Ključni možje slovenske reprezentance igrajo v svojih klubih pomembne vloge. Foto: www.alesfevzer.com
Gašper Vidmar že od leta 2007 igra v Turčiji. Banvit, s katerim vstopa v drugo sezono, pa je njegov četrti turški klub. Foto: BoBo
Jaka Klobučar
Jaka Klobučar, ki je bil drugi organizator igre reprezentance, je ostal v Turčiji. Foto: www.alesfevzer.com
Boštjan Nachbar
Boštjan Nachbar je na vrhu lestvice strelcev španske lige. Foto: Aleš Fevžer

Dobra igra slovenskih centrov je odlična novica za izbrano vrsto. Vidmar, ki je bil izvrsten že v kvalifikacijah, je dobro formo potrdil ob zmagi Banvita na enem najtežjih gostovanj v Turčiji, Karšiyaki (67:85). 29-letni Ljubljančan je dosegel 17 točk, obenem pa je ujel še devet odbitih žog. Klub iz Bandirme, ki bo v Fibini ligi prvakov gostoval tudi v Domžalah pri Heliosu, je letos povsem slovensko obarvan. Vodi ga Sašo Filipovski, okrepil pa ga je Edo Murić, ki je v reprezentanci letos igral na položaju krilnega centra in z Vidmarjem tvoril udarni dvojec pod slovenskim košem. 25-letni Ljubljančan je k uvodni zmagi pristavil 12 točk, igral pa je kar 35 minut.

V mestnem dvoboju je Istanbul gostil močni Anadolu Efes. Pivovarji so upravičili vlogo favorita in zanesljivo slavili s 95:67. Jaka Klobučar je bil daleč najbolj razpoložen domači košarkar in je v 32 minutah vknjižil 15 točk, štiri skoke in pet podaj. Zelo uspešno je pri Efesu, ki ima tudi letos izjemno visoke ambicije, začel Omić, ki je bil med najbolj vidnimi posamezniki. Po odlični lanski sezoni pri gran Canarii je v reprezentanci igral nekoliko zadržano, zdaj pa je 12 točkam dodal še devet skokov. V Turčiji ostaja nekdanji reprezentančni kapetan Jure Balažić, ki je z Gaziantepom klonil na gostovanju v Giresunu pri Yešilgiresunu (92:85), Novomeščan je prispeval 13 točk.

V Španiji, kjer letos ob 17 klubih vsak krog eden počiva, so v preteklem tednu odigrali dva kroga. V 3. je bil v Blaugrani na sporedu derbi med Barcelono in tedaj vodilno Baskonio, ki so ga gostitelji dobili po podaljšku (98:92). Jaka Blažič je bil med najboljšimi pri gostih, dosegel je 11 točk. Sevilla je sicer klonila na Tenerifu (96:74), a je Boštjan Nachbar znova igral izvrstno in dal 26 točk. Zdaj je s povprečjem 23 točk celo prvi strelec lige. Domen Lorbek je dodal šest točk. S tremi zmagami je sicer v vodstvu Bilbao, kjer se za minute bori Miha Lapornik, ki je na zadnjih dveh tekmah dosegel obakrat po dve točki.

Francija, 3. krog:
PARIS-LEVALL – LIMOGES 87:73
Rich 22, Sane 16; Fair 16, Buford in Camara po 15, Prepelič 9 (1/3 za dve, 1/5 za tri), 2 skoka in 2 podaji v 25 minutah.

CHALONS-REIMS – MONACO 68:106
Smith 25 … Vašl 5 (0/2 za dve, 1/1 za tri), 1 skok in 2 podaji v 12 minutah; Gladir 21, Shuler 17.

