Fabian Cancellara je zdaj olimpijski in svetovni prvak v kronometru. Foto: Reuters
Jani Brajkovič.
Jani Brajkovič je spet dokazal, da je odličen kronometrist. Foto: MMC RTV SLO
Medalje so šle v Švico, na Švedsko in v Nemčijo. Foto: EPA
Fabian Cancellara
Cancellara je tretjič svetovni prvak. Foto: Reuters
Odličen nastop Brajkoviča v Mendrisiu

Brajkovič je s tem v Švici izboljšal najboljšo slovensko uvrstitev v kronometru - svoje osmo mesto z lanskega prvenstva, čeprav je pred štartom zatrjeval, da proga ni po njegovem okusu. Za bronasto medaljo je zaostal samo 38 sekund.

Povprečna hitrost krepko prek 50 km/h
Cancellara je veljal za prvega favorita, a da bo tako suvereno opravil s konkurenco, nihče ni pričakoval. Njegovo povprečje je bilo kar 51,7 km/h. Da je bil razred zase, dokazuje tudi njegov prihod v cilj, ko je že vsaj 200 metrov pred ciljem dvignil roke v zrak in slavil tretji naslov prvaka (2006, 2007, 2009). Lani je bil Švicar tudi olimpijski prvak.

Larssona že pred polovico pustil za seboj
Srebrno medaljo je osvojil Šved Gustav Larsson (zaostal je minuto in 27 sekund), bron pa Nemec Tony Martin. Cancellara je imel že po tretjini 50-kilometrskega kronometra 38 sekund prednosti, kmalu zatem pa že prehitel Larssona, ki je štartal minuto pred njim. Branilec naslova Bert Grabsch je zaostal za Brajkovičem in osvojil 10. mesto.

Svojih navijačev ni razočaral
"To je bila najpomembnejša tekma kariere, zanjo sem se pripravljal dolgo časa in veliko razočaranje bi bilo, če mi pred svojimi navijači, ki so me ves čas glasno spodbujali, ne bi uspelo. Hvala občinstvu, hvala Mendrisiu. Zdaj bom poskušal zmagati še na cestni dirki, upam le, da bom imel dovolj časa za regeneracijo," se je zmage veselil 28-letni kolesar iz Berna.

Smola Wigginsa
Bradley Wiggins je bil na poti do medalje, vendar se mu je na zadnjem klancu strgala veriga. Kolo je besno vrgel ob tla in preklinjal svojo ekipo, ki je ni bilo ob njem, ko je potreboval rezervno kolo. Gregor Gazvoda je razočaral in zaostal skoraj sedem minut. Med 66 tekmovalci je osvojil 48. mesto.