Keon Ellis in soigralci so ves čas zavzeto pokrivali Dončića, ki pa je vseeno dosegel 26 točk. Foto: AP

Mavericksi so dobili deset od zadnjih enajstih tekem in so tik za petami LA Clippersom in New Orleansu. Lahko si zagotovijo celo četrto mesto in s tem prednost domačega igrišča v uvodnem krogu končnice.

Po zanesljivi torkovi zmagi v Golden 1 Centru (96:132) so se morali Mavericksi tokrat precej bolj potruditi. Sredi zadnje četrtine so z delnim izidom 12:0 prvič na tekmi prevzeli vodstvo. Ključno trojko je zadel Dante Exum z leve strani 28 sekund pred koncem.

Najboljši strelec tekme je bil Kyrie Irving s 30 točkami. Dončić je zadel štiri trojke iz osmih poskusov, na parketu je bil 41 minut.

26. trojni dvojček Sabonisa ni pomagal
Celotna prva peterka Kraljev je bila dvomestna. De'Aaron Fox ni imel strelskega večera (9/22 iz igre, 3/7 za tri), a je bil s 23 točkami vseeno najboljši strelec gostiteljev. Harrison Barnes je 17 od 20 točk dosegel v prvem polčasu, Keon Ellis in Keegan Murray sta bila po štirikrat natančna izza črte. Domantas Sabonis je vpisal 26. trojni dvojček sezone s 13 točkami, 12 skoki in 10 podajami. S 56. dvojnim dvojčkom je postavil klubski rekord, na večni lestvici je prehitel Jerryja Lucasa.

Udaren start Kraljev, ki pa so hitro ostali brez Monka
Kralji so bili izjemno motivirani po visokem porazu na domačem parketu v torek. Srečanje so začeli z veliko energije, Barnes je hitro nanizal devet točk in po osmih minutah je imel Sacramento 13 točk naskoka (29:16). Ostrostrelec Malik Monk je bil na parketu le minuto in pol, nato pa je odšepal v garderobo zaradi poškodbe desnega kolena po trčenju z Dončićem. Tim Hardaway je s trojko prehitel pisk sirene ob koncu uvodne četrtine (34:26).

Harrison Barnes je v prvem polčasu dosegel 17 točk, nato pa se je met ustavil in v drugem delu je dodal le še tri točke. Foto: AP

Mavericksi niso blesteli, a so držali priključek
Hitri Fox je povzročal velike težave obrambi Mavericksov. Sredi druge četrtine je poskrbel za najvišjo prednost Sacramenta na tekmi (51:36). Dončić je z dvema trojkama po koraku nazaj znižal. Do odmora je zbral 13 točk, šest podaj in štiri skoke, Dallas pa je ujel priključek (60:51).

Na začetku drugega polčasa je Dallasa znižal na 63:60, vendar so se gostitelji hitro zbrali. Kessler Edwards je zadel dve trojki in po 36 minutah je prednost Kraljev še vedno znašala devet točk (82:73).

Z odlično zadnjo četrtino do preobrata
Dončić je bil na začetku zadnje četrtine dvakrat natančen izza črte. Mavericksi so se zbrali tudi v obrambi. Sacramento tri minute ni dosegel niti točke in gostje so z delnim izidom 12:0 prvič na tekmi prevzeli vodstvo po dveh prostih metih Irvinga šest minut pred koncem (92:94).

V napeti končnici sta se ekipi izmenjavali v vodstvu. Exum je dve odprti trojki zgrešil, nato pa je 28 sekund pred koncem zadel odločilni met izza črte, lepo ga je našel P. J. Washington (103:106). Po minuti odmora je zgrešil trojko za izenačenje, nato pa je podal žogo na svojo polovico. Dončić je s prostim metom štiri sekunde pred koncem potrdil zmago Dallasa.

Kidd: Soigralci zaupali Exumu, da bo v tretjem poskusu zadel trojko
"Na začetku nismo zadevali odprtih metov. V zadnjem mesecu smo zelo izboljšali obrambo in to je bilo ključno, saj si nismo priigrali prevelikega zaostanka. Exum je zgrešil dve odprti trojki, soigralci pa so mu zaupali, da bo v tretje zadel. Nismo igrali dobro, a smo vseeno premagali zelo talentirano ekipo na gostovanju," je na novinarski poudaril trener Jason Kidd.

Morda ga še najbolj skrbi poškodba Dončića. "Videl sem, da je krvavel na kolenu, nisem pa videl, da je šepal. Po tekmi je bil videti dobro, v garderobi je bil izjemno zadovoljen po zmagi," je dodal Kidd.

