Jaroslav Halak bo še dolgo sanjal strela Tuomoja Ruutuja, ki je kaznoval nezbranost vratarja in Slovaško izločil iz tako želenih in načrtovanih bojev za medalje. Foto: EPA
Marian Gaborik (Slovaška)
Marian Gaborik je kronal slovaško premoč ob igralcu več in popeljal gostitelje v vodstvo z 1:0. Foto: EPA
James Neal in Jason Spezza
James Neal je v 50. minuti poskrbel za vrhunec tekme, ko je z močnim in natančnim strelom zadel za vodstvo Kanade s 3:0. Foto: Reuters
Dion Phaneuf, John Tavares in Chris Stewart (Kanada)
Kanadska izbrana vrsta je na Slovaškem v povprečju stara le 23,5 leta, s čimer so javorjevi listi daleč najmlajša reprezentanca turnirja. Foto: Reuters
Marius Holtet, Ole-Kristian Tollefsen in Lars Haugen (Norveška)
Norvežani bodo morali za vstop v četrtfinale obvezno premagati Francoze. Foto: Reuters

Slovaki, ki bi za ohranitev možnosti za preboj v izločilne boje morala obvezno premagati Fince, so odločno napadali le v 1. tretjini, ko je Marian Gaborik v 17. minuti le kronal številčno premoč.

Halak "požrl" dva Ruutujeva strela
V nadaljevanju so "levi" ohromili igro gostiteljev prvenstva, sredi zadnje tretjine pa je Tuomo Ruutu v treh minutah poskrbel za zaslužen preobrat. Najprej je hitro ustrelil po dobljenem "buliju", nato pa natančno ustrelil z vrha levega kroga. Pri obeh golih je Jaroslav Halak posredoval izredno slabo in je s tem najverjetneje ob selektorju Glenu Hanlonu postal prvi grešni kozel za popolni polom Slovakov, ki so tako veliko vložili v prvo svetovno prvenstvo elite v samostojni Slovaški.

Ostareli in izčrpani zvezdniki klonili pod pritiskom
Izjemna pričakovanja so bila preveč za ostarele zvezdnike Šatana, Demitro in Stumpla, NHL-ovci Hossa, Gaborik, Višnovsky, Handzuš so bili po izpadih iz končnice premalo sveži, mladih moči je bilo odločno premalo, prvi vratar Halak pa daleč od svojega slovesa. Slovaška ni več hokejska republika, ampak samo še država, ki gosti 75. svetovno prvenstvo v hokeju, na katerem pa gostitelji ne bodo igrali nobene vloge v boju za medalje.

Bodker junak danske zmage
Danska
je z zmago po kazenskih strelih odščipnila Nemčijo dragoceno točko. Za končnih 4:3 je poskrbel razigrani center Phoenixa Mikkel Bodker, ki je že v rednem delu dosegel dva gola, nato pa še zadel odločilni kazenski strel. Nemci so po golu Kevina Lavalleeja skoraj celotno 3. tretjino vodili s 3:2, nato pa je dve minuti in pol pred iztekom rednega dela izenačil Nichlas Hardt. "Orli", ki so drugič zapored izgubili "loterijo" so sicer že uvrščeni v četrtfinale, kjer pa bi lahko z nekaj več sreče lahko štartali vsaj z 2. mesta.

Norvežani malce prestrašili Kanadčane
Prvo presenečenje prvenstva Norveška se je s svojo srčno igro dobro zaporestavila Kanadi, ki je zmagala "le" s 3:2, čeprav je v 50. minuti povedla že s 3:0. "Vikingi" so v dveh minutah prek Ken Andre Olimba in Mariusa Holteta na hitro dvakrat premagali Jonathana Bernierja, za izenačenje pa jim je zmanjkalo nekaj več spretnosti ob številčni premoči. "Javorjevim listom", ki so v vsaki tretjini dosegli po en gol, je zmago prinesel izredno natančen strel Jamesa Neala, s čimer je Kanada potrdila uvrstitev v četrtfinale.