DeMar DeRozan je bil najboljši strelec tekme s 34 točkami. Foto: EPA
Goran Dragić
Goran Dragić je bilo razigran ob koncu prvega polčasa, v drugem pa ni našel prave igre. Foto: EPA
Bismack Biyombo
Bismack Biyombo je vnesel novo energijo v igro Toronta pod košem. Prispeval je deset točk in tudi blokiral štiri mete igralcev Miamija. Foto: Reuters
Stephen Curry
Stephen Curry je pred peto tekmo v Oracle Areni prejel priznanje za najbolj koristnega igralca (MVP) rednega dela v Ligi NBA. Prejel je vse možne glasove, kot prvi košarkar v zgodovini. Foto: Reuters
Steph Curry (Golden State Warriors)
V končnici 5. tekme se je Portland približal že na točko, a sta Curry in Thompson poskrbela, da je Golden State izrabil prvo zaključno žogo. Foto: Reuters

Gostje so izjemno slabo začeli tekmi, v drugi četrtini so zaostajali že za 20 točk, a so se vrnili in v zadnjih minutah imeli priložnost za preobrat. DeRozan (34 točk, prosti meti 11/11) in Lowry (25 točk) pa sta potrdila zmago Toronta, ki se lahko v petek prvič v zgodovini kluba prebije v finale Vzhoda.
Najboljši strelec Miamija je bil znova Dwyane Wade z 20 točkami, Goran Dragić jih je dodal 13. poleg tega pa je prispeval še pet skokov in dve podaji.

Denarna kazen za Dragića
Kazen dva tisoč dolarjev se nanaša na četrto tekmo oziroma, kot je liga zapisala, nešportno potezo Gorana Dragića. V borbi za žogo pod obročem je Dragić z roko zamahnil proti Coryju Josephu, kar je bilo za disciplinskega sodnika po ogledu posnetka dovolj za tehnično napako in avtomatično denarno kazen.
Ljubljančan je ameriškim novinarjem priznal, da ga je kazen presenetila, ter dodal, da je bila poteza storjena v žaru borbe in da nikakor ni hotel udariti ali poškodovati nasprotnika.

Izjemen začetek Toronta
Gostitelji so začeli sanjsko. Miami uvodne štiri minute ni dosegel niti točke, Lowry in DeRozan sta poskrbela za vodstvo z 9:0. Erik Spoelstra je vzel minuto odmora, ki pa ni posebej pomagala. DeRozan, ki ni bil razigran na četrti tekmi v Miamiju, je do polovice prve četrtine nanizal kar deset točk (17:4). DeMarre Carroll je s trojko v 10. minuti povišal na 26:10. Šele ob koncu prvega dela so gostje s prostimi meti Luola Denga in Udonisa Haslema znižali (28:18).
Dragić hitro znižal visoko prednost gostiteljev
Ob odsotnosti poškodovanega Jonasa Valančiunasa je pod košem odgovornost prevzel Bismack Biyombo, ki je v drugi četrtini trikrat silovito zabil in še bolj razgrel vzdušje v dvorani (53:34). Lowry je s polaganjem zaokrožil delni izid 18:6 in štiri minute pred odmorom je imel Toronto kar 20 točk naskoka (55:35). Raptorsi so se v zadnjih treh minutah prvega polčasa preveč sprostili, Dragić je nanizal osem točk zapored. Josh McRoberts je znižal na 55:45 in Miami je bil ob odmoru znova v igri.

Poškodbi Denga in Carrolla

Na začetku tretje četrtine je Dragić s trojko znižal na 57:51, a je takoj odgovoril DeRozan. Miamiju igra v napadu nikakor ni stekla, Deng je sredi tretje četrtine odšel v garderobo zaradi poškodbe levega zapestja in se ni več vrnil. Kmalu zatem je po osebni napaki v napadu na parket padel Carroll in obležal v velikih bolečinah. Držal se je za zapestje in takoj odšel v garderobo. Tudi odlični obrambni igralec Raptorsov se ni več vrnil.
Miami prišel le na točko zaostanka
Terrence Ross je po prodoru povišal na 77:62 na začetku zadnje četrtine. Odgovoril je Josh Richardson, ki je bil trikrat natačen izza črte in Miami se je približal na 84:77. V odločilnih trenutkih sta akcije zaključevala veteran Joe Johnson in Wade, ki je z dvema prostima metoma ujel priključek dve minuti pred koncem (88:87). Tako blizu gostje niso bili na peti tekmi.
Lowry in DeRozan zbrana v končnici
Trener Dwane Casey je vse stavil na glavna zvezdnika ekipe. DeRozan je bil nezgrešljiv s črte prostih metov, po izgubljeni žogi Dragića minuto in 15 sekund pred koncem pa je Lowry zadel za tri točke (93:87). V zadnji minuti je DeRozan s štirimi prostimi meti potrdil zmago Toronta.
Šesta tekma bo v noči s petka na soboto v American Airlines Areni. Zmagovalec te serije se bo v finalu Vzhoda srečal s Clevelandom, ki v letošnji končnici ni izgubil.

MVP zlomil odpor Portlanda
V finale na Zahodu so se že uvrstili branilci naslova Golden State Warriors. S 4:1 v zmagah so odpravili Portland, znova pa je odločilno vlogo odigral MVP lige NBA Stephen Curry. Dosegel je 29 točk, od tega 14 v zadnjih dvanajstih minutah.

VZHOD, polfinale:
TORONTO (2) - MIAMI (3) 3:2
99:91 (28:18, 27:27, 20:17, 24:29)
20.155; DeRozan 34 (11/22 iz igre, prosti meti 11/11), Lowry 25 (4/9 za tri), 10 skokov in 6 podaj, Biyombo 10, Joseph 9, Patterson 8, Carroll 6, Ross 5, Thompson 2; Wade 20, Dragić (6/14 iz igre, 1/4 za tri, 5 skokov in 2 podaji v 39 minutah) in Richardson po 13, J. Johnson 11, Winslow 8, McRoberts, Haslem in T. Johnson po 6, Green in Deng po 4.