Shaun Livingston je prikazal eno izmed najboljših predstav v karieri. Foto: Reuters
LeBron James in Andre Iguodala
Andre Iguodala je zelo dobro pokrival Jamesa. Foto: Reuters
Kyrie Irving
Kyrie Irving je bil najboljši strelec tekme, a je zgrešil 15 metov iz igre. Zadel je 11 izmed 12 prostih metov. Foto: Reuters
Stephen Curry
Stephen Curry je v 36 minutah prispeval le 11 točk. MVP rednega dela sezone ima še ogromno rezerve, Golden State pa vseeno vodi z 1:0 v zmagah. Foto: Reuters
Steve Kerr
Steve Kerr je bil jezen v tretji četrtini, a je hitro našel pravo rešitev. Foto: EPA
Golden State povedel v finalu

Branilci naslova so do odločilne prednosti prišli na začetku zadnje četrtine z delnim izidom 15:0, ko je blestel Shaun Livingston. Prispeval je kar 20 točk (največ v karieri na tekmah končnice), zadel je osem izmed desetih metov iz igre. Klop Warriorsov je dosegla kar 45 točk, rezervisti Clevelanda pa le 10.
MVP rednega dela sezone Curry ni imel svojega večera, dosegel je le 11 točk (4/15 iz igre), izgubil je tudi pet žog. Thompson je bil prav tako razglašen (4/12 iz igre).
Udarni trio brez prave pomoči soigralcev
Najboljši strelec tekme v Oracle Areni je bil Kyrie Irving s 26 točkami, a je zgrešil kar 15 metov. LeBron James je bil blizu trojnega dvojčka (23 točk, 12 skokov in 9 podaj). Kevin Love je dodal 17 točk in 13 skokov. Vsi trije zvezdniki niso imeli dovolj pomoči soigralcev. Tudi več skokov (47:41) ni pomagalo, saj so Cavaliersi iz igre metali le 38-odstotno.

Gostitelji bolje začeli

Ponovitev lanskega finala so malce bolje začeli gostitelji, ki so po trojki Curryja povedli s 14:9. James je z osmimi točkami v uvodni četrtini držal priključek. Golden State je imel po 12 minutah igre štiri točke naskoka (28:24).
V drugi četrtini je na sceno stopil Leandro Barbosa, ki je s hitrimi prodori nanizal sedem točk, natančen je bil tudi izza črte za 39:28. Clevelandu se je ustavilo v napadu in Thompson je povišal na 43:29. Irving in Love sta odgovorila s trojkama in Cavaliersi so ob polčasu zaostajali za devet točk (52:43). Curry je do odmora prispeval le šest točk, Thompson pa štiri.
Cleveland prevzel vodstvo sredi tretje četrtine
Na začetku tretje četrtine se je razigral Irving. Po izgubljeni žogi Curryja in košu Tristana Thompsona je Cleveland znižal (56:52). Trener Steve Kerr je med minuto odmora od jeze razbil tablo za risanje akcij. Po košu Lova štiri minute pred koncem tretje četrtine so gostje celo prevzeli vodstvo (63:64) in v Oracle Areni je bilo kar nekaj zaskrbljenih obrazov. Golden State je zaključil tretji del igre s serijo 7:0 in po trojki Iguodale odnesel šest točk naskoka v zadnjo četrtino (74:68).
Livingston nezgrešljivo z vrha rakete
Tyronn Lue je namenil Jamesu tri minute počitka in gostitelji so to znali izkoristiti. Livingston je prišel do metov iz svojega najljubšega položaja z vrha rakete. Bil je neustavljiv, nanizal je osem točk, tudi Barbosa in Harrison Barnes sta bila natančna in sredi zadnje četrtine so gostitelji povedli kar za 20 točk (96:76). J. R. Smith in James sta s trojkama znižala (96:85), a sta Curry in Thompson le naravnala roko in zapečatila usodo gostov (104:87).
"Naša klop je res odigrala odlično. Iguodala in Barbosa sta bila razigrana, vsi trije smo bili agresivni v napadu. Stekel mi je met z mojih položajev. Ko sem zadel nekaj metov, sem bil zelo samozavesten, zato sem še poskušal. Naša moč je v širokem igralskem kadru, zelo si zaupamo med seboj. Zmaguje ekipa in ne posamezniki," je bil zadovoljen Livingston, nepričakovani junak uvodne tekme finala.
Kerr jezo raje stresel nad tablo za risanje akcij
"To je bila zelo nenavadna tekma. Nismo vajeni, da bi imela hkrati Curry in Thompson tako slab strelski večer. Mislim, da imamo zelo širok igralski kader. Na klopi je veliko talentiranih igralcev. Zelo sem vesel, da smo dobili finalno tekmo, čeprav naša glavna aduta nista imela svojega večera. Sploh nisem presenečen, da so preostali fantje stopili na veliko sceno. V zadnjih dveh sezonah smo se razvili v pravo ekipo," je bil nasmejan Kerr.
"Bolje, da sem razbil tablico za risanje akcij, kot pa da bi jezo stresel na igralce. V tistem trenutku sem moral dati ven vso jezo," je zanj nenavadno reakcijo pojasnil Kerr.
Lue zadovoljen z obrambo obeh glavnih zvezdnikov
"V tretji četrtini smo povedli, potem pa sem iz igre vzel LeBrona in tekma nam je ušla izpod nadzora. Livingston in preostali rezervisti so bili razigrani, treba jih bo zaustaviti na drugi tekmi. Zadovoljen sem z obrambo na Curryju in Thompsonu. Zgrešili smo veliko lahkih metov, iz rakete smo bili nenatančni kar 28-krat," je poudaril trener Lue, ki je sredi sezone zamenjal Davida Blatta.
Druga finalna tekma bo prav tako v Oaklandu. Na sporedu bo v noči z nedelje na ponedeljek.