Slovenija je imela v Rigi dva cilja; zmagati, s čimer, bi kvalifikacije končala neporažena, ali pa izgubiti za manj kot 18 točk, tako da bi z enakim številom točk kot Latvija osvojila prvo mesto v skupini. To ji sicer na žrebu, ki bo 9. decembra, ne bo pomagalo, saj Fiba Europe za oblikovanje kakovostnih bobnov upošteva rezultate z zadnjih velikih tekmovanj, na katerih pa Slovenija ni tekmovala. Tako bodo slovenske košarkarice na žrebu najverjetneje v četrtem, najnižjem kakovostnem razredu. Foto: www.alesfevzer.com

Teja Oblak
Grgić o izjemnem napredku ženske reprezentance
Grgić: Preveč je bilo neosredotočenosti

Slovenke so v Rigi izgubile za 11 točk, a so bile v Celju februarja letos boljše za 18 točk, tako da so se zaradi boljše razlike v koših povzpele na vrh skupine A. Premierno zgodovinsko uvrstitev na EP so si sicer zagotovile že v soboto z zmago nad Litvo, tekmice na evropskem prvenstvu pa bodo košarkarice dobile na žrebu v Pragi 9. decembra.

Na tekmi proti Latviji so bile pri Sloveniji najbolj razpoložene Sandra Piršič z 20 točkami in devetimi skoki, Teja Oblak je dodala 19 točk, šest skokov in šest asistenc, Maja Erkić pa je dosegla 10 točk in tri asistence.

Odličen začetek
Slovenija je odlično začela tekmo, po petih zaporednih točkah Oblakove je vodila s 7:14. Latvijski trener je moral vzeti minuto odmora, njegove varovanke pa so takoj zadele za tri točke (10:14).

Sledil je manjši nalet Latvijk, ki ga je Damir Grgić skušal ustaviti z minuto odmora. Erkićeva je zadela za +4 Slovenije, a je bila pri Latvijkah ponovno uspešna Vitola (16:18). Nika Barič je bila le enkrat uspešna s črte prostih metov, Latvijke so zadele za tri točke, rezultat je bil ponovno izenačen (19:19). Baričeva je s še enim lepim prodorom povedla Slovenijo ponovno v vodstvo (19:21), kar je bil končni rezultat 1. četrtine.

V drugi četrtini so Latvijke hitro izenačile, po zadetem košu in uspešno izvedenih prostih metih ter zadeti trojki pa so Latvijke vodile že za šest točk (27:21). Ana Ljubenović je s trojko zmanjšala zaostanek (27:24). Latvijke niso pustile Sloveniji, da bi prevzela vodstvo, Piršičeva je z lepim košem zmanjšala zaostanek (32:30). Z agresivno obrambo, ki je Slovenke silila v napake, pa je Latvijkam uspelo ponovno zbežati na sedem točk prednosti (37:30).

Slabo odigrana tretja četrtina
Varovanke Damirja Grgića so tretjo četrtino izjemno slabo odigrale, za igro je bila razpoložena le Piršičeva (14 točk). Na nasprotni strani so Latvijke odigrale odlično tako v napadu kot v obrambi, vodile so že za 17 točk. Ob koncu tretje četrtine je po košu Tine Jakovine in Eve Lisec razlika nekoliko skopnela (58:45).

Slovenke so se vrnile
V zadnji četrtini so Latvijke dolgo vodile z dvomestno prednostjo, vse dokler ni Oblakova prevzela odgovornosti nase, dosegla je sedem pomembnih točk. S pomembno trojko se ji je pridružila tudi Erkićeva, Slovenke so bolje zaigrale v obrambi, po delnem izidu 10:0 Slovenije pa se je rezultat hitro obrnil (68:61). Odlično igro je nadaljevala tudi Piršičeva, zadela je za dve točki, tako da je razlika slabe tri minute pred koncem tekme znašala le še dve točki (68:66).

A Latvijke se niso predale, zadele so trojko, uspešno so izvedle protinapad, razlika pa je minuto pred koncem narasla na devet točk. Tako so tekmo pred domačim občinstvom mirno pripeljale do konca.

Izjave po tekmi:

Damir Grgić, selektor slovenske ženske reprezentance: "Mislim, da je bilo v naši igri danes preveč napak, igralke so bile tudi psihološko nekoliko utrujene. Vseeno se jim je uspelo vrniti na samo dve točki zaostanka, bile so celo v igri za zmago, a so Latvijke na koncu stopile na plin in zasluženo zmagale. Kljub porazu je naša reprezentanca ubranila prvo mesto na lestvici, kar je dosežek, na katerega smo lahko vsi ponosni."

Teja Oblak, reprezentantka: "Kljub dejstvu, da smo že imele zagotovljeno uvrstitev na evropsko prvenstvo, pa smo si danes vseeno želele slaviti. Žal nam ni uspelo, čeprav smo bile na koncu blizu, a nam je malce zmanjkalo moči. Pomembno je, da smo osvojile prvo mesto v skupini in da je pred nami prvo veliko tekmovanje v zgodovini ženske članske košarke."

Rezultate in statistiko tekem lahko v živo spremljate z mobilno aplikacijo RTV Šport