Jorge Lorenzo je dirko pred koncem sezone postal svetovni prvak. Foto: Reuters
Casey Stoner
Casey Stoner je zmagal še petič v letošnji sezoni. Na Phillip Islandu je dobil prav vse dirke od leta 2007. Foto: Reuters

Lorenzo ima po avstralski dirki pred drugouvrščenim Danijem Pedroso zdaj neulovljivih 43 točk prednosti, do konca sezone pa je samo še preizkušnja v Valencii.

Avstralci podrli rekord
Motociklizem je v Avstraliji sila priljubljen. Nedeljsko dirko si je v živo ob progi ogledalo 53.100 navdušencev, kar pomeni, da je končno število gledalcev na tridnevnem dogodku rekordnih 122.470.

Stoner je nedeljsko dirko začel s prvega štartnega mesta, a sta mu Lorenzo in Pedrosa takoj ušla, slednji je tudi prevzel vodstvo, a je bil v nadaljevanju nepazljiv, njegov motocikel je zdrsnil, in dirka je bila zanj končana. Vodstvo je prevzel Stoner, ki je prednost večal iz kroga v krog, saj je Lorenzo vozil premišljeno, glede na vložek, ki je bil v igri. Stoner, ki je bil ves konec tedna na tem dirkališču zelo prepričljiv, je imel na koncu več kot devet sekund prednosti pred Špancem.

Lorenzo: To so zame krasni trenutki!
"Kakšen dan! Srečen sem, lažje je bilo od pričakovanj, saj je Dani naredil napako in padel. Želel sem voziti skupaj s Caseyjem, a je bil premočan. Danes sem moral končati dirko in postal sem svetovni prvak. To je prekrasen občutek! Rad bi se zahvalil celotni ekipi Yamaha, moji družini, prijateljem, pokroviteljem in navijačem. To so zame krasni trenutki. Bili smo potrpežljivi, osredotočeni na naše delo in svetovni naslov je tukaj," je po dirki dejal svetovni prvak Lorenzo.

Marquez s 3. mestom do naslova prvaka
Svetovni prvak je v razredu Moto 2 postal Marc Marquez, ki je osvojil tretje mesto. Španec je vozil pametno, zavedal se je, da je naziv prvaka na dosegu roke, zato se ni brezglavo podal v boj za prvo mesto. Izjemno je sicer vozil njegov rojak Pol Espargaro, ki je iz kroga v krog večal prednost in ciljno črto prečkal dobrih 16 sekund pred drugouvrščenim Avstralcem Anthonyjem Westom. Ta je v napetem finišu za 26 tisočink sekunde ugnal Marqueza.

VN Avstralije, Phillip Island

MotoGP, končni vrstni red:
1. C. STONER AVS/honda 41:01,324 2. J. LORENZO ŠPA/yamaha +9,223 3. C. CRUTCHLOW VB/yamaha 14,570 4. A. DOVIZIOSO ITA/yamaha 23,303 5. A. BAUTISTA ŠPA/honda 23,432 6. S. BRADL NEM/honda 23,467 Moto2, končni vrstni red:
1. P. ESPARGARO ŠPA/kalex 39:26,486 2. A. WEST AVS/speedup +16,811 3. M. MARQUEZ ŠPA/suter 16,837 Moto3, končni vrstni red:
1. S. CORTESE NEM/KTM 38:20,014 2. M. OLIVEIRA POR/honda +2,108 3. A. SISSIS AVS/KTM 5,031 SKUPNI VRSTNI RED PO 17. DIRKI
MotoGP:
1. J. LORENZO ŠPA/yamaha * 350 točk 2. D. PEDROSA ŠPA/honda 307 3. C. STONER AVS/honda 238 4. A. DOVIZIOSO ITA/yamaha 208 5. A. BAUTISTA ŠPA/honda 165 Moto2:
1. M. MARQUEZ ŠPA/suter * 299 2. P. ESPARGARO ŠPA/kalex 260 3. A. IANNONE ITA/speed up 188 Moto3:
1. S. CORTESE NEM/KTM * 305 2. L. SALOM ŠPA/KTM 208 3. M. VINALES ŠPA/honda 199 * - že svetovni prvak