Veliko veselje košarkarjev Dallasa, ki so po lanskem razočaranju, potem ko so ostali brez končnice, zdaj drugič v treh letih v konferenčnem finalu. Foto: Reuters

Ne obramba ne napad Mavericksov v prvem polčasu nista delovala po željah navijačev v American Airlines Centru. OKC je zadeval z razdalje in si priigral na začetku tretje četrtine celo 17 točk naskoka. Ko je Dallas zaostajal, so ga drago stale izgubljene žoge. Na koncu jih je zapravil 18, gostje pa deset, a v drugem polčasu je bilo število izgubljenih žog enako. Mavsi so prevladovali v skoku (47:31) in v drugem polčasu zadevali z razdalje, medtem ko se je Gromu met v nadaljevanju nekoliko ustavil. Trojke je Thunder metal 15/41, od tega jih je deset zadel v prvem polčasu, Dallas pa 16/34, 11-krat je bil natančen v drugem delu.

Statistika Dončića na šesti tekmi. Grafiko zagotavlja <a href='https://www.sofascore.com' target='_blank'>sofascore.com</a>
Statistika Dončića na šesti tekmi. Grafiko zagotavlja sofascore.com

Na krilih Luke Dončića so gostitelji začeli zaostanek topiti. 25-letni Ljubljančan je v drugem polčasu odlično vodil napad, razigrali so se domači strelci in v razburljivi končnici se je tehtnica prevesila na teksaško stran. Potem ko je imel težave z osebnimi napakami, je v zadnji četrtini dve pomembni trojki zadel Washington, na koncu pa še ključna prosta meta za zmago. P. J. je februarja prišel v Teksas iz Charlotta. Krilni košarkar, ki je odraščal v Dallasu, se je izkazal za veliko okrepitev, saj je ves čas odličen v obrambi, v seriji z Oklahomo pa je bil razigran tudi v napadu.

Potem ko je blestel na peti tekmi v Paycom Centru, je Dončić prikazal še eno izvrstno predstavo. Z 29 točkami in dobrim metom (4/6 za tri, 7/7 PM) je bil prvi strelec svojega moštva. Sicer je izgubil sedem žog, toda s tem je imel težave predvsem v prvem delu. V drugem polčasu je slovenski virtuoz mojstrsko vodil ekipo, v zadnji četrtini dal nekaj pomembnih točk in uspešno podajal soigralcem. S po desetimi skoki in asistencami je dopolnil trojni dvojček, že tretjega zapored in svojega sedmega v končnici v karieri. Kyrie Irving in Derrick Jones sta dodala po 22 točk, Dereck Lively pa se je izkazal z 12 in 15 skoki. Shai Gilgeous-Alexander je bil odličen pri gostih s 36 točkami.

Takole je 2,5 sekunde pred koncem Shai Gilgeous-Alexander po roki udaril P. J. Washingtona, ki je nato zadel odločilna prosta meta. Foto: Reuters

"Morali smo ostati samozavestni. S Kyriejem sva začela preobrat, a cela ekipa se je izvrstno odzvala. Res neverjetna vrnitev. Ta ekipa je nekaj posebnega. Moramo uživati v tej zmagi. Kapo dol OKC-ju, ki ima odlično ekipo. Je mlada, a igra, kot bi imela veliko izkušenj. Shai je izvrsten. Moramo proslaviti zmago in se odpočiti, potem pa pripraviti na tekmeca. Jasno je, da nas čaka zelo zahtevna ekipa," je za ESPN takoj po tekmi povedal Dončić. Spregovoril je tudi o soigralcih: "Ne morem opisati, kaj nam pomeni P. J. Z Jonesom sta neverjetna. Vsako tekmo dasta vse od sebe, se borita in sta agresivna. Nikoli se ne pritožujeta. Take igralce potrebuješ v ekipi. Brez Livelyja ne bi dobili te serije. Odličen je bil. Čeprav je novinec, se ni ustrašil. Noro, kako je igral in kakšen vpliv je imel."

Mavsi so po enakem scenariju kot v uvodnem krogu Clipperse izločili tudi najboljšo ekipo Zahoda v rednem delu. Dobili so drugo, tretjo, peto in šesto tekmo. Po dveh letih so znova v finalu konference, v katerem čakajo boljšega iz dvoboja Denver – Minnesota. Odločilno sedmo tekmo bodo v ponedeljek gostili trenutni prvaki. Finale Zahoda se bo začel v noči na četrtek po slovenskem času. Dallas bo prvi dve tekmi igral v gosteh.

Dončić po dramatični končnici v finalu Zahodne konference
Četrtič v letošnji končnici je Luka Dončić zbral trojni dvojček. Foto: Reuters

Dončić je v prvem napadu Dallasa izsilil osebno napako Luguentza Dorta in zadel oba prosta meta, toda potem ko je izgubil dve žogi zapored, je bil kanadski specialist za igro v obrambi natančen izza črte za vodstvo gostov s 13:4. Po uspešnem trenerskem izzivu je bila spremenjena odločitev, da je Luka pri drugem napravil še osebno napako. Minuto pozneje je Dort znova zadel za tri in OKC je prvič povedel z dvomestno prednostjo. Odgovoril je Dončić s trojko, drugo pa je dal v šesti minuti za približanje na -2. Tri minute zatem so imeli Mavsi napad za vodstvo, a so ga zapravili, Thunder pa je, potem ko je Jalen Williams s sredine prehitel sireno, prvo četrtino dobil s 30:23.

