Potem ko smo zlasti v prvem polčasu pogrešali delež ameriških košarkarjev (Pinkney celo ni dosegel nobene točke), se je Kenny Gregory na koncu odkupil in bil z 19 točkami in 14 skoki prvi igralec tekme. Njegov statistični indeks: 30. Foto: EPA
Damir Markota
Damir Markota je v prvi četrtini dosegel sedem točk, nato pa v odločilnih trenutkih dosegel še dve točki s prostih metov. Foto: EPA
Sašo Ožbolt
V napadu Unionu Olimpiji nikakor ni steklo, zlasti Kevinn Pinkney je ob majhnem številu gledalcev "pozabil", da ni na tekmi Lige NLB. Na fotografiji Sašo Ožbolt, ki je imel sicer dober učinek v napadu, saj je dosegel 16 točk, vendar je imel pet izgubljenih žog. Foto: EPA
Nihad Djedović
Nihad Djedović je dosegel 10 točk za Rimljane. Foto: EPA
Juan Carlos Navarro
Juan Carlos Navarro je že v prvi četrtini dosegel devet točk, na koncu pa je bil s 24 točkami prvi strelec Barcelone, ki bo v četrtek gostovala v razprodanih Stožicah. Foto: EPA

Konec dober - vse dobro. Tako slabe predstave namreč že zlepa nismo gledali, saj je "prekosila" tudi tiste Olimpijine v obupni lanski sezoni. A komu mar - šteje le zmaga, ki pred gostovanjem Barcelone (27. januarja) le še dviguje vročico v Ljubljani.

Potem ko si ob neverjetnemu številu napak na obeh straneh nobeno moštvo ni uspelo priigrati otipljivejše prednosti in so gostitelji v zadnji četrtini vodili do zadnje minute, so na koncu odločali prosti meti in odločnost Kennyja Gregoryja, z 19 točkami prvega strelca tekme.

Osem sekund pred koncem je Gregory zadel odločilna prosta meta, Lottomatica pa je po minuti odmora krenila v zadnji napad. Nemanja Gordić je zgrešil, oglasila se je sirena, vendar se Lottomatica ni želela sprijazniti s porazom, saj je menila, da je časomerilec ob začetku napada nekaj sekund prehitro sprožil uro. Protesti so bili seveda zaman.

Prva četrtina (19:18): Hitro vodstvo 0:8
Jure Zdovc je na parket poslal pričakovano peterko Ilievski, Gregory, Pinkney, Markota in Ožbolt. Že po treh minutah so se vsi z izjemo Pinkneyja vpisali med strelce in poskrbeli za vodstvo 0:8. Lottomatica je tudi brez minute odmora hitro našla priključek, zadeval je Vladimir Dašić (12 točk v prvi četrtini).

Ob njegovi trojki je Lotttomatica izenačila na 13, Olimpija pa je v napadu delovala vedno bolj zmedeno. Obetavni bosanski košarkar Nihad Djedović je s štirimi zaporednimi točkami (kar je pomenilo delni izid 9:1) prisill Zdovca v minuto odmora. Ob vstopu Gorana Jagodnika smo hitro videli prvo Olimpijino trojko (17:18), toda s košem Dašića prav ob sireni je Lottomatica vodila po prvi četrtini.

Druga četrtina (16:15): Še naprej izenačen boj
Nadaljevala se je izenačena in prav nič atraktivna igra. Giorgi Shermadini je sicer podelil blokadi, toda v napadu Olimpiji še vedno ni steklo in bilo je kar preveč zapravljenih akcij. Roma je povedla s 25:20. Po petih zaporednih prostih metih košarkarjev v zelenih dresih (dva Shermadini, tri Ožbolt) je bilo spet izenačeno, ob košu Ilievskega pa je Union Olimpija povedla s 27:29.

Zdovc je za trenutek ukazal consko obrambo, na klopi pa "pozabil" Kevina Pinkneyja, ki si je resda hitro nabral dve osebni napaki. Zadnjo akcijo prvega polčasa je Roma končala z zabijanjem Andree Crosariola, Olimpiji pa je zmanjkalo časa za organiziran napad. Ob polčasu je bil Olimpijin met za tri točke 1/8, v skoku je bilo 19:16 za gostitelje.

