Krka je favorit polfinala, naskakuje pa že šesti zaporedni naslov državnega prvaka. Foto: www.alesfevzer.com
Tajfun, Dejan Mihevc
Velik adut Rogaške je domača dvorana, kjer vrsta Damjana Novakovića igra zelo dobro. Foto: www.alesfevzer.com
Gašper Okorn, Helios
Aleksej Nikolić
Z dvojnim dvojčkom se je v zadnjem krogu drugega dela bosanskega prvenstva izkazal Aleksej Nikolić, a je Spars klonil pred Igokeo, ki je zasedla prvo mesto. Sarajevčani so bili tretji in se bodo v polfinalu srečali s Širokim. Foto: Aleš Fevžer
Gašper Vidmar
V Turčiji bo od Slovencev v polfinalu igral le Gašper Vidmar, ki je z Darüšafako osvojil tretje mesto in ga v četrtfinalu čaka Trabzonspor. Gaziantep, kjer so Jure Zdovc, Domen Lorbek in Jaaka Lakovič, je bil prekratek za eno zmago in je bil deseti, Istanbul BSB s Sašo Vujačićem in Juretom Balažičem 12., Ušak z Miho Zupanom pa 13. Foto: Aleš Fevžer

i klubi ni Uniona Olimpije, ki ima za sabo novo slabo sezono.

Polfinala se začenjata v sredo, ko Rogaška ob 18.00 gosti Helios Suns, Krka pa dve uri pozneje Tajfun. Igra se na dve zmagi. Povratna tekma bo v Domžalah že v petek ob 18.00, v Šentjurju pa v soboto ob 19.00. Nesporen favorit polfinala je Krka, ki brani naslov, ob drugi dvojni kroni pa naskakuje tudi šesto zaporedno lovoriko za najboljšega v Sloveniji.

Načrte pred novo sezono so predstavili tudi organizatorji Samsung državnega prvenstva košarke 3x3. Ta se bo s prvim kvalifikacijskim turnirjem začel v soboto, 13. junija, na Stritarjevi ulici v Ljubljani. Letošnja sezona bo že 12. zapovrstjo. Po gostovanju v prestolnici bo karavana svojo pot nadaljevala v Dolenjski prestolnici. Tretji kvalifikacijski turnir bo 11. julija nato gostil Tartinijev trg v Piranu. Zadnji regionalni turnir bo v času festivala Pivo in cvetje potekal na Trubarjevem nabrežju v Laškem, finale pa 15. avgusta tradicionalno sledi na Kongresnem trgu v Ljubljani.

Pred polfinalom pa imajo v Novem mestu kar nekaj težav, saj se s poškodbami, kot je razkril trener Aleksandar Džikić, ubadata Malcolm Armstead in Jasmin Hukić: "Potem ko smo si mesto v regionalni ligi že zagotovili, nam zdaj preostaja ubranitev lovorike, ki si je zelo želimo. Zaradi dogodkov v četrtfinalu, ki so se razpletli tako, kot so se razpletli, se je vse nekoliko prepletlo. Naša ekipa ni popolna in polfinale za nas ne prihaja v najbolj sijajnem času. Tajfun je prvi del Lige Telemach končal le z enim porazom, nekoliko manj uspeha je sicer imel v Ligi za prvaka, a zavedamo se, da gre še vedno za težkega nasprotnika, ki je motiviran in ima odličnega vodjo Dragišo Drobnjaka, ki napravi celo več, kot je morda sprva vidno. V naši ekipi je kar nekaj igralcev, ki v prihodnji sezoni ne bodo člani naše ekipe. Moramo najti skupni interes ekipe. Videli bomo, kako se bo to končalo."

Tajfun je eno največjih presenečenj letošnje sezone. Lani se je še boril za obstanek, potem bil pa celo letos prvi po rednem delu in zdaj je po petih letih znova v polfinalu. Krko so Šentjurčani letos že dvakrat premagali, v Ligi za prvaka so bili boljši slovenski prvaki, ki so dobili tudi napet obračun v polfinalu pokala."Končnica je specifično tekmovanje, kjer na koncu štejejo le zmagovalci in poraženci. Mi kot pravi športniki želimo biti zmagovalci. Če bi dejal kaj drugega, bi lagal, pa tudi če so vse to le naše želje. Delo na naslednji stopnički, ki nas čaka, bo zelo težko, morda bi ga lahko nekateri imenovali tudi misija nemogoče. Naša nasprotnica bo ekipa Krke, spoštujemo to zasedbo in celoten trenerski štab. Novomeščani so že večkrat pokazali, da igrajo vrhunsko košarko. So večkratni državni in aktualni pokalni prvaki. Kljub vsem težavam v tej sezoni menim, da so na vseh tistih tekmah, ki so jih morali dobiti, to tudi storili. Kot sem že dejal, smo športniki z željami in cilji, kaj se bo zgodilo, pa bomo videli kaj kmalu," je povedal trener Tajfuna Dejan Mihevc.

