Luka Dončić je s klopi spremljal tekmo v Toyota Centru. Izpustil je že 15 tekem v letošnji sezoni, Dallas jih je dobil šest. Foto: Reuters

Najslabša ekipa v Zahodni konferenci, ki je z mislimi že pri junijskem naboru igralcev, je bila nemočna. V prvem polčasu je Houston deloval kot razbita vojska in že ob odmoru zaostajal s 60:80. Dallas, ki je zadel 17 trojk, je zanesljivo dobil tudi skok (55:40).

Dončić se je ogreval pred tekmo
22-letni Ljubljančan se je ogreval pred tekmo, nato pa je s klopi spodbujal soigralce. Poškodba ni hujša in verjetno bo igral proti Chicagu v nedeljo. To bo precej večji test, saj so Biki z devetimi zaporednimi zmagami na vrhu Vzhoda.

Pomočnik Sweeney v vlogi glavnega trenerja, Kidd v izolaciji
Reggie Bullock, ki je bil v začetni peterki namesto Dončića, je zadel pet trojk. Najboljši strelec Mavericksov je bil Tim Hardaway z 19 točkami, Josh Green jih je dodal 17. Kristaps Porzingis, Boban Marjanović in Isaiah Thomas so še vedno v izolaciji.

Jason Kidd je 13. trener v Ligi NBA, ki je v izolaciji zaradi zdravstvenih protokolov covida-19. Pozitiven izvid testa je oddal v četrtek. V Toyota Centru je ekipo vodil njegov pomočnik Sean Sweeney.

Rocketsi so igrali katastrofalno v obrambi, že četrt ure pred koncem tekme so prejeli 100 točk. Christian Wood je bil najboljši strelec tekme z 20 točkami, Jae'Sean Tate in Garrison Mathews sta jih dodala po 15. To je bil že njihov deveti poraz na zadnjih desetih tekmah.

Reggie Bullock je zadel pet trojk. Zbral je 15 točk, sedem skokov in štiri podaje. Foto: Reuters

Bullock s štirimi trojkami zagotovil veliko prednost
Kevin Porter, ki je v sredo s trojko 0,9 sekunde pred koncem odločil v Washingtonu, je odprl srečanje z uspešnim metom izza črte. Houston je povedel s 6:2, nato pa je Bullock s štirimi trojkami poskrbel za delni izid 19:2. Mavericksi so skoraj vsak napad uspešno zaključili in si po košu Brunsona tik pred koncem prve četrtine nabrali že 20 točk naskoka (23:43).

Mathews je s šestimi zaporednimi točkami znižal na 33:46 v drugi četrtini, vendar je bila obramba Houstona preslaba. Tudi rezervisti Dallasa so brez težav dosegali točke in ob odmoru so bili gostitelji v izgubljenem položaju (60:80).

Stotica že četrt ure pred koncem
Dorian Finney-Smith je že tri minute pred koncem tretje četrtine s trojko presegel stotico (74:102). Trener Houstona Stephen Silas je že četrt ure pred koncem iz igre potegnil Wooda, Porterja in Jalena Greena.

"Nismo imeli nobene energije in to se je poznalo predvsem v obrambi. Vedno smo bili za korak prepočasni," je povedal Silas.

"Mislim, da smo jo najslabše odnesli pri okužbah. Trener Kidd se nikoli ni oziral na številne manjkajoče igralce, vedno jih mora nekdo nadomestiti. Tokrat je bil glavni trener Sweeney, ki se je zelo potrudil in pripravil odličen načrt. Držali smo se ga in zanesljivo zmagali," je bil dobre volje Hardaway.

Legende Houstona počastile reporterja Worrella
V Toyota Centru se je zbralo več kot 15.000 gledalcev. Vrhunec večera so imeli ob odmoru, ko je dolgoletni reporter tekem Rocketsov Bill Worrell dobil posebno priznanje. Po 40 letih v vlogi glavnega komentatorja je maja odšel v pokoj. Hakeem Olajuwon, Calvin Murphy, Elvin Hayes in Rudy Tomjanovich so prišli na tekmo in mu namenili številne pohvale. Spomin na oba naslova prvaka (1994 in 1995) je v Houstonu še zelo svež.