Dallas po dveh zmagah v Sacramentu na mestih, ki vodijo v končnico

"Krvavel sem na levem kolenu, dvakrat sem padel na desno. Bolelo me je, a bo vse v redu," pa je navijače pomiril 25-letni Ljubljančan.

"Vidi se, da sva oba zadovoljna in se znajdeva na parketu, imava pa tudi odlične soigralce. Danes smo z izjemo Kyrieja igrali slabo, pa smo vseeno zmagali. Pokazali smo, kako si zaupamo. Ta ekipa je res nekaj posebnega," je še povedal Dončić.

V nedeljo gostovanje v Houstonu, ki je v sijajni formi
Tudi prihodnji teden čakajo varovance Jasona Kidda težke preizkušnje. Dvakrat se bodo pomerili s Houstonom, dvakrat pa z Golden Statom. Ekipi se borita za deseto mesto, ki še vodi v kvalifikacije za končnico.

Rocketsi bodo v noči z nedelje na ponedeljek gostili Dallas. Trenutno so najbolj vroča ekipa lige. V Salt Lake Cityju so se veselili enajste zaporedne zmage (100:101).

Gladka zmaga Minnesote v Denverju
Denver je v obračunu za vrh Zahoda izgubil proti Minnesoti z 98:111. Anthony Edwards je dosegel 25 točk, veteran Mike Conley pa je zadel pet trojk iz šestih poskusov. Že ob odmoru so imeli Volkovi 19 točk naskoka (43:62).

Nikola Jokić je prispeval 32 točk in 10 skokov, čeprav je zgrešil 11 od prvih 17 metov. MVP lanskega finala je bil vprašljiv za nastop, saj čuti bolečine v zapestju. Nuggetsi so zelo pogrešali Jamala Murrayja, ki je zaradi zvina gležnja izpustil že četrto zaporedno tekmo.

Minnesota je izenačena na vrhu Zahoda z Oklahomo, ki je odpravila Phoenix s 128:103.

Clippersi v zadnje pol minute do zmage v Orlandu
Orlando je izgubil v napeti tekmi proti LA Clippersom s 97:100. Varovanci Tyronna Lueja so se utrdili na četrtem mestu na Zahodu, kjer so razlike izjemno majhne in vsak spodrsljaj lahko pomeni padec za nekaj mest.

Gostitelji so imeli točko naskoka minuto pred koncem. Kawhi Leonard, ki je 25 od 29 točk dosegel v drugem polčasu, je 34 sekund pred koncem poskrbel za vodstvo Clippersov, nato pa je bil pet sekund pred zadnjim piskom sirene natančen še Paul George. V zadnjem napadu Orlanda je Franz Wagner zgrešil dve trojki, ki bi pomenili podaljšek.

Indiana končala zmagoviti niz Lakersov
Indiana je premagala LA Lakerse s 109:90. Pacersi so v ponovitvi finala pokalnega tekmovanja decembra v Las Vegasu dobili vse četrtine.

Pascal Siakam se je izkazal z dvojnim dvojčkom. Foto: AP

Pascal Siakam je zbral 22 točk in 11 skokov, Tyrese Haliburton je dodal 21 točk, osem skokov in osem podaj.

"To je bila tekma na ravni končnice. Obe ekipi se borita za neposredni preboj v končnico. Pripravljeni smo, da se sezona začne zares," je poudaril trener Indiane Rick Carlisle. Indiana je izgubila devet tekem zapored v končnici, kjer čaka na zmago v seriji že celotno desetletje.

Jezerniki so doživeli prvi poraz po petih zaporednih zmagah in ostajajo na skromnem devetem mestu na Zahodu.

Anthony Davis je prispeval 24 točk in 15 skokov, LeBron James pa se je približal trojnemu dvojčku s 16 točkami, 10 skoki in osmimi podajami. Rezervisti Lakersov so skupaj dosegli le 14 točk. 90 točk je najmanj v letošnji sezoni za Jezernike.

61 točk Brunsona premalo za zmago New Yorka
Jalen Brunson je z 61 točkami postavil rekord kariere v San Antoniu, a to ni bilo dovolj za zmago New Yorka. Odpisani Spursi so bili boljši s 130:126 po podaljšku.

Victor Wembanyama in Jalen Brunson sta navdušila z rekordoma kariere. Na koncu se je smejal visoki Francoz. Foto: AP

Izjemni organizator igre je le za točko zgrešil klubski rekord, ki ga še vedno drži Carmelo Anthony (62 točk; 24. januarja 2014). Brunson je imel priložnost, da izboljša to znamko, a je zgrešil trojko pet sekund pred koncem podaljška.

