Luka Dončić in Tim Hardaway sta zgrešila trojki v zadnjem napadu Dallasa. Razočaranje je bilo veliko. Foto: Reuters

22-letni Ljubljančan je blestel v prvem polčasu, ko je zbral 18 točk, v drugem polčasu pa so Netsi precej bolje pazili nanj. Met izza črte mu ni stekel (3/11). Kristaps Porzingis se je vrnil po dveh tekmah odsotnosti zaradi bolečin v kolenu. Dosegel je 17 točk. Dallas je katastrofalno metal za tri točke (9/46). Izgubil je tudi skok (39:50).

Kevin Durant je v zadnji četrtini dosegel 11 točk, celotna ekipa Dallasa pa le 13. Netsi so uspešno odigrali prvo izmed štirih srečanj na gostovanju. Foto: Reuters

Kevin Durant je 11 od 24 točk dosegel v zadnji četrtini, v kateri so ga soigralci iskali skoraj v vsaki akciji. James Harden se je približal trojnemu dvojčku s 23 točkami, 12 podajami in 9 skoki.

Sredi tretje četrtine je Dallas povedel z 71:54. Durant in Harden nista blestela, Dončić pa je bil razigran. Po 36 minutah je bil Brooklyn v neugodnem položaju (86:75). Ko je Dončić počival na začetku zadnje četrtine, so se Netsi z delnim izidom 10:2 približali. Durant in Harden sta se razigrala, minuto pred koncem so imeli gostje tri točke naskoka, a so imeli Mavericksi vseeno 20 sekund za zadnji napad. Dončić je zgrešil trojko po koraku nazaj, a je Porzingis ujel žogo. Tik pred piskom sirene se je za met izza črte odločil Tim Hardaway, ki pa je imel zelo slab strelski večer. Zgrešil je vseh sedem poskusov za tri točke.

Dallas padel pod 50-odstotni izkupiček
Mavericksi so dobili šest izmed uvodnih sedmih tekem v American Airlines Centru. V zadnjih desetih dneh so v domači dvorani izgubili proti Washingtonu, Clevelandu, New Orleansu, Memphisu in Brooklynu. Z 11 zmagami in 12 porazi so precej padli na lestvici Zahoda.

Dončić sanjsko končal prvi polčas
Dallas je zelo dobro začel tekmo. Na začetku druge četrtine je povedel s 36:26 po zabijanju Hardawaya. Dončić je kar 12 od 18 točk v prvem polčasu dosegel v zadnjih šestih minutah pred odmorom. 32 sekund pred koncem prvega dela je zadel trojko po koraku nazaj, nato pa je še prehitel sireno z izjemnim metom z desetih metrov od table. Navijači so bili navdušeni. Mavericksi so povedli z 62:50.

Po štirih minutah in pol igre v tretji četrtini je Porzingis s trojko povišal na 71:54. Brooklyn je deloval kot razbita vojska. V napadu ni bilo prave ideje, po 36 minutah je imel Dallas 11 točk naskoka (86:75).

Netsi blesteli v zadnji četrtini
Trener Jason Kidd se je odločil, da Dončiću nameni počitek ob koncu tretje četrtine, na klopi pa je bil tudi na začetku zadnjih 12 minut. Durant in Harden sta uspešno odprla zadnjo četrtino, potem pa je še Patty Mills zadel trojko in znižal na 85:88. Kidd je moral vzeti minuto odmora.

Dončić je čestital Hardnu za zmago po napeti končnici. Foto: Reuters

Dončić se je vrnil na parket, Netsi pa so šest minut in pol pred konem prvič na tekmi prevzeli vodstvo po dveh prostih metih Hardna (90:91). Zadnjič so Mavericksi vodili štiri minute pred koncem, ko je Dončić švignil mimo Millsa in uspešno končal polaganje za 97:95. Avstralec, ki je pokopal Slovenijo v boju za olimpijski bron v Tokiu, je odgovoril s trojko, nato pa se je z izjemno samostojno akcijo izkazal še Harden. Zadnji koš na tekmi je minuto pred koncem z leve strani dosegel Durant.

Dončiću in Hardawayu ni uspelo izsiliti podaljška
50 sekund pred koncem je Harden izbil žogo pri prodoru Dončića. Sodniki so zapiskali osebno napako, vendar se je trener gostov Steve Nash uspešno pritožil. Skok na sredini igrišča je dobil Porzingis, a Hardaway ni bil natančen. Nic Claxton je imel 20 sekund pred koncem priložnost potrditi zmago Netsov, oba prosta meta pa je zgrešil. Po minuti odmora je Dončić zgrešil trojko z leve strani, Porzingis je ujel odbito žogo. Oba zvezdnika so Netsi pokrili, Hardaway pa je ostal sam, saj je Durant zletel v prazno. Z desne strani je prišel do odprtega meta za tri točke, a je zgrešil ob pisku sirene.