Dončić je osmim točkam iz prve četrtine v drugi dodal sedem. Takoj je zadel s polrazdalje, a nato dobil tehnično napako, ko je zahteval osebno napako, potem ko mu je po dobljenem skoku ušla žoga. Gilgeous-Alexander je v prvih treh minutah nadaljevanja s šestimi točkami poskrbel za novo dvomestno prednost Groma. Nato sta Luka in Irving približala, Ljubljančan pa je s svojo tretjo trojko na tekmi pet minut pred koncem polčasa zadel za Dallasovo prvo vodstvo (42:40). OKC je na to odgovoril s serijo 8:0, do konca odmora pa napravil delni izid 25:6 in v garderobo odšel z visoko prednostjo (64:48). SGA je v prvem polčasu dal 21 točk, 14 od tega v drugi četrtini. Gostje so zadeli kar deset trojk, še enkrat več od Dallasa, ki je izgubil 12 žog, tekmeci pa le štiri.

Jones je drugi polčas odprl s trojko, kmalu zatem je bil še enkrat natančen izza črte in Mavsi so se približali na deset. Toda hitro je Oklahoma City povišal prednost. V tretji minuti je po lepi akciji Jalena Williamsa in Cheta Holmgrena, ki je zabil, narasla na +17, kar je bila najvišja razlika na tekmi. Na krilih Dončića je Dallas našel odgovor. Osem točk je kapetan slovenske reprezentance prispeval v seriji 13:0, v kateri so se gostitelji približali na -4. OKC štiri minute ni dosegel točk, toda ob koncu tretje četrtine je spet prevzel pobudo in izjemni Gilgeous-Alexander je poskrbel, da je razlika narasla na 13. Mavsi so se še pred koncem nekoliko približali. Jones je bil izza črte uspešen za 83:90.

Kyrie Irving v karieri na tekmah, na katerih si ekipa lahko pribori napredovanje v končnico, ostaja neporažen. Uspelo mu je še 14. Foto: Reuters

Po treh minutah zadnje četrtine je Dončić zadel čez roko Jalena Williamsa in približal na -4. Dobro je delovala domača obramba, Irving pa je, ko je ostalo še sedem minut, s trojko priključil na 95:97. Po gostujoči minuti odmora je bil Dort nenatančen izza črte, Lively pa je za vodstvo Dallasa z zabijanjem popravil zgrešeno polaganje Jonesa. Toda OKC je hitro odgovoril in povedel za pet. Kidd je posredoval s "timeoutom", ki je obrodil sadove. Dončić je v kotu našel Washingtona, ki je zadel trojko za 107:105. SGA je poskrbel za izenačenje, Washington pa je po še eni Lukovi podaji zadel za tri in vodstvo s 113:110.

Minuto pred koncem je iz obrata za +5 zadel Jones, toda SGA je ekspresno odgovoril s trojko. Znova sta akcijo odigrala Dončić in Washington, ki tokrat ni bil uspešen, na drugi strani pa je napravil osebno napako, še preden je bila žoga podana iz avta. Tako je Gilgeous-Alexander najprej zadel prosti met, potem pa še imenitno podal Holmgrenu, ki je zabil za 115:116. Dallasu je ostalo 20 sekund. Luka je šel v prodor, se že skoraj zapletel, toda le spravil žogo do Washingtona, ki je dve sekundi pred koncem metal trojko iz kota. SGA je nad njim napravil osebno napako. Prva dva prosta meta je zadel, tretjega namerno zgrešil in veliko veselje se je v American Airlines Centru lahko začelo.

Dallas z odlično igro v drugem polčasu izločil Oklahomo

Zahod, polfinale

Šesta tekma:

Statistiko šeste tekme Thunder – Mavericks. Grafiko zagotavlja <a href='https://www.sofascore.com' target='_blank'>sofascore.com</a>
Statistiko šeste tekme Thunder – Mavericks. Grafiko zagotavlja sofascore.com

DALLAS (5) – Oklahoma City (1) 4:2
117:116 (23:30, 25:34, 35:26, 34:26)
Dončić 29 (9/15 iz igre, 4/6 za tri, 7/7 PM), 10 skokov in 10 podaj v 45 minutah, Irving (9/23 iz igre) in Jones (4/6 za tri) po 22, Lively 12 in 15 skokov, Gafford 10, Washington 9, Green 6, Hardy 5, Hardaway 2; Gilgeous-Alexander 36 (14/25 iz igre), Jal. Williams 22 (8/16 iz igre), Holmgren 21 (9/15 iz igre), Joe in Dort po 11, Jay. Williams 6, Wallace 5, K. Williams in Giddey po 2.