Goran Dragić je bil s 16 točkami najboljši strelec Slovenije. Foto: Aleš Fevžer
Jaka Lakovič
Jaka Lakovič se je vrnil po poškodbi in odigral 16 minut. Foto: EPA
Jaka Blažič
Jaka Blažič je ukradel žogo, nato je Goran Dragić dosegel zmagoviti koš. Foto: Aleš Fevžer

Slovenija je še v zadnji minuti zaostajala s 50:54. Jure Balažič je nato zadel trojko (53:54), malo pozneje pa je Jaka Blažič ukradel še žogo. Po minuti odmora je odgovornost prevzel starejši izmed bratov Dragić in dve sekundi pred sireno zadel za še drugo slovensko zmago nad Turki v tednu dni.

Na prvi v Celju, ki se je končala z 72:53, je moral prav Dragić zaradi incidenta z Dogusom Balbayjem že v 4. minuti v slačilnico. Tokrat je ohranil mirne živce in se "maščeval" varovancem Bogdana Tanjevića na najboljši mogoči način.

Slovenci niso imeli strelskega večera
Slovenija je dobila skok s 40:29, a slabo metala iz igre - le 20/57. Zadela je le dve trojki iz 19 poskusov, prvo šele ob koncu tretje četrtine po dvanajstih zgrešenih poskusih.

Turki z izidom 10:0 do preobrata
Selektor Božidar Maljković se je odločil, da bodo tokrat počivali Uroš Slokar, Miha Lapornik in Gezim Morina. Slovenija je tekmo začela v postavi Jaka Lakovič, ki se je vrnil po poškodbi, Edo Murič, Jaka Blažič, Mirza Begić in Jure Balažič. Razpoloženi Balažič je dosegel štiri točke za vodstvo s 6:4. V nadaljevanju je šest točk zapored dodal še Goran Dragić, tako da je semafor v 8. minuti kazal 15:9. Toda končnica prve četrtine je pripadla Turkom, ki so z delnim izidom 10:0 napravili preobrat.

Turčija na odmor s +1
Sledila je izenačena tekma, Slovenci pa so izenačili v 17. minuti, ko je Begić dosegel koš za 24:24. Malo pozneje je Goran Dragić celo zadel za vodstvo s 26:24. Toda končnica prvega polčasa je spet pripadla Turčiji, ki je s koši Tükilmaza, Ilyasove in Erdena na odmor odšla s +1 (28:29). Pri Slovencih je bil z 10 točkami najučinkovitejši G. Dragić.

Slovenci ujeli priključek
Začetek drugega polčasa je pripadel Turkom, ki so z delnim izidom 7:0 ušli na 39:30. Strelsko sušo je šele s prostimi meti prekinil Zoran Dragić. V drugi polovici tretje četrtine je Slovenija strnila vrste in se povsem približala, ko je Z. Dragić zadel trojko za 40:42.

Balažič in G. Dragić zadela ključna meta
Turki so večji del zadnje četrtine branili minimalno prednost. A Slovenci se niso predali. G. Dragić je v 38. minuti s prostih metov zadel za 50:50. Sledila je dramatična končnica, v kateri je Omer Asik s štirimi zaporednimi točkami poskrbel za +4 (54:50) v zadnji minuti. Jure Balažič je 23 sekund pred koncem zadel trojko (53:54), nato pa je Blažič v naslednjem napadu ukradel žogo Turkom. V roke jo je vzel G. Dragić in po prodoru dosegel odločilni koš.

Slovenija se bo v nedeljskem finalu pomerila s Srbijo, ki je s 96:68 premagala Ukrajino.

Božidar Maljković: "Te zmage nas ne smejo zavesti, saj gre vendarle samo za prijateljske tekme. Prave bodo prišle šele po 4. septembru. Je pa vedno lepo zmagati in veselim se nedeljskega finala. Tokratna tekma s Turčijo je bila veliko bolj izenačena kot tista v Celju. Borili smo se, vendar nismo imeli dobrega strelskega večera. Turčija bi lahko z lahkoto zmagala, saj je vodila večji del tekme."

Jaka Lakovič: "Tekma sicer ni bila najbolj atraktivna, a na koncu šteje le rezultat. Igrali smo v krču, igra nam nikakor ni stekla, saj tekmecu nismo mogli vsiliti našega ritma hitre igre, ob tem pa smo zgrešili še ogromno odprtih metov. A borili smo se do konca in po zaslugi odličnega koša Gorana Dragića prišli do nove zmage. Osebno sem danes zmagal kar dvakrat, saj sem tekmo odigral brez bolečin, kar me zelo veseli."