Dončić: Veliko stvari moramo še popraviti

Kidd: Težko bi si želel boljši položaj za met za izenačenje
"V zadnji četrtini smo zgrešili preveč odprtih metov. Hardaway je imel met za podaljšek, ki je bil popolnoma odprt. Težko bi si želel boljši položaj za met za izenačenje tik pred koncem," je bil razočaran trener Kidd.

"V zadnji četrtini nam je le steklo v napadu. Uspelo smo jih večkrat zapored ustaviti, in to je bilo ključno, da smo se razigrali. Tri četrtine nam ni šlo nič po načrtih," je povedal Durant.

Harden je dodal: "Naša ekipa ima veliko izkušenih igralcev in v odločilnih trenutkih smo se zbrali. Na začetku tekme smo zgrešili veliko odprtih metov. Nismo obupali, približali smo se in v zadnji četrtini smo nadaljevali v precej boljšem ritmu."

V sredo bo na sporedu gostovanje v Memphisu, ki je v soboto zmagal v American Airlines Centru, ko Dončić in Porzingis nista igrala.

LeBron James je blestel na obračunu večnih tekmecev v Staples Centru. Foto: Reuters

James s sijajno predstavo odgovoril na številne kritike
Lakersi so slabo začeli sezono in kritike so letele z vseh smeri. V zadnjih dneh se je povečal pritisk na trenerja Franka Vogla, ki je oktobra lani popeljal Jezernike do naslova prvaka v mehurčku v Orlandu.

V Staples Centru je bila na sporedu klasika med Lakersi in Bostonom. LeBron James je bil neustavljiv, nasul je 30 točk za zmago Jezernikov s 117:102.

Odločilna je bila tretja četrtina, ki so jo Lakersi dobili z 31:20. Russell Westbrook je 15 od 24 točk zbral v tretji četrtini. Lakersi so povedli s 91:75 in prednost brez težav zadržali do konca.

Russell Westbrook je navdušil navijače v tretji četrtini. Foto: Reuters

Anthony Davis je zbral 17 točk in 16 skokov. Pri Bostonu je izstopal Jayson Tatum s 34 točkami. Zadel je pet trojk. Udarno je odprl tekmo, v uvodnih štirih minutah je dosegel kar 14 točk. Dennis Schröder se je vrnil v Staples Center in zadel le en met iz igre, tudi Marcus Smart ni bil razigran. Zelo se je poznalo, da je poškodovan Jaylen Brown.

"Končno smo skupaj sestavili zelo dobrih 48 minut. To nam v tej sezoni ni uspelo velikokrat. Vse se začenja v obrambi. Če bomo tako igrali, bomo ena najboljših ekip v ligi," je povedal James, ki bo 30. decembra dopolnil 37 let.

Najuspešnejši ekipi v zgodovini Lige NBA imata po 17 naslovov. To je bila 296. medsebojna tekma, peto sezono zapored pa sta obe ekipi dobili po eno srečanje.

Tekme 7. decembra:
DALLAS - BROOKLYN
99:102 (27:21, 35:29, 24:25, 13:27)
Dončić 28 (9/21 iz igre, 3/11 za tri, prosti meti 7/8), 9 podaj in 6 skokov v 37 minutah, Porzingis 17 (6/17 iz igre, 1/5 za tri), Finney Smith 15 (4/9 za tri), Hardaway 11 (0/7 za tri), Powell in Brunson po 10, Bullock 6 (0/6 za tri), Green 2; Durant 24 (10/22 iz igre, 1/4 za tri) in 7 skokov, Harden 23 (7/13 iz igre, 3/6 za tri), 12 podaj in 9 skokov, Aldridge 15, Johnson 12 (2/3 za tri), Mills 10 (2/8 za tri), Claxton in Thomas po 6, Bembry 4, Brown 2.

SAN ANTONIO - NEW YORK 109:121
White 26 (9/18 iz igre, 3/6 za tri), Murray 15, McDermott in Pöltl po 13, Forbes 12; Barrett 32 (11/20 iz igre, 7/8 za tri), Burks 18, Quickley 16, Randle 15 (3/5 za tri), Rose 12 (2/2 za tri), Robinson 11 in 14 skokov.

LA LAKERS - BOSTON 117:102
James 30 (13/19 iz igre, 2/5 za tri), Westbrook 24 (9/16 iz igre) in 11 podaj, Davis 17 in 16 skokov, Hotron Tucker 12, Monk 10 (2/3 za tri), Anthony 9, Ellington 6, Bradley 5, Howard 4; Tatum 34 (13/22 iz igre, 5/7 za tri) in 8 skokov, R. Williams 13, Richardson 11, Schröder 10, Nesmith 9, Horford 7, Smart in Pritchard po 6, Langford 5, G. Williams 1.