Zelo dobro letos igra tudi Rogaška, ki je bila v Ligi za prvaka tretja. Na poti v prvi polfinale je v četrtfinalu izločila Grosbasket. "Mi smo naše dosedanje želje uresničili – priigrali smo si prednost domačega igrišča v četrtfinalu in se uvrstili v polfinale Lige Telemach. Toda to je zdaj zgodovina. Lagal bi, če bi rekel, da sem v polfinalu pričakoval ekipo Helios Suns. Toda kar je, je. Domžalčani niso nič slabši nasprotniki kot bi bila Union Olimpija. Mi se osredotočamo le na sredino tekmo. Zavedamo se, da Helios premore infrastrukturo, sredstva in občinstvo ter da je v medijih že napovedal nastopanje v regionalnem tekmovanju. Toda kot sem že dejal, mi smo osredotočeni le na sredino tekmo. Naša želja je, da zmagamo, ne glede na to, da je Helios odličen nasprotnik. Ne gre pa nikakor podcenjevati Rogaške, ki v domači dvorani še nikomur ni zlahka prepustila točk. Igralci so zdravi, tako da bomo tekmo pričakali kar najbolj pripravljeni," je dejal Rogaškin trener Damjan Novaković.

Helios je bil leta 2007 že državni prvak in v zadnjih letih stalni udeleženec polfinala, a letošnjo sezono je slabo začel in se v končnico uvrstil prek Lige za obstanek, kjer pa je prijetno presenetil Olimpijo. Kljub zmagi nad zmaji pa je Gašper Okorn vlogo favorita prepustil Slatinčanom: "Brez slabe vesti ali iskanja alibijev vlogo favorita prepuščamo Rogaški. Ta si je to tudi zaslužila. V polfinalu Lige Telemach ima prednost domačega igrišča, tekme v Rogaški Slatini pa se težko dobivajo. Mi bomo še enkrat več napadali iz ozadja. Glede na razplet dosedanjega dela sezone lahko v polfinalu nastopimo povsem sproščeni. Vsaj niz se začenja z izidom 0:0. Rogaška bo nedvomno težji nasprotnik, kot je bila Union Olimpija v četrtfinalu. Proti njim smo lahko odigrali zares sproščeno, saj nihče ni pričakoval, da se lahko kaj takšnega zgodi. Ni pa nobenega dvoma, da si tudi mi želimo igrati v finalu, a je do tam še kar dolga pot."

BOSNA IN HERCEGOVINA
(Spars Sarajevo)
35 minut, 12 točk (0/2 za dve, 3/5 za tri), 13 skokov, 5 podaj
(10. krog 2. dela DP-ja: Spars – Igokea 68:90)

(MZT Skopje)
20 minut, 16 točk (2/4 za dve, 3/5 za tri), 3 skoki, 1 podaja
(9. krog 2. dela DP-ja: MZT skopje – Kumanovo 107:58)
20 minut, 7 točk (2/6 za dve, 1/3 za tri), 2 skoka, 1 podaja
(8. krog 2. dela DP-ja: MZT Skopje – Kozuv 77:71)

NEMČIJA
Jaka Klobučar (Ratiopharm Ulm)
27 minut, 15 točk (3/5 za dve, 2/4 za tri), 2 skoka, 5 podaj
(2. tekma četrtfinala DP-ja: Ratipharm Ulm – Telekom Bonn 88:93)
19 minut, 6 točk (2/3 za dve, 0/3 za tri), 5 skokov, 1 podaja
(1. tekma četrtfinala DP-ja: Telekom Bonn – Ratipharm Ulm 73:75)

