Luka Dončić je prvi košarkar Dallasa, ki je na prvi tekmi sezone vpisal trojni dvojček. Foto: AP

24-letni Ljubljančan je na prvi tekmi sezone igral odlično, predvsem v končnici obračuna, ko je prevesil tehtnico na stran Mavsov. Najprej je popeljal Dallas v vodstvo, potem dvakrat podal Kyrieju Irvingu, se izkazal vmes z ukradeno žogo in zatem še z eno obrambno akcijo, nato pa, ko je ostalo še 30 sekund, s trojko dokončno razblinil dvome o zmagovalcu. Dosegel je 58. trojni dvojček v karieri, statistiko pa napolnil s 33 točkami (iz igre 13/25), 13 skoki in desetimi podajami. Ukradel je dve žogi, dve pa izgubil. Irving je k zmagi prispeval 22 točk, s 16 točkami in desetimi skoki pa se je izkazal novinec Dereck Lively.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

I-35 Rivalry, kot se je zaradi ceste, ki povezuje San Antonio in Dallas, oprijelo ime obračunov Spursov in Mavsov, bo odslej zaznamovan z dvobojem dveh evropskih čudežnih dečkov. Oči so bile oprte v dvoboj Luke in Victorja Wembanyamaja, 19-letnega in več kot 220 centimetrov visokega Francoza, ki je bil letos prvi izbor nabora. V NBA-ju že dolgo niso tako težko pričakovali prihoda kakšnega košarkarja, Ostroge pa verjamejo, da jih z njim čaka svetla prihodnost in bo teksaška franšiza žela podobne uspehe, kot jih je s Timom Duncanom in Davidom Robinsonom, ki sta bila tudi na naboru številki ena.

Wembanyama je v ligo vstopil na velika vrata, saj gre zaradi telesnih sposobnosti za zares edinstvenega košarkarja. Dončić je na drugi strani zadnji Evropejec, ki je bil izbran za novinca leta. V ligo je prišel kot MVP rednega dela in tudi Final Foura Evrolige. Če NBA še ni od nobenega Evropejca pričakoval toliko kot od Wembanyamaja, pa ni noben evropski igralec v ligo vstopil s tako popotnico kot kapetan slovenske reprezentance. Ob debiju je Wembanyama vpisal 15 točk (3/5 za tri), devet jih je dal v zadnji četrtini in pet skokov, izgubil pa je pet žog.

Tako kot Nikola Jokić je tudi Dončić sezono začel s trojnim dvojčkom. Foto: AP

Dončić je prvi met v sezoni zgrešil. Predtem je v prvem napadu Dallasa Irvinga blokiral Wembanyama, ki je prve točke v karieri dosegel po štirih minutah, ko je zadel izza črte in na noge dvignil Frost Bank Center. Še predtem je bil za tri uspešen Dončić, kar je bil prvi koš Mavsov v sezoni. Toda Spursi so bolje odigrali prvo četrtino in si vmes priigrali tudi 11 točk naskoka. Prehitri so bili za obrambo gostov, ki so imeli lani ogromno težav defenzivno. Njihova obramba je bila šele 25. v ligi, v uvodni četrtini nove sezone pa so dobili kar 43 točk. Luka je po sedmih minutah zahteval menjavo, toda še pred koncem prve četrtine se je vrnil na parketu in takoj lepo podal Livelyju. Uvodno četrtino je sklenil s sedmimi točkami ter s po štirimi skoki in podajami.

Predtem je Dallas v igri držal Tim Hardaway, ki je v prvih 12 minutah dosegel prav toliko točk, na začetku druge četrtine pa kapetan slovenske reprezentance. V 17. minuti je Ljubljančan približal na -1, glavna okrepitev poletja Mavsov Grant Williams pa je minuto zatem izenačil. Nato so gostje zapravili kar nekaj priložnosti za vodstvo, San Antoniu pa je v dveh minutah uspela serija 12:0, ki jo je za do tedaj najvišjo prednost na tekmi s petimi točkami zapored zaključil Devin Vassell. Dončić, ki je polčas sklenil s 16 točkami, sedmimi skoki in šestimi podajami, in Williams sta do odmora zmanjšala na 68:64.

Dallas v petek čaka prva domača tekma, ko bo gostil Brooklyn. Foto: AP

V četrti minuti nadaljevanja je Dallas, ki je bolje zaigral v obrambi, v napadu pa bolj kombinatorno, prvič na tekmi povedel, ko je pod obročem popravil Lively. 12. izbor letošnjega nabora se je zatem še dobro odzval po lepih podajah Irvinga in Dončića. Luka je 16 minut pred koncem srečanja zadel trojko za 83:80, na kar so Spursi odgovorili s serijo 7:0, potem ko je slovenski košarkarski as sedel na klopi. Jason Kidd je nemudoma posredoval s 'timeoutom', kar je prineslo želen rezultat. Josh Green in Maxi Kleber sta bila natančna izza črte, Hardaway pa je s prostima metoma Mavse vrnil v vodstvo. Green je ob koncu tretje četrtine s trojko od table zadel za vodstvo gostov s 96:91. Dončić je po 36 minutah imel 23 točk, 11 skokov in osem podaj.

Ostroge so na začetku zadnje četrtine hitro izenačile, osem minut pred koncem pa na krilih Johnsona povedle. Irving, ki je predtem zapravil dva napada zapored, je Dallas po minuti odmora vrnil v vodstvo, minuto zatem pa je s 'timeoutom' posredoval Gregg Popovich, saj so Mavsi povedli za pet. Po vrnitvi na parket se je razigral Wembanyama, ki je poskrbel za novo domače vodstvo. Tik predtem se je v igro vrnil Dončić, ki je v končnici obračuna stvari prevzel v svoje roke. Dve minuti pred koncem je z uspešnim prodorom in zadetim dodatnim prostim metom popeljal goste do prednosti (118:117). V naslednjem napadu je v kotu našel samega Irvinga, ki je bil natančen za tri, nato ukradel žogo Jeremyju Sochanu in z deseto podajo omogočil Irvingu lahek zaključek v protinapadu. Z Livelyjem sta nato prisilila še Keldona Johnsona v izgubljeno žogo, ko je ostalo še 30 sekund, pa je Luka s trojko zapečatil usodo San Antonia.

Dončić in novinec Lively zasenčila Wembanyamaja

Odličen debi Porzingisa v dresu Bostona

Boston, ki sodi med glavne favorite sezone, je sezono začel z zmago v New Yorku (104:108). Ob debiju med Kelti se je izkazal Kristaps Porzingis, ki je svojo kariero v ligi začel v Madison Square Gardnu. Latvijski orjak je k zmagi prispeval 30 točk, minuto in pol pred koncem pa je zadel trojko za gostujoče vodstvo s 104:101. V statistiko je vpisal še osem skokov in štiri blokade.

Pomembno vlogo je ob zmagi odigral tudi Jrue Holiday, druga zvezdniška okrepitev Bostona. Branilec, ki je z Milwaukeejem osvojil prstan, je prispeval devet točk, v zadnji četrtini pa s košem ustavil nalet Knicksov. S 13:2 je New York odprl zadnjo četrtino in prvič na tekmi povedel, toda vodstva mu ni uspelo zadržati. RJ Barrett in Immanuel Quickley sta bila prva strelca domače zasedbe. Dosegla sta po 24 točk. S 34 točkami in 11 skoki je bil sicer najučinkovitejši pri Keltih Jayson Tatum.