Češka je ustavila Hrvaško, in to na kakšen način! Kdo bi si mislil, da lahko proti tako močni reprezentanci vodijo za 30 točk. Foto: EPA
Če že Slovenije ne bo v četrtfinalu, bosta pa tam stara znanca slovenskih parketov - Jan Vesely in Jiri Welsch. Foto: EPA
Miroslav Raduljica je bil praktično nezgrešljiv pod finskim obročem. Foto: Reuters
Alessandro Gentile je bil v izvrstni formi in je tudi proti Izraelu pokazal svoj razkošen talent. Foto: Reuters
Jonas Mačiulis
Jonas Mačiulis je bil nerešljiva uganka za gruzijsko obrambo. Foto: EPA
Čehi izločili Hrvate, Srbi in Italijani naprej
Benda s trojko povišal češko prednost na 26 točk

Potem ko so favoriti za medalje v Lillu v soboto zanesljivo opravili svoje delo (Francija, Španija, Grčija), je nedeljska opoldanska tekma postregla s scenarijem, ki ga ne bi napovedal nihče. Češka je od prve minute narekovala ritem, igrala borbeno, organizirano in učinkovito (48 točk do polčasa!), pod košem pa je kraljeval nekdanji igralec ljubljanskega Slovana Jan Vesely (20 točk, 13 skokov).

11 izgubljenih žog v prvem polčasu
Hrvaška je bila povsem brez energije in je imela po selitvi iz Zagreba v Lille podobne težave kot Slovenija. Dario Šarić in Ante Tomić se v prvih 20 minutah nista vpisala med strelce, Hrvaška pa je do odmora izgubila enajst žog. V drugem polčasu je šlo le še po principu "začeli smo slabo, nato pa še popustili", pri čemer je bila dodatna težava poškodba Krunoslava Simona, ki je po tekmi povedal, da je bil to zanj najhujši dan, odkar igra košarko.

Prednost Čehov znašala 30 točk
Čehi so prednost povečali na neverjetnih 30 točk (63:33), potem ko so izkoristili večminutni hrvaški strelski mrk in popoln razpad sistema. Ekipa, ki se je spogledovala z medaljo, večji del tretje četrtine ni bila sposobna izpeljati enega spodobnega napada. Nobena poteza selektorja Velimirja Perasovića ni obrodila sadov. Juriš na vse ali nič v zadnji četrtini ni kaj dosti popravil vtisa. Hrvaška se je še najbolj približala v 36. minuti, ko je bilo 69:56.

Perasović končal delo v vlogi selektorja
Perasović je v prvem komentarju po tekmi poleg razočaranja tudi napovedal, da prevzema odgovornost za poraz in končuje delo na mestu selektorja. Več o odmevih tukaj.

Italijani plačali visoko ceno za uspeh nad Izraelom
Podobno kot Čehi so se brez večjih težav prek Izraela v četrtfinale uvrstili tudi Italijani, ki so praktično ves čas narekovali tempo igre, zmagovalca pa dokončno odločili v tretji četrtini, ki so jo dobili za kar 19 točk (9:28), največ pa vodili +32. Selektor Simone Pianigiani je zadnjo četrtino odigral tudi z rezervisti, vsaj deloma pa je bil v to primoran, saj sta parket v drugem polčasu zaradi zdravstvenih težav zapustila dva izmed glavnih zvezdnikov, Marco Belinelli in Andrea Bargnani. Ne pozabimo, že nekaj tekem zaradi poškodbe mišice počiva tudi kapetan Luigi Datome.

Prvi italijanski strelec na koncu je bil Alessandro Gentile s 27 točkami, 14 jih je dodal Belinelli. Eden glavnih italijanskih strelcev Danilo Gallinari je dosegel le šest točk.

Srbi v zadnji četrtini hitro visoko povedli
Srbija je šele v zadnji četrtini zlomila Fince, ki so jim do tedaj ob zelo solidnem metu dolgo parirali. Nato pa je v prvi polovici zadnje četrtine po dveh trojkah Marka Simonovića, petih točkah Zorana Ercega in še dveh koših Nemanje Bjelice prednost kar naenkrat narasla na 19 točk (89:70) v 35. minuti. Srbskega naleta z nizom 12:0 niti z minuto odmora ni mogel prekiniti finski selektor Henrik Dettmann.

27 točk centra Raduljice
Varovanci Aleksandra Đorđevića so nato do konca varno zadržali visoko prednost. Prvi srbski junak je sicer bil center Miroslav Raduljica, ki je bil v raketi nezaustavljiv in je dosegel kar 27 točk ob metu iz igre 11/12. Bjelica jih je dodal 19. Pri Fincih je bil razpoložen nekdanji branilec ljubljanske Olimpije Sasu Salin s 26 točkami. Srbi so za dve točki metali kar 72-odstotno (26/36), ob tem so imeli 17 podaj več od nasprotnika (30:13).

Litovcem so se tresle hlače
Na zadnji tekmi osmine finala so se morali Litovci pošteno potruditi, da so strli odpor Gruzijcev, ki so 'grizli' vse do konca. Ko je že kazalo, da si bo Litva mesto v četrtfinalu priigrala z delnim izidom 7:0 in pobegom na +8 (79:71) slabi dve minuti pred koncem, so se Gruzijci vrnili in zaostanek zmanjšali na -1 (80:79). Nato je trojko v ključnem trenutku - 12 sekund pred koncem - zadel Jonas Mačiulis (83:79) in priigral odločilno prednost, ki so jo Litovci zadržali do konca (85:81). Mačiulis je bil najučinkovitejši igralec na tekmi, dosegel je kar 34 točk!