Antetokounmpo in Portis zrežirala zmago prvakov
V Barclays Centru sta se srečali ekipi, ki sta junija odigrali pravi triler v polfinalu Vzhoda. Brooklyn je izgubil proti Milwaukeeju s 109:121. Giannis Antetokounmpo je bil najboljši strelec tekme z 31 točkami, Bobby Portis je 20 od 25 točk dosegel v prvem polčasu. Bucksi so po 36 minutah vodili z 18 točkami naskoka (80:98).

Giannis Antetokounmpo se je znova veselil v Barclays Centru. Foto: Reuters

Milwaukee je pred pol leta dobil sedmo tekmo v Barclays Centru po podaljšku in se sredi julija veselil prvega naslova prvaka po pol stoletja. Kevin Durant je na sedmi tekmi prehitel sireno, a je stopil na črto. Če bi zadel za tri točke, bi Milwaukee izpadel. Tokrat je zvezdnik zbral 29 točk, devet skokov in sedem podaj.

Kyrie Irving ne sme igrati na domačih tekmah, saj ni cepljen. Z njim so Netsi resen kandidat za naslov prvaka. Pri Bucksih je manjkal Jrue Holiday, v izolaciji pa je tudi trener Mike Budenholzer. Srečanje je vodil njegov pomočnik Darvin Ham.

Fred VanVleet je prejemal številne pohvale po koncu tekme. Za prvi trojni dvojček kariere mu je takoj čestital tudi nekdanji soigralec Kyle Lowry, ki zdaj igra za Miami. Foto: Reuters

Toronto s trojnim dvojčkom VanVleeta premagal oslabljeni Utah
Toronto je premagal močno oslabljeni Utah s 122:108. Fred VanVleet je dosegel prvi trojni dvojček v karieri (37 točk, 10 skokov in 10 podaj).

Utah je doživel prvi poraz na gostovanju po 7. novembru. Eric Paschall (29 točk) in Elijah Hughes (26 točk) sta dosegla rekord kariere. Sredi druge četrtine so gostje iz Salt Lake Cityja povedli že za 17 točk (34:51), a so Raptorsi drugi polčas dobili s 73:46.

Trener Utaha Quin Snyder je ostal brez osmerice. Rudy Gobert in Joe Ingles sta v izolaciji zaradi okužbe, Donovan Mitchell, Mike Conley in Bojan Bogdanović sploh niso potovali v Toronto. Rudy Gay, Jordan Clarkson in Royce O'Neale so poškodovani.

Jokić zagotovil zmago Nuggetsom
Denver je premagal Sacramento s 121:111. Znova se je izkazal Nikola Jokić. 12 od 33 točk je dosegel v tretji četrtini, dodal pa je še 10 skokov. Vlatko Čančar je uspešno prestal operacijo stopala in ne bo igral tri mesece.

LeBron James, ki je prejšnji teden praznoval 37. rojstni dan, je drugi strelec lige. V povprečju dosega 28,6 točke na tekmo. Foto: Reuters

Četrta zaporedna zmaga Lakersov
LA Lakersi so se veselili četrte zaporedne zmage, kar je rekord sezone. V crypto.com Areni so ugnali Atlanto s 134:118. LeBron James je 23 od 32 točk dosegel v drugem polčasu. Navdušil je tudi Malik Monk z 29 točkami, zadel je sedem trojk in z atraktivnim zabijanjem v zadnji četrtini dvignil gledalce na noge. Zelo se je poznalo, da je po številnih okužbah kader zdaj skoraj popoln. Manjka le še poškodovani Anthony Davis, ki naj bi se vrnil konec januarja.

Trae Young je bil le skok oddaljen od trojnega dvojčka (25 točk, 14 podaj in devet skokov), a je zgrešil kar 13 metov iz igre (8/21) in izgubil devet žog. Hawksi so znova zelo slabo igrali v obrambi in so daleč od lanske forme, ko so se presenetljivo uvrstili v finale Vzhoda.