LeBron James bi lahko že v četrtek v domači dvorani osvojil prvi prstan. Foto: Reuters
Russell Westbrook je tretji košarkar v zadnjih 25 letih, ki je v finalu iz igre zadel 20 metov (20/32). Foto: Reuters
Ključen mož Miamijeve zmage je bil Mario Chalmers, ki je iz igre metal 9/15. Foto: Reuters
Kevin Durant je lahko upravičeno zaskrbljen. Še nobenemu moštvu ni uspelo dobiti finala, potem ko je zaostajalo z 1:3. Še več. Niti eni ekipi v finalu ni uspelo izsiliti sedme tekme. Foto: Reuters

Mario Chalmers je prispeval kar 25 točk k zmagi Miamija nad Oklahomo s 104:98 na četrti tekmi finala Lige NBA. Heati v zmagah vodijo že s 3:1 in si lahko že v četrtek zagotovijo naslov.

LeBron James je bil blizu trojnega dvojčka (26 točk, 12 podaj in 9 skokov), a v zadnji minuti zaradi krča ni igral, Dwyane Wade je dodal 25 točk, jeziček na tehtnici pa je bil sijajni Chalmers, ki je dosegel zadnjih pet točk za Miami.
Russell Westbrook je bil neustavljiv, tudi rekord kariere v končnici (43 točk) pa ni bil dovolj za Oklahomo, ki je zapravila vodstvo s 33:16. Kevin Durant ni imel najboljšegea večera (28 točk), ostali igralci Thunderja pa so odpovedali.

"Zagotavljam vam, v nas je še vedno borbeni duh," je povedal trener Oklahome Scott Brooks in pohvalil v finalu precej kritiziranega Westbrooka: "Bil je odličen. Neusmiljen in agresiven. Držal nas je v igri in nam dal možnost za zmago."

Izjemen začetek Oklahome
Westbrook je bil neustavljiv od prve minute, Oklahoma pa je prvič v finalni seriji srečanje začela odlično. Že v uvodnih štirih minutah je nanizala osem točk, Thunder pa je povedel za deset točk (3:13). Miamiju je uspelo ujeti priljuček (12:17), a gostje so po zaslugi Duranta naredili delni izid 10:0 in povedli že za 15 točk (12:27). Obramba Miamija je bila slaba, James Harden je polagal za 16:33. Gostitelji so znižali s trojko Norrisa Cola tri sekunde pred koncem uvodne četrtine (19:33).
Cole začel serijo 16:0
Novinec Cole je tudi drugo četrtino začel s trojko, Oklahoma je začela delati napake v napadu, kar sta izkoristila Wade in James (26:33). Tudi po minuti odmora se je izjemna serija Heatov nadaljevala. James Jones je bil natančen izza črte, po košu Chalmersa in dodatnem prostem metu je bil Miami že popoloma blizu (32:33). Westbrook je končal serijo Vročice 16:0. Na odmor je Oklahoma odšla s tremi točkami naskoka (46:49).
Na začetku drugega polčasa se je razigral Wade, ki je hitro nanizal osem točk, po trojki Chalmersa pa je Miami povedel s 64:60. James je končal tretjo četrtino z osmimi točkami in Heati so imeli štiri točke prednosti (79:75). Pri Oklahomi sta v zadnjih 17 minutah vse točke dosegla le Westbrook in Durant, ostali igralci so bili nerazpoloženi.
Westbrook in Durant brez pomoči soigralcev
Chalmers je imel večer kariere, po polaganju in trojki je Miami povedel s 85:79, a goste je v igri držal Westbrook. Z enajstimi zaporednimi točkami v razmaku dveh minut in pol je izenačil na 90:90 šest minut pred koncem. Oklahoma je zadnjič vodila štiri minute pred koncem po košu Duranta (92:94). Miami je odgovoril z delnim izidom 7:0. Bosh je polagal, James je zadel trojko, Wade pa je bil natančen z bližine.
Chalmers sijajno nadomestil Jamesa
James je v zadnjih minutah težko hodil zaradi krča, a je vseeno stisnil zobe do zadnje minute. Z igrišča so mu pomagali soigralci. Minuto pred koncem je Thabo Sefolosha zgrešil trojko za izenačenje, Chalmers pa je sijajno položil žogo 44 sekund pred koncem za 101:96. 17 sekund pred koncem sta za žogo skakala Udonis Haslem in Harden, Shane Battier pa je žogo odbil do Chalmersa. Westbrook je popolnoma po nepotrebnem naredil osebno napako nad njim, saj so bile za napad na voljo le še štiri sekunde. Chalmers je zadel oba prosta meta in srečanje je bilo odločeno.
"Danes sem vedel, da mogoče me bom končal tekme. Toda vem tudi to, da ne gre za kakšno resno poškodbo, imel sem le krče. To se mi je dogajalo že prej. Skušal sem hoditi, toda noga mi tega ni dovolila. Mislim, da bi moral več piti, bil sem preveč dehidriran. Gotovo bom nared za peto tekmo," je pojasnil James.
Peta tekma bo v American Airlines Areni v noči s četrtka na petek, ko lahko Miami osvoji drugi naslov v zgodovini kluba.