Letošnja novost je kar 48-urni maraton 600 kilometrov hitrostne preizkušnje. Vmes je zapovedan nočni postanek od 16. do 7. ure. Foto: Reuters

Prolog med motoristi je dobil Španec Tosha Schareina s hondo. Slovenca sta bila v drugi polovici uvrščenih: Simon Marčič je zasedel 76. mesto, Toni Mulec pa 96.

Skupno 142 motoristov in tekmovalcev s štirikolesniki je moralo danes opraviti 130 km navigacijske vožnje, čakalo pa jih je tudi prvih 27 peščenih tekmovalnih kilometrov v Al Uli.

Najhitreje je s kratkim prologom opravil Schareina, ki je s časom 17:35 za 12 sekund ugnal Avstralca Daniela Sandersa z GasGasom. Tretji je bil dirkač KTM iz Bocvane Ross Branch, ki je zaostal 19 sekund. Branilec lanske zmage, Argentinec Kevin Benavides je bil s tovarniškim KTM-jem deveti (+0:58).

Boljši od obeh Slovencev je bil za uvod Marčič, ki je ob svojem desetem startu na Dakarju za zmagovalcem zaostal 8:55 minute. To je v njegovi kategoriji originals (brez pomoči ekipe in mehanikov) zadostovalo za osmo mesto, 3:54 minute za vodilnim Avstrijcem Tobiasom Ebsterjem.

Prvotno Pariz–Dakar v obdobju 1979–2007, potem je reli Dakar gostila Južna Amerika (2009–2019), od leta 2020 pa ASO prireja vzdržljivostni spektakel v Savdski Arabiji. Foto: Reuters

Mulec je svoj drugi nastop na najtežjem vzdržljivostnem reliju začel s 96. mestom in zaostankom 10:11 minute. V razredu rally2 to pomeni 66. mesto, 8:55 minute za vodilnim Kerimom Fitz-Geraldom iz Južne Afrike.

Popoldne so nastopili še avtomobilisti, kjer zmago brani Katarec Naser Al-Atijah. Ta je bil danes 12., potem ko je za zmagovalcem prologa Mattiasom Ekströmom zaostal 1:01 minute. Drugi je bil Američan Seth Quintero, tretji pa Francoz Sebastien Loeb. Zaostala sta 23 oziroma 38 sekund. Rekorder po številu naslovov, Francoz Stephane Peterhansel je bil sedmi.

12 etap in 5 tisoč kilometrov "brzincev"

Trasa v letošnji izvedbi ponuja pestre izzive. En del bo potekal po goratem predelu, kjer lahko tekmovalce preseneti dež, drugi pa po puščavskih sipinah in peščenih brezpotjih. Skupno bodo dirkači od 5. do 19. januarja prevozili skoraj 8000 kilometrov, od tega bo nekaj manj kot 5000 km hitrostnih preizkušenj.

Dirka ima 12 etap, vključno z dvojno 48-urno preizkušnjo, po kateri bo sledil edini dan predaha, 13. januarja, v Riadu.