Slovenci spravili na kolena evropske prvake
Nachbar učil Zavca, kako se igra obramba
Celje tik pred prvimi tekmami
Žibratov uvodnik pred začetkom EP-ja
Slovenija proti Češki prvič na velikih tekmovanjih
Kako je Slovenija dobila EuroBasket?

Ta teden je bil za slovenski športni svet izjemno uspešen. V sredo se je začelo težko pričakovano evropsko prvenstvo v košarki, na katerem so slovenski košarkarji vknjižili uvodni dve zmagi, za nameček pa so v petek zvečer slovenski nogometaši dobili kvalifikacijski obračun za nastop na SP-ju proti Albaniji.

V sredo komaj strli Čehe ...

Košarkarska vročica je dosegla vrhunec. Slovenski športni navdušenci so dolgo čakali na začetek EP-ja in prvo tekmo slovenske izbrane vrste proti Češki. Zvesti navijači so v Celju pričakovali gladko zmago, a so vse do konca trepetali za končno slavje. Razlog? Trema košarkarjev. Čeprav je bil za njimi niz pripravljalnih srečanj, so v Zlatorogu uprizorili zelo bledo predstavo. Nikakor se jim ni uspelo odlepiti od nasprotnika, ki je k sreči klonil šele v končnici (62:60).

... v četrtek ugnali evropske prvake!

Zaradi sila blede sredine predstave je v anketi na MMC-ju v uspeh varovancev Božidarja Maljkovića proti evropskim prvakom Špancem verjelo le 41 odstotkov uporabnikov. Toda junaki, kakor so za EuroBasket poimenovali slovenske košarkarje, so imeli drugačne načrte. V prvem polčasu so ves čas držali stik z dvakratnimi evropskimi prvaki, ki so na uvodni tekmi prvenstva pometli s Hrvati (68:40). Najbolj skrb vzbujajoč je bil met za dve točki, ki je bil le 29-odstoten (5/17), Španci so bili boljši zlasti v skokih (12:25) in so ob polčasu vodili za +8 (25:33).

Drugi polčas za košarkarske anale

V nadaljevanju so Slovenci stisnili zobe, še posebej center Gašper Vidmar, ki je po enem izmed dvobojev ostal brez enega zoba. 25-letnik, ki si kruh služi v Carigradu pri Fenerbahčeju, je moral za nekaj časa na klop. Slovence je v igro vrnil Edo Murić, ki je zadel veliko trojko, po košu Zorana Dragića pa so se gostitelji Špancem približali na vsega tri točke razlike. Slovenijo je po dolgem času v vodstvo z zabijanjem popeljal Mirza Begić (48:47), ob izteku četrtine je bil rezultat 52:51.

Festival trojk v zadnji četrtini

V zadnjih 10 minutah tekme so trojke na obeh straneh kar deževale, po krajši odsotnosti se je na parket vrnil Vidmar in z novim silovitim zabijanjem zadel za 67:65. Španci so s košem Sergia Llulla zadnjič povedli tri minute pred koncem, do zadnjega sodnikovega žvižga so nato vknjižili zgolj še eno točko, medtem ko sta se na drugi strani razigrala Goran Dragić in Boštjan Nachbar, ki sta v končnici nanizala kar 11 točk in potrdila prestižno zmago nad glavnimi favoriti za naslov evropskega prvaka.

Kamplov prekrasen zadetek
Toda s tem se uspeh slovenskih športnikov še ni končal. V petek so bili slovenski košarkarji na zasluženem odmoru, športne navdušence pa so razveselili njihovi nogometni kolegi, ki so v polnih Stožicah s prekrasnim zadetkom Kevina Kampla v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo, ki bo prihodnje leto v Braziliji, na kolena spravili Albance. Varovanci Srečka Katanca se lahko v sredo z zmago na Cipru zavihtijo na 2. mesto v svoji kvalifikacijski skupini, a le, če Islandija in Albanija remizirata, Švicarji pa v gosteh premagajo Norvežane.