Lotte Kopecky ob prečkanju ciljne črte v Glasgowu. Foto: Reuters

Dirka je minila v begu švicarske kolesarke Elise Chabbey, ki si je nabrala že minuto in pol naskoka, a so se Nizozemke v prvi zasledovalni skupini pravočasno zbrale, niso taktizirale in navile tempo. Zaostanek so hitro topile. V predzadnji krog je Chabbey vstopila na čelu dirke, njena prednost je znašala le še dobrih deset sekund.

Demi Vollering je po smoli Annemiek van Vleuten, ki je morala kar dvakrat zamenjati kolo, reševala nizozemsko čast, v ciljnem šprintu si je pridirkala srebrno odličje. Van Vleuten, ki je morda zadnjič nastopila na svetovnih prvenstvih, je osvojila osmo mesto, za zmagovalko pa je zaostala dve minuti in 48 sekund. Foto: Reuters

Tempo zasledovalk je sicer nekoliko padel, a Chabbey so imele ves čas v vidnem polju in pod nadzorom. Veliko dela je opravila Annemiek van Vleuten, ki je imela sicer 65 km pred ciljem kar nekaj težav s kolesom. Najprej je čakala na menjavo sprednje gume, nato je že nekaj trenutkov pozneje kolo v celoti zamenjala. Najboljše je kljub vsemu hitro ujela.

Bili smo priča igri mačke z mišjo. Chabbey je dirkala na vso moč, zasledovalke pa so zadaj storile dovolj, da si Švicarka ni privozila zajetnejše prednosti. Tik pred koncem predzadnjega kroga je bila ubežnica ujeta, v tem času pa jo je van Vleuten znova zagodlo kolo, potrebna je bila še ena menjava, legenda ženskega kolesarstva je izpadla iz boja za naslov prvakinje.

Nizozemci so imeli v ognju le še eno železo, Vollering, ki se je na čelu kolone sprva uspešno kosala s prvo favoritinjo Kopecky, po napadu 8 km pred ciljem pa so jo začeli mučiti krči v levi nogi in je hitro zaostala. Kilometer pozneje je silovito napadla Ludwig, sledila ji je lahko le še Kopecky, ki se je 5,6 km pred ciljem sama odpeljala proti cilju.

To je bil za Kopecky največji uspeh v karieri, Belgiji je v ženski konkurenci prinesla prvi naslov po daljnem letu 1973, ko je smetano pobrala Nicole Vandenbroeck. V ciljnem šprintu je Vollering le ujela in prehitela Ludwig za drugo mesto. Dvakratna svetovna prvakinja in lanska zmagovalka van Vleuten je bila osma, zaostala je 2:48.

Na štartni listi je bilo sicer 210 kolesark, med temi tudi tri Slovenke, in sicer Urška Žigart, Eugenia Bujak in Urša Pintar. Dirko je končala zgolj Bujak, zasedla je 54. mesto (+14:49).

SP: Zadnjih 6 km ženske cestne dirke