Lestvica: 1. Monaco (3-0), 2. Nanterre (3-0), 3. Le Mans (2-1) … 7. Limoges (2-1) … 11. Chalons-Reims (1-2)

Italija, 2. krog:
EMORIO ARMANI – SCANDONE AVELLINO 87:81
McLean 16, Simon in Mačvan po 12 … Z. Dragić 8 (4/5 za dve, 0/1 za tri), 5 skokov in 2 podaji v 19 minutah; Fesenko 22.

Lestvica: 1. Emporio Armani (2-0), 2. Umana Venezia (2-0), 3. Openjobmetis Varese (1-1)

Španija, 2. krog:
BASKONIA – MURCIA 87:75Bargnani 20, Blažič 14 (4/7 za dve, 0/3 za tri), 4 skoki in 1 podaja v 24 minutah, Šengelia 13; Baron 15.

DOMINION BILBAO – ESTUDIANTES 79:74
Tabu 17, Mumbru 14 … M. Lapornik 2 (1/3 za dve) in 2 skoka v 14 minutah; Jackson 18.

JOVENTUT – FUENLABRADA 65:82
Vidal 15 … L. Lapornik 4 (2/3 za dve, 0/1 za tri) in 2 skoka v 13 minutah; Cabezas 18, Paunić 15.

VALENCIA – REAL MADRID 75:94
Thomas, Sikma in Sato po 13; Llull 18, Fernandez 17 … Dončić 8 (2/2 za dve, 1/1 za tri), 5 skokov in 2 podaji v 12 minutah.

REAL BETIS SEVILLA – MANRESA 75:80
Locket 15, Nachbar 13 (5/7 za dve, 0/3 za tri) in 2 skoka v 24 minutah … D. Lorbek (0/3 za dve, 0/2 za tri), 1 skok in 1 podaja v 16 minutah; Auda 19.

3. krog:
IBEROSTAR TENERIFE
– REAL BETIS SEVILLA 96:74
White 28, San Miguel 15; Nachbar 26 (5/10 za dve, 2/2 zatri) in 3 skoki v 28 minutah … D. Lorbek 6 (3/4 za dve, 0/1 za tri), 2 skoka in 2 podaji v 18 minutah.

ANDORRA – JOVENTUT 92:73
Jelinek 20, Martin 18; Bogdanović in Gielo po 12 … L. Lapornik 2 (0/4 za dve), 3 skoki in 1 podaja v 15 minutah.

CAI ZARAGOZA – DOMINION BILBAO 69:75
Fotu 22; Bamforth 24, Mumbru 14 … M. Lapornik 2 (1/1 za dve) v 7 minutah.

BARCELONA – BASKONIA 98:92 – po podaljšku
Doellman 24, Rice 20, Navarro in Tomić po 14; Bargnani 18, Larkin 16, Akognon 15, Blažič 11 (2/3 za dve, 1/5 za tri) in 2 skoka v 25 minutah.

Lestvica: 1. Dominion Bilbao (3-0), 2. Iberostar Tenerife (3-0), 3. Andorra (2-0), 4. Barcelona (2-0), 5. Real Madrid (2-0), 6. Baskonia (2-1) … 10. Sevilla (1-2) … 16. Joventut (0-3)

Turčija, 1. krog:
ISTANBUL BB – ANADOLU EFES 67:95
Klobučar 15 (2/2 za dve, 2/4 za tri), 4 skoki in 5 podaj v 32 minutah; Brown 20, Cotton 16, Omić 12 (6/7 za dve) in 9 skokov v 21 minutah.

YEŠILGIRESUN – GAZIANTEP 92:85
Ledo 26, Armstead 20; Ivanov 20 … Balažić 13 (2/4 za dve, 3/5 za tri), 5 skokov in 2 podaji v 27 minutah.

PINAR KARŠIYAKA – BANVIT 67:85
Ponitka 23, Summers 22; Chappell 22, Vidmar 17 (7/10 za dve) in 9 skokov v 22 minutah, Theodore 15, Murić 12 (6/8 za dve, 0/3 za tri), 3 skoki in 4 podaje v 35 minutah.