Norvežani se veselijo sladke zmage. Foto: Reuters
Patrik Elias, Edgars Masalskis, Girts Ankipans, Krisjanis Redlihs, Arturs Kulda
Patrik Elias je zadel za 2:2 in podal pri zmagovitem golu Martina Havlata. Foto: Reuters
Yan Stastny, Thomas Raffl
Na tekmi med Američani in Avstrijci, morebitnimi slovenskimi nasprotniki v boju za obstanek, ni manjkal niti boksarski vložek. Foto: Reuters
Mikael Granlund, Janne Niskala, Pasi Puistola, Jarkko Immonen
Finci so uspešno začeli svetovno prvenstvo. Foto: Reuters

Norvežani se prvič v 61 letih veselijo zmage nad Švedi, ki so od leta 1950 slavili na vseh medsebojnih tekmah z izjemo tekme na SP-ju v Italiji leta 1994, ko so Norvežani iztržili remi. Švedi so bili boljši na vseh ostali 11 medsebojnih tekmah na SP-jih, na obeh olimpijskih dvobojih, petih tekmah igralcev mlajših od 20 let in treh tekmah igralcev mlajših od 18 let.

Zmagovit zadetek je dosegel Per-Age Skroder. Ob njem je bil pri streljanju kazenskih strelov uspešen le še Mathis Olimb. "Tri krone" so proti sosedom v prvi tretjini vodile že 1:3, dvakrat se je med strelce vpisal Patrik Berglund. Švedi so zadeli tudi v zadnji minuti prve tretjine, a je bil zadetek razveljavljen, ker je bil dosežen po sodnikovem žvižgu, ki je oznanil konec tretjine.

Norvežani so v nadaljevanju pritisnili in izenačili, v zadnjih nekaj minutah pa niso bili daleč od vodilnega zadetka. Loui Eriksson je ob "power playu" v zadnji tretjini dosegel svoj drugi zadetek in povedel Švede v ponovno vodstvo. Podaljšek je izsilil Anders Bastiansen, ki je poslal plošček med nogama Erika Ersberga za 4:4. V podaljšku so Švedi niso izkoristili igralca več na ledu, Mads Hansen pa je slabo podal do Skroderja, ko sta se sama znašla pred Ersbergom, ki je imel sicer med tekmo manj dela kot njegov norveški kolega Lars Haugen (razmerje v strelih 46:20 za Švede).

Američani brez težav ugnali Avstrijce
Z izjemo druge tretjine so bili Američani ves čas boljši nasprotnik in oblegali vrata Jürgena Penkerja, proti kateremu je letelo 32 strelov. Al Montoya na drugi strani je ubranil 12 od 13 strelov. Varovanci Billa Gilligana so imeli v 2. tretjini minuto in 18 sekund dva igralca več na ledu, a je bil Montoya ob vseh poskusih na mestu. Edini zadetek za naše severne sosede je dosegel napadalec Salzburga Marco Pewal s strelom iz zapestja v levi kot.

Dancem ni uspelo še eno presenečenje
Finci so se v Bratislavi oddolžili Dancem za presenetljiv poraz (4:1) na uvodni tekmi lanskega prvenstva v Nemčiji. Skandinavci so igrali napadalno in svoje nasprotnike nadstreljali 44:9. "Shutout" Petrija Vehanena je preprečil Nichlas Hardt, ki je po podaji Juliana Jakobsena ob igri z igralcem več zadel prazna vrata.

Čehi nadaljujejo, kot so končali - z zmago
Branilci naslova Čehi, ki so v lasnkem finalu presenetili Ruse, so se v večernem terminu precej namučili z Latvijci, ki so v drugi tretjini celo povedli 1:2, na koncu pa morali priznati premoč tekmecu.