Tretja četrtina (14:14): Kot da se nikomur več ne ljubi
Premor ni prav nič koristil Unionu Olimpiji. V napadu je žoga še naprej prepočasi krožila, podaje so letele proti snemalcem in videli smo niz zapravljenih napadov. Na srečo Roma tega ni znala izkoristiti, tako da je na semaforju dlje časa pisalo 38:33. Ko se je Djedović sprehodil pod koš in so ga vedno bolj brezvoljni Olimpijini košarkarji le gledali, je Pinkney vrgel žogo v konstrukcijo koša in jasno pokazal, kako je obupan zaradi predstave njegovega moštva.

Zdovc je ob minuti odmora gotovo povedal svoje. Ni pomagalo. Ekipa iz italijanske prestolnice je ušla na 43:35. Potem ko je v šestih minutah in pol drugega polčasa Olimpija dosegla vsega dve točki, je vendarle zadel kapetan Jagodnik, trojko. Sledili sta še domiselna akcija (končal jo je Ilievski) in trojka Ožbolta za 44:43. Končno se je odprlo, kazalo je, da bo šla Olimpija v zadnjo četrtino z vodstvom 46:47, toda Charles Smith je prehitel sireno in zadel trojko.

Zadnja četrtina (14:17): S prostimi meti do zmage
Perry ni uspel dostojno zamenjati Ilievskega, zato se je makedonski "play" hitro vrnil na parket. Končno je zadel Kevinn Pinkney (51:49) in v 33. minuti vpisal prvi točki. Toda nato so se Olimpijini navijači, med katerimi je bil tudi župan Zoran Jankovič, spet začeli držati za glavo. Ob zgrešenih metih z razdalje za vrhunec zmede gotovo velja ponesrečen poskus Markote pod košem. V odločilnih trenutkih je odgovornost prevzel Gregory. S petimi zaporednimi točkami je Olimpijo približal na 58:56, Ožbolt pa je nato s prostih metov tri minute pred koncem izenačil.

Upanje je vzklilo, pa ne za dolgo. Washington je zadel trojko, Gordić je s polaganjem priboril 5 točk prednosti. A kdo bi si mislil, da je bil to zadnji Romin koš! Markota je s prostih metov dosegel svoje prve točke po prvi četrtini in v zadnjo minuto je šla Olimpija z zaostankom 63:60. Gregory je imel mirno roko in zadel oba prosta meta za 63:62. Olimpija je ubranila napad in Gregory je bil spet na črti prostih metov. Zadel je oba in osem sekund pred koncem je Olimpija vodila 63:64. Nasprotni napad je Roma zapravila, protesti, češ da je časomerilec ob začetku napada prehitro sprožil ur, pa so bili zaman.

81:71 (21:16, 20:21, 22:16, 18:18)
Navarro 24 (5/10 za tri), Anderson 16 ... Lakovič 3 (1/3 za tri) v 12 minutah, Lorbek 2 (1/4 za dve) v 22 minutah; Hendrix in Perkins po 13.

59:80 (21:18, 12:11, 8:24, 18:27)
Bjelica 11, El Amin in Bajramović po 10; Batiste 26, Kaimakoglou 16, Tsartsaris 12.

UNICAJA - CAJA LABORAL
71:76 (19:21, 16:18, 18:17, 18:18)
Freeland 16, Jimenez in Blakney po 13; Huertas 19, San Emeterio 14.

Skupina G:
EFES PILSEN - MONTEPASCHI SIENA
60:58 (18:17, 11:10, 18:13, 13:18)
Rakočević 17, Thornton 12 ... Nachbar 2 (1/3 za dve, 0/1 za tri) in 2 skoka v 15 minutah; Raković 16, Kaukenas 12.

REAL MADRID - PARTIZAN
78:58 (17:18, 26:9, 15:13, 20:18)
Llull 21, Tucker 18; Vesely 13, Jerrells in Jawai po 12 ... Klobučar 2 v 12 minutah.

Skupina H:
VALENCIA - ŽALGIRIS
73:59 (20:21, 19:10, 15:19, 19:9)
Savanović 20, Claver 14, De Colo, Liščuk in Martinez po 9; Pocius 9, Jankunas in Watson po 8.

OLYMPIACOS - FENERBAHČE
70:84 (18:16, 15:17, 25:22, 12:29)
Papaloukas 15, Spanoulis 14 ... Nesterović 2 v 22 minutah; Tomas 19, Ukić 17 ... Preldžić 7 (2/2 za dve, 1/1 za tri) in 7 skokov v 18 minutah.