Knicksi so imeli že ob koncu rednega dela priložnost za zmago, vendar je Miles McBride zgrešil trojko tik pred piskom sirene.

V dodatnih petih minutah je Victor Wembanyama zadel ključno trojko minuto in 12 sekund pred koncem za vodstvo San Antonio s 128:124. Odlični novinec se je prav tako izkazal z rekordom kariere (40 točk), zbral je še 20 skokov in sedem podaj. Francoz je postal prvi novinec v Ligi NBA, ki je dosegel 40 točk in 20 skokov po 16. februarju 1993, ko je Shaquille O'Neal v dresu Orlanda navdušil s 46 točkami in 21 skoki.

Tekme 29. marca:
SACRAMENTO - DALLAS
103:107 (34:26, 26:25, 22:22, 21:34)
Fox 23 (9/22 iz igre, 3/7 za tri), Barnes 20 (8/19 iz igre, 1/4 za tri), Ellis 16 (4/9 za tri), Sabonis 13 (6/12 iz igre), 12 skokov in 10 podaj, K. Murray 12 (4/7 za tri), Edwards 9, Mitchell 8, Monk 2; Irving 30 (11/16 iz igre, 3/5 za tri), Dončić 26 (6/14 iz igre, 4/8 za tri, prosti meti 10/14), 12 podaj in 9 skokov v 41 minutah, Lively 12 in 9 skokov, Exum 8, Washington in Jones jr. po 7, Gafford in Kleber po 6, Hardaway 5.

CHARLOTTE - GOLDEN STATE 97:115
Bridges 22 (8/17 iz igre, 1/7 za tri), Bertans 14 (4/7 za tri), Miller, Richards in G. Williams po 12; Curry 23 (9/18 iz igre, 4/11 za tri), Wiggins 20, 8 skokov in 8 podaj, Jackson Davis 18, Moody 15 (4/5 za tri), Thompson ni igral.

INDIANA - LA LAKERS 109:90
Siakam 22 (8/16 iz igre) in 11 skokov, Haliburton 21 (7/15 iz igre, 3/8 za tri), 8 skokov in 8 podaj, McConnell 16, Nesmith 12, Turner in Nembhard po 10; Davis 24 (9/17 iz igre) in 15 skokov, James (6/12 iz igre, 10 skokov in 8 podaj) in Reaves (13 skokov) po 16, Hačimura 14.

ORLANDO - LA CLIPPERS 97:100
Banchero 23 (8/18 iz igre, 1/6 za tri), Suggs 15, F. Wagner 13; Leonard 29 (12/21 iz igre, 3/6 za tri) in 11 skokov, Zubac 14 in 9 skokov, George 12 (4/14 iz igre, 1/5 za tri), Harden 11 (3/12 iz igre, 1/7 za tri).

WASHINGTON - DETROIT 87:96
Kispert 23 (5/7 za tri), Avdija 18, 11 skokov in 9 podaj, Bagley 15 in 11 skokov; Cunningham 33 (13/33 iz igre, 2/5 za tri), Duren 20 in 17 skokov, Ivey 13.

BROOKLYN - CHICAGO 125:108
Thomas 28 (10/22 iz igre, 5/9 za tri), Schröder 27 (10/21 iz igre, 7/11 za tri), Bridges 25 (7/11 za tri), Finney Smith 12; DeRozan 31 (11/20 iz igre), White 18 in 9 podaj, Dosunmu 16, Vučević 13 in 10 skokov.

CLEVELAND - PHILADELPHIA 117:114
Niang 25 (10/14 iz igre, 5/8 za tri), Mobley 20 in 11 skokov, Strus 15, Garland 14 in 12 podaj; Lowry 23 (4/8 za tri), Harris 21 (4/9 za tri), Maxey 16 (7/26 iz igre, 2/12 za tri) in 11 podaj, Bamba 14.

MIAMI - PORTLAND 142:82
Bryant 26 (11/16 iz igre) in 11 skokov, Rozier 22 (6/10 za tri), Adebayo 21 (9/12 iz igre), 12 skokov in 9 podaj, Highsmith 20 (5/6 za tri), Mills 17; Henderson 20 (8/18 iz igre), Ayton 18 (9/15 iz igre), Banton 12.

OKLAHOMA CITY - PHOENIX 128:103
Giddey 23 (10/15 iz igre) in 9 podaj, Holmgren 20, Jal. Williams in Wallace (4/4 za tri) po 16, Wiggins 15 (3/4 za tri); Durant 26 (10/17 iz igre, 4/7 za tri), Beal 15 (3/5 za tri), Booker 14 (4/9 iz igre), Allen 13 (6/16 iz igre, 1/9 za tri) in 9 skokov.