 sekund. Medtem sta zaradi težav z dirkalnikom odstopila oba lotusa, Romain Grosjean in Pastor Maldonado. To je bil še posebej grenek odstop za Francoza, ki se je na zadnji dirki v Belgiji zavihtel na oder za zmagovalce.

Rosberg pravočasno v boks za 3. mesto
Medtem ko je Hamilton dirkal svojo dirko - njegova prednost pred Vettlom se je iz kroga v krog večala -, je bilo v ozadju najzanimivejše Räikkönenovo prebijanje v ospredje. Finec je v boks prvič zavil v 29. krogu - pri tem je imel veliko sreče, da v njegov zadek ni trčil Roberto Merhi z marussio -, nekaj krogov pozneje je v šikani Ascari prehitel Marcusa Ericssona in zasedel osmo mesto. S prvim postankom je sicer največ pridobil Rosberg, ki je v boks zavil pravočasno, ukanil williamsa in zapeljal na tretje mesto, kjer je začel lov na Vettla.

Rosbergu tik pred koncem razneslo motor
Za manjšo dramo so v zaključku dirke poskrbeli pri Mercedesu, od koder so Hamiltonu po radijski zvezi naročili, naj odpelje nekaj hitrih krogov, razloga za to odločitev niso želeli razkriti. Ko so bile vse oči uprte v vodilnega Britanca, pa je dva kroga pred koncem motor razneslo Rosbergu. Mercedesov pogonski sklop, s katerim je dirkal Rosberg, je bil že precej dotrajan, z njim je Nemec, aktualni svetovni podprvak, odpeljal že šest dirk. To je bil sploh prvi odstop Mercedesovega dirkača v letošnji sezoni.

Medtem se je Räikkönen prebil do petega mesta. Po katastrofalnem štartu vseeno kar uspešna dirka za svetovnega prvaka iz sezone 2007, a Finec je po odličnih kvalifikacijah nedvomno pričakoval veliko več.

Sezona formule ena se bo nadaljevala 20. septembra z dirko v Singapurju.