Veliki rdeči stroj se je vrnil v 52 let stari opravi. Foto: Reuters
Radim Vrbata
Radim Vrbata je pokopal Dance. Foto: EPA

Rusija, opravljena v replike sovjetskih dresov iz olimpijskih iger 1956, je zlahka odpravila nemočne Italijane s 7:1.

Semin je že v četrti minuti načel mrežo slovenskih zahodnih sosedov. Rdeči plaz se je utrgal v drugi tretjini, ki so jo Rusi dobili s kar 5:0, nato pa so do konca samo še nadzirali potek srečanja in se uigravali za zahtevnejše tekmece.

Ob boku Rusije tudi SSSR
"Dober uvod. Malce je bilo res nenavadno imeti na dresu CCCP, toda imeli smo tudi napis Rusija," se je superzvezdnik Aleksander Ovečkin dotaknil še vrnitve legendarnega logotipa na ledene ploskve. Ob 100. obletnici IIHF-a bo vsaka reprezentanca v predtekmovanju odigrala eno tekmov v retro dresih, Slovenija bo proti Latviji igrala v dresih, ki bodo obujali spomin na leto 1966 in svetovno prvenstvo Skupine A v Ljubljani in Skupine B v Zagrebu.

Danci povedli s prvim strelom na tekmi
Na uvodni tekmi svetovnega prvenstva elitne divizije v hokeju so v skupini D Čehi pričakovano premagali Dance s 5:2. Skandinavci so presenetljivo povedli že po 31 sekundah, ko je zadel Stefan Lassen. Radim Vrbata je ravno prišel s klopi za kaznovane, ko je izid v 8. minuti poravnal. Šest minut pozneje je podal Alešu Kotaliku, ki je ob igralcu več poskrbel za preobrat. Dancem je prek Jannika Hansna še uspelo izenačiti.

V drugi tretjini so Čehi dali v višjo prestavo. Razpoloženi Vrbata je v 25. minuti izkoristil podajo Tomasa Fleischmanna. Vse dvome je razblinil Zbynek Irgl. Piko na i je devet minut pred koncem postavil Jan Hejda. V 54. minuti je kazenski strel za Češko zapravil Jakub Klepis.

Skupina D, 1. krog:
DANSKA - ČEŠKA
2:5 (2:2, 0:2, 0:1)
Lassen 1., Hansen 19.; Vrbata 8., 25., Kotalik 14., Irgl 32., Hejda 51.

RUSIJA - ITALIJA 7:1 (1:0, 5:0, 1:1)
Semin 4., 32., Ovečkin 24., Morozov 30., Tereščenko 31., Šušinskij 37., Zaripov 56.; Cirone 52.

Skupina D:
Rusija 1 1 0 0 0 7:1 3 Češka 1 1 0 0 0 5:2 3 Danska 1 0 0 0 1 2:5 0 Italija 1 0 0 0 1 1:7 0