Zoran Dragić je z neizmerno energijo spet vlekel slovenski voz k novi zmagi. 20 točk je dosegel ob metu za dve točki 8/10, zadel je eno od šestih trojk. Zbral je tudi pet skokov. Foto: alesfevzer.com
Alen Omić
Alen Omić je v prvi četrtini dosegel deset točk, dvoboj pa končal s 14 točkami in 11 skoki. Foto: alesfevzer.com
Slovenci z zmago nad Makedonci potrdili 3. mesto
Vrhunci tekme Slovenija - Makedonia
Prepelič s trojko zapečatil makedonsko usodo
Klobučar našel Blažiča, Slovenija povedla za 13
Omić po ukradeni žogi napadel makedonski obroč

Najboljši strelec v slovenski košarkarski reprezentanci je bil Zoran Dragić z 20 točkami, Alenu Omiću pa je uspel dvojni dvojček (14 točk, 11 skokov). Slovenska zmaga je bila prepričljiva, čeprav je skopnelo 14 točk zaloge iz prve četrtine. Ključna je bila trdna obramba, saj je Makedonija do polčasa dosegla le 24 točk, tako da ni znala izkoristiti slovenskega strelskega krča v prvih šestih minutah druge četrtine. Odločilne točke je dobri dve minuti pred koncem s težkim metom za tri točke (za vodstvo 62:51) prispeval Klemen Prepelič.

Načrt izpolnjen, zdaj pa v Lille po presenečenje
Dvoboj, s katerim se je Slovenija poslovila od zagrebške Arene, ki je gostila predtekmovalno skupino C (prvenstvo bo nadaljevala v Lillu), si je v živo ogledalo 4.000 slovenskih navijačev, ki so znali nagraditi novo srčno predstavo Zdovčevih varovancev, s katero krizne minute v napadu niso prišle tako do izraza. Ni dvoma: zdesetkana reprezentanca Slovenije je z odliko izpolnila svoje poslanstvo v Zagrebu in prepričljivo dobila vse tiste tekme, ki jih je morala (Gruzija, Nizozemska, Makedonija).

1. četrtina (24:10): Težko bi bilo bolje
Slovenija je spet grizla v obrambi in z raznovrstno igro v napadu povedla z 11:2. Makedonija se je z minute odmora vrnila s trojko Ilievskega, kar pa ni končalo slovenskega naleta. Omić je ukradel žogo in se po protinapadu obesil na makedonski koš za svojo osmo točko in vodstvo 17:5. Joksimovićeva trojka je prinesla 14 točk prednosti (22:8), čeprav se junak tekme proti Grčiji Jaka Blažič ni vpisal med strelce. Slovenijo je v prvih desetih minutah poleg izjemne obrambe krasil met za dve točki (9/10).

2. četrtina (7:14): Le sedem točk Slovenije
Potem ko Slovenija v uvodnih več kot treh minutah druge četrtine ni dosegla točke, prejela pa štiri, je Zdovc vzel minuto odmora. Šele štiri minute pred polčasom je kapetan Balažič končal slovensko sušo, ki k sreči ni delovala preveč uničujoče na rezultat (26:14). Toda Slovenija je še naprej igrala v krču, tako da so se po trojki Simonovskega tekmeci približali na vsega štiri točke (28:24). Slovenija je odgovorila s tremi točkami: Klemen Prepelič je zadel prosti met, Jaka Blažič pa po pogumni akciji z desnega krila končno dosegel svoji prvi točki.

3. četrtina (21:17): Ilievski jezil Slovence
Omić je dvakrat naredil začetniško napako pod makedonskim obročem, a je Joksimović nato le spravil žog skozi obroč. Slovenija se je s košem Dragića odlepila na 35:27, toda D. Stojanovski je vrnil s trojko. Igra se je razživela, koši so padali na obeh straneh, Makedonce je v igri držal zlasti Ilievski, ki z današnjo tekmo končuje reprezentančno kariero. Slovenija je lažje zadihala, ko je Prepelič z desnega krila zadel trojko (47:37) in nato povedla za 13 točk (50:37). Delni izid 8:0 je že dal slutiti, kdo bo zmagovalec.

4. četrtina (10:10): Prepelič odpravil vse dvome
Prepelič je na črto 6,75 podal Dragiću, ki je priboril 14 točk zaloge. Ko je Dragić dobre štiri minute pred koncem s polaganjem dosegel že svojo 20. točko, je makedonski selektor z minuto odmora še zadnjič poskušal spremeniti potek srečanja. Načrt ni deloval. Makedonci so se sicer približali na 59:51, nato pa je Prepelič, ko Slovenija ni imela prave ideje v napadu, s projektilom, ki ga je sprožil skorajda iz avta, zapečatil makedonsko usodo.