Anže Kopitar na začetku svoje 16. sezone v dresu Kraljev podira in prestavlja mejnike, ki le opominjajo, da bo dres s številko 11 po koncu kariere upokojen in dvignjen pod strop hokejske dvorane v Los Angelesu. Foto: Reuters

Dan po odmevni zmagi pri prvaku Vegasu, kjer je Anže Kopitar dosegel jubilejni 400. gol, so Kralji igrali na domačem ledu, pri čemer je kapetan prestopil nov mejnik. Potem ko je z dvema točkama v Las Vegasu na drugem mestu večne klubske lestvice ujel Luca Robitailla, je zdaj že zapustil družbo zdajšnjega predsednika Los Angeles Kingsov.

Še 152 točk za rekorderjem kluba

Pred Kopitarjem je na klubski lestvici le fantastični strelec Marcel Dionne, ki je med letoma 1975 in 1987 na 921 tekmah zbral kar 1307 točk za 550 golov in 757 podaj. Robitaille je zbral 1154 točk: 557 golov in 597 podaj na 1079 tekmah v dresu Kraljev med letoma 1986 in 2006 (z dvema prekinitvama).

A kralji gostovanj (sedem zmag na sedmih tekmah zdoma) imajo na začetku sezone 2023/24 težave na domačem ledu, kjer so na šesti tekmi doživeli že peti poraz, sicer vsaj tretjega s tolažilno točko. Tokrat je v Crypto.com Areni slavil Pittsburgh s 4:3 v podaljšku.

Grafiko zagotavlja <a href='https://www.sofascore.com' target='_blank'>sofascore.com</a> Kopitarjeva statistika na 13. tekmi sezone: sedma podaja za 14. točko. En strel v okvir vrat, 1 mimo, 2 blokirana poskusa, po en izgubljen in ukraden plošček, buliji 11/20 (55 %) v 23 izmenah za 17:38 igre.
Grafiko zagotavlja sofascore.com Kopitarjeva statistika na 13. tekmi sezone: sedma podaja za 14. točko. En strel v okvir vrat, 1 mimo, 2 blokirana poskusa, po en izgubljen in ukraden plošček, buliji 11/20 (55 %) v 23 izmenah za 17:38 igre.

Rust v podaljšku zadel kar dvakrat

Razmerje strelov v okvir vrat je bilo sicer kar 37:20 za Los Angeles, a kaj ko je drugi vratar Pheonix Copley tako prvi kot zadnji usodni gol prejel izza gola zaradi preslabega gibanja z vratnice na vratnico.

Junak Pingvinov je postal Bryan Rust, ki je v 4. minuti podaljška zadel kar dvakrat: prvi zadetek je bil razveljavljen zaradi ofsajda, zato pa je pol minute pozneje pravilno matiral domačo obrambo. Minuto pred tem je imel resno priložnost za zmago tudi Kopitar, a je njegov močni strel za las zgrešil okvir vrat.

"Nocoj nismo igrali dovolj odločno, morda zaradi dveh tekem zapovrstjo ali pa smo bili enostavno prepočasni. Nismo si zaslužili dveh točk," je po dvoboju dejal trener Kraljev Todd McLellan, ki je še obrazložil: "So številka ena pri sodniških metih, mi pa smo si privoščili šest, sedem prepovedanih dolgih strelov. Ponavadi smo pri prenosu ploščka iz svoje tretjine bolj zbrani, po drugih 20 minutah pa smo imeli zaradi tega že deset igralcev z več kot minuto dolgimi izmenami."

Crosby in Rust sta poskrbela, da je Pittsburgh z dna Vzhodne konference napredoval za štiri mesta, a položaj Pingvinov zavaja, saj imajo pozitivno razliko v golih, kar jim napoveduje nadaljni dvig navzgor. Nenazadnje so Pensi vodili po številu strelov v okvir vrat v ligi (35,9). Foto: Reuters

Crosby z golom in podajo

Kapetan Pingvinov Sidney Crosby je z mojstrovino okoli gola v 8. minuti poskrbel za vodstvo gostov. Odgovoril mu je domači kapetan, ki je v 15. minuti zrežiral izenačenje, ko je prestregel plošček in od ograde kot na pladnju podal do Carla Grundstroma. Švedski večer je v 30. minuti nadaljeval Adrian Kempe, ki je kot ostrostrelec premagal rojaka Magnusa Hellberga v vratih Pensov. Kralji so se razleteli, streljali, prišli do igralca več, a sledila je hladna prha. Ob igralcu manj je izenačil Danec Lars Eller.

Fiala se je odkupil z izenačenjem

Le 37 sekund zadnje tretjine je Pittsburgh potreboval za novo vodstvo: Crosby je z imenitno podajo našel Jacka Guentzla za 3:2. Iz le 15 strelov je bil drugi vratar LAK-a Copley premagan že tretjič ...

Če so Kralji zapravili številčno premoč ob izključitvi Crosbyja, pa je razpoloženi Hellberg vendarle kapituliral v 47. minuti, ko je s tretjim strelom v treh sekundah pot v mrežo le našel Kevin Fiala. Švicar se je tako na najboljši način odkupil za podarjeni plošček Ellerju ob koncu 2. tretjine.

Los Angeles v soboto čaka sedma domača tekma, ko bodo ob 4.30 po slovenskem času v nedeljo gostili Philadelphio. Takrat bo v vratih zagotovo Cam Talbot, s katerim Kingsi tudi nizajo zmage v gosteh.

Nič novega: zmaga Bostona in poraz Edmontona

Na preostalih četrtkovih tekmah izstopa nova zmaga vodilnega Bostona, ki je brez težav premagal NY Islanders s 5:2. V derbiju dna lige je San Jose porazil Edmonton s 3:2, s čimer se pritisk na vodstvo Oilersov še stopnjuje, da prebudijo in nekaj spremenijo pri ekipi.