Prvi gol Los Angelesa: Jake Muzzin je po podaji Anžeta Kopitarja premagal Johna Gibsona. 20-letni ameriški vratarski čudežni deček je doživel šele prvi poraz v Ligi NHL, potem, ko je v rednem delu sezone trikrat zmagal, v končnici pa dvakrat. Foto: Reuters

V tem letnem času ni važno kdo doseže gol, vse dokler imamo enega več kot nasprotno moštvo. Po dveh golih smo jih lepo zaustavili. Še vedno mislim, da lahko igramo bolje. Sedme tekme so vedno vznemirljive, a tudi najtežje za napredovanje.

Anže Kopitar po 6. tekmi
Anže Kopitar (Los Angeles Kings) - Andrew Cogliano (Anaheim Ducks)
Kingsi na čelu s prvim slovenskim centrom so dobili tudi peto tekmo končnice, na kateri jim je grozil izpad iz boja za Stanleyjev pokal, a za napredovanje morajo zdaj dobiti še drugo sedmo tekmo končnice 2014. Foto: Reuters
Los Angeles Kings - Anaheim Ducsk
Strelec zmagovitega gola Trevor Lewis ima za seboj porazni redni del, v katerem je na 73 tekmah dosegel le 6 golov, zdaj v končnici pa je na 13. tekmi zadel že četrtič. Foto: Reuters
Max Pacioretty (Montreal Canadiens)
25-letni Američan Max Pacioretty je z golom iz 31. minute 7. tekme izločil Boston in popeljal Montreal v finale Vzhoda. Foto: Reuters
"Čestitka" poraženega Milana Lucica ob stisku roke Dalu Weisu po koncu serije Boston - Montreal, največjega rivalstva v Ligi NHL.
Kingsi izsilili sedmo tekmo

Na tekmi z malo goli in odličnima vratarjema, kot se za končnico Stanleyjevega pokala spodobi, je bila odločilna 35. minuta. Napadalec Trevor Lewis je z nič kaj nevarnim strelom premagal mladega Johna Gibsona, ki je nepričakovano "požrl" gol, česar pa Racmani niso znali več popraviti.

AK11 prva zvezda tekme
Bolj kot v napadu je v obrambnih nalogah in pri ustavljanju Ryana Getzlafa blestel Anže Kopitar, zaradi česar si je tudi prislužil naziv prve zvezde 6. tekme. A najučinkovitejši igralec končnice Lige NHL je ob tem še utrdil vodstvo, saj je še na 12 od 13 tekem LA-ja v letošnji končnici prispeval točko. S 17 točkami (4 goli in 13 podaj) ima Kopi tri točke več od Jevgenija Malkina, Zacha Pariseja in Getzlafa, pri čemer sta prva dva že izpadla iz boja za hokejski "sveti gral".

Končal delo Slovaka in Slovenca
Prva tretjina je bila povsem v znamenju Kingsov, pri čemer so imeli Ducksi srečo, da so zaostajali le z 1:0. V 9. minuti je znova udarila slovensko-slovaška naveza, tokrat s podajama. Marian Gaborik je podal pred gol, AK11 pa je na drugi vratnici našel pozabljenega branilca Jaka Muzzina, ki je matiral Gibsona. Drugi del igre je pripadel gostom, ki so prevzeli pobudo zaradi nediscipline LA-ja, pri čemer niso izkoristili niti ene od petih iger z igralcem več.

Prva napaka 20-letnega vratarja
Na videz nenevarni protinapad v 35. minuti se je končal s podvojitvijo prednosti za gostitelje. Trevor Lewis je ustrelil z razdalje in presenetil Gibsona, ki je imel povsem neoviran pogled na celotno akcijo in strel. Na prvi "požrti" gol 20-letnega vratarja so se soigralci odzvali silovito in najprej zadeli vratnico, zatem pa je Kyle Palmieri bliskovito obkrožil vrata in znižal na 2:1.

V zadnji tretjini sta Quick in Gibson (oba po 21 obramb) v obup spravljala napadalce, pri čemer je Anaheimu po strelu Jeffa Carterja pomagala tudi vratnica. Po nekaj izrednih priložnostih Kraljev ob PP-ju tri, dve minuti pred koncem je v zadnji minuti sledil popolni juriš Racmanov. S šestim napadalcem namesto vratarja so povsem stisnili gostitelje, a zaman.

Chicago še čaka na izzivalca
V premiernem južnokalifornijskem dvoboju končnice je Los Angeles že izpustil iz rok prednost dveh zmag, Anaheim pa je po nizu treh uspehov zapravil prvi zaključni plošček za napredovanje v finale Zahoda, v katerem je že branilec Stanleyjevega pokala Chicago.

LAK prvič doma premagal sosede
Ključ do uspeha v "avtocestni seriji" je prvi gol, saj je v seriji tekma vedno pripadla moštvu, ki je povedlo. Do 6. tekme končnice so Ducksi v letošnji sezoni dobili vse tekme pri 45 km oddaljenih sosedih: štiri v Staples Centru in še eno na Dodgers Stadiumu na "zimski klasiki". Sedma tekma bo v petek v Honda Centru v Anaheimu (začetek v soboto ob 3.00 po slovenskem času).

Briere junak "habsov" v Bostonu
Montreal se veseli najslajše zmage zadnjih let, saj so Canadiensi dobili odločilno sedmo tekmo serije z Bruinsi, in to sredi Bostona (1:3). Najboljše moštvo rednega dela je imelo pobudo in je nadstreljalo goste s 30:18, a že od samega začetka se je napovedovalo razočaranje za gostitelje. Že v 3. minuti je veteran in eden najboljših strelcev v končnicah Daniel Briere s popolno podajo poskrbel za gol Dala Weisa. Sredi tekme je grobo napako Bostonove obrambe kaznoval Max Pacioretty, a je ob igralcu več pred iztekom 2. tretjine upanje ohranil Jarome Iginla, ki je za 1:2 v mrežo preusmeril strel Troyja Kruga.

Sledi finale Vzhoda Canadiens - Rangers
V zadnji tretjini je Boston pritiskal, a se izredno razpoloženi Carey Price (29 obramb) ni dal ugnati še drugič in namesto izenačenja je slabe tri minute pred koncem zadel 36-letni Briere. Tekma je bila odločena in "habsi" so v 34. medsebojni seriji izločili dobitnike Predsedniškega pokala in lanske podprvake. Po štirih letih bo Montreal zaigral v finalu Vzhoda, že 16. v zgodovini se bo v končnici pomeril z NY Rangersi, a šele prvič po letu 1996.