Gregor Hrovat
22 minut, 3 točke (1/2 za dve, 0/3 za tri), 4 skoki, 2 podaji
(2. tekma četrtfinala DP-ja: Helios Suns – Union Olimpija 72:69)
2 minuti
(1. tekma četrtfinala DP-ja: Union Olimpija – Helios Suns 67:69)
Nebojša Joksimović
(Krka)
26 minut, 7 točk (2/2 za dve, 0/3 za tri), 10 skokov, 4 podaje
(2. tekma četrtfinala DP-ja: Portorož – Krka 70:87)
27 minut, 15 točk (2/6 za dve, 2/5 za tri), 11 skokov, 3 podaje
(1. tekma četrtfinala DP-ja: Krka – Portorož 76:68)
Erjon Kastrati
(Krka)
ni igral
Luka Lapornik
(Krka)
25 minut, 13 točk (4/7 za dve, 1/2 za tri), 2 skoka, 2 podaji
16 minut, 2 točki (1/3 za dve, 0/1 za tri), 2 skoka, 1 podaja
Blaž Mahkovic
10 minut, 3 točke (1/2 za dve, 0/2 za tri), 2 skoka
9 minut, 2 točki (1/1 za dve, 0/1 za tri), 1 skok, 2 podaji
Gezim Morina (Helios Suns)
18 minut, 6 točk (1/3 za dve, 1/4 za tri), 2 skoka, 2 podaji
24 minut, 10 točk (2/3 za dve, 1/5 za tri), 3 skoki
Mirko Mulalić (Krka)
25 minut, 11 točk (1/4 za dve, 3/8 za tri), 2 skoka, 1 podaja
22 minut, 16 točk (2/3 za dve, 4/8 za tri), 3 skoki, 1 podaja
Dino Murić (Union Olimpija)
13 minut, 10 točk (4/4 za dve), 5 skokov
17 minut, 7 točk (3/12 za dve), 10 skokov, 1 podaja
Alen Omić
24 minut, 10 točk (3/8 za dve), 4 skoki, 2 podaji
30 minut, 12 toč (6/8 za dve), 9 skokov, 1 podaja
Klemen Prepelič (Union Olimpija)
35 minut, 13 točk (1/1 za dve, 2/7 za tri), 3 skoki, 5 podaj
33 minut, 11 točk (1/1 za dve, 2/9 za tri), 7 skokov, 3 podaje
Matic Rebec
(Helios Suns)
poškodovan
Matej Rojc
(Krka)
16 minut, 8 točk (1/1 za dve, 2/2 za tri), 4 skoki, 3 podaje
29 minut, 10 točk (3/5 za dve, 0/1 za tri), 1 skok, 5 podaj
Luka Rupnik (Union Olimpija)
10 minut, 5 točk (2/3 za dve, 0/2 za tri), 1 skok, 2 podaji
23 minut, 10 točk (0/4 za dve, 3/8 za tri), 1 skok, 3 podaje

SRBIJA
Jaka Blažič
(Crvena zvezda)
17 minut, 10 točk (1/1 za dve, 2/4 za tri), 5 skokov, 1 podaja
(4. krog 2. dela DP-ja: Konstantin - Crvena zvezda 60:87)
22 minut, 7 točk (3/5 za dve, 0/6 za tri), 5 skokov, 2 podaji
(3. krog 2. dela DP-ja: Crvena zvezda – Tamis 84:54)
Edo Murić (Partizan)
30 minut, 21 točk (3/6 za dve, 4/6 za tri), 8 skokov, 3 podaje
(4. krog 2. dela DP-ja: Partizan – Metalac 82:61)
27 minut, 4 točke (2/7 za dve, 0/3 za tri), 4 skoki
(3. krog 2. dela DP-ja: FMP – Partizan 56:61)

ŠPANIJA
Mirza Begić (Laboral Kutxa)
7 minut, 6 točk (2/2 za dve), 1skok
(32. krog DP-ja: Estudiantes – Laboral Kutxa 86:76)
Boštjan Nachbar (Barcelona)
20 minut, 5 točk (2/2 za dve), 2 skoka
(32. krog DP-ja: Barcelona – Bilbao 80:73)
Hasan Rizvić
(La Bruixa d'Or Manresa)
21 minut, 10 točk (4/4 za dve), 4 skoki
(32. krog DP-ja: Zaragoza - Manresa 82:77)
Uroš Slokar (Estudiantes)
ni igral
Danijel Vujasinović (Leyma Coruna)

TURČIJA
Jure Balažić (Istanbul BSB)
36 minut , 9 točk (1/4 za dve, 2/5 za tri), 3 skoki, 7 podaj
(30. krog DP-ja: Istanbul BSB - Darüšafaka 74:76)
Jaka Lakovič (Gaziantep)
12 minut, 1 točka (0/1 za dve, 0/2 za tri), 1 podaja
(30. krog DP-ja: Gaziantep – Torku Konjaspor 87:78)
Domen Lorbek (Gaziantep)
ni igral
(Darüšafaka)
21 minut, 14 točk (5/9 za dve), 6 skokov
Saša Vujačić
(Istanbul BSB)
34 minut, 16 točk (2/4 za dve, 3/7 za tri), 2 skoka, 2 podaji
Miha Zupan
(Ušak)
6 minut, 3 točke (1/2 za tri), 1 skok
(30. krog DP-ja: Karšijaka - Ušak 88:80)

ZDA
Goran Dragić
(Miami Heat)
Zoran Dragić (Miami Heat)
Beno Udrih (Memphis Grizzlies)
16 minut, 7 točk (2/5 za dve, 0/1 za tri), 1 skok, 3 podaje
(3. tekma 2. kroga končnice: Memphis – Golden State 99:89)
21 minut, 4 točke (2/7 za dve, 0/1 za tri), 5 skokov, 2 podaj
(2. tekma 2. kroga končnice: Golden State – Memphis 90:97)