Rezultat nič posebnega, a tekma je bila neverjetna. Šahovska partija večji del rednega dela srečanja, nato poljub sreče za vijoličaste, ki so imeli priložnost zmagati z bele točke, a jo je s panenko zapravil Marko Tolić.

V prvem podaljšku je nato junak zeleno-belih presenetljivo postal rezervist Justas Lasickas, ki je Olimpijo povedel v vodstvo, vendar je v drugem podaljšku izid izenačil še en rezervist Nemanja Mitrović, ki je bil na zelenici zgolj nekaj sekund.

Ko je že kazalo, da se bo finale zavlekel v loterijo strelov z bele točke, pa je mariborski branilec Ignacio Guerrico v kazenskem prostoru ob izvajanju predložka iz kota podrl Admirja Bristrića. Glavni sodnik Bojan Mertik je po daljšem ogledu posnetka VAR dosodil 11-metrovko v korist ljubljanskega kolektiva, obračun pa je naposled odločil kapetan zeleno-belih Timi Max Elšnik.

Večji del finalnega obračuna sta Olimpija in Maribor igrala
Večji del finalnega obračuna sta Olimpija in Maribor igrala "šahovsko partijo", nato pa se je boj razplamtel v podaljških. Foto: www.alesfevzer.com

Prvi polčas finalnega obračuna je bil precej taktičen, prvi pa so zapretili Ljubljančani, ko je v 12. minuti z desne strani predložek pred vrata poslal Mario Kvesić, Đorđe Crnomarković pa je žogo z glavo poslal mimo desne vratnice. Deset minut pozneje so vijoličasti prvič sprožili v okvir vrat.

Odlično se je pred vrati iz protinapada znašel Žan Vipotnik, se lepo otresel Marcela Ratnika, a nato žogo poslal naravnost v naročje opreznega Matevža Vidovška. Obe ekipi sta si v nadaljevanju priigrali nekaj polpriložnosti, nobena sicer ni želela preveč tvegati, predvsem sta se osredotočali, da ne naredita napake.

Ob koncu polčasa je Ivan Brnić z roba šestnajsterca ogrel dlani Vidovška, na drugi strani zelenice je poskusil še kapetan Olimpije Timi Max Elšnik, a je po posredovanju vratarja Ažbeta Juga ostalo pri 0:0.

V nadaljevanju rednega dela tekme je nogometašem obilo preglavic povzročalo razmočeno igrišče, po uri igre je bilo srečanje za nekaj minut tudi prekinjeno zaradi pirotehničnih vložkov obeh navijaških skupin, predvsem Viole so na zelenico odvrgle precej pirotehnike, tudi nekaj sedežev.

Najlepšo priložnost je nato v 85. minuti zapravil Vipotnik, potem ko se je na levi strani z lepim prodorom izkazal Brnić. Ta je na drugo vratnico poslal visok predložek, Vipotnik je sprožil proti vratom, a mu je veselje z blokom preprečil David Sualehe. Že hip zatem je na drugi strani nevarno streljal še Kvesić, a je Jug žogo odbil.

Mariborčani so v zadnji minuti rednega dela ostali brez poškodovanega kapetana Martina Milca, ki je bil primoran zapustiti zelenico, zamenjal ga je Andraž Žinič, medtem ko je glavni sodnik Bojan Mertik obračun zaradi daljše prekinitve podaljšal za deset minut.

Tekma je bila po uri igre prekinjena zaradi odvržene pirotehnike in sedežev na zelenico. Foto: www.alesfevzer.com

Marin Laušić je z drsečim štartom poskrbel za nekaj petelinjenja na obeh straneh, prerivanja se je udeležil tudi Milec, ki je prejel še drugi rumeni karton (prvega je prejel v 73. minuti), posledično pa rdečega, vendar to razmerja moči na zelenici ni spremenilo, vijoličasti so lahko nadaljevali z 11 možmi. Porumenel je tudi kapetan Olimpija Elšnik.

Nato pa se je zgodil največji trenutek na tekmi: v 99. minuti si je velikansko neumnost privoščil ljubljanski vratar Vidovšek, ki je ob izvajanju kota Mariborčanov pred vrati odrinil in na tla podrl Marka Tolića. Mertik je za trenutek počakal, nato pa pokazal na belo točko.

Tolić je prevzel odgovornost izvedbe strela z bele točke in jo zapravil s panenko. Bolje rečeno, Vidovšek je obstal na mestu in njegov poskus preprosto ulovil. Mariborski navijači niso mogli verjeti svojim očem, privrženci zeleno-belih so se dvignili iz pekla v raj. Kratka je bila Tolićeva pot od junaka do bedaka.

Olimpijin vratar Matevž Vidovšek si je globoko v sodnikovem dodatku drugega polčasa privoščil veliko neumnost in zakrivil prekršek za 11-metrovko. Nato pa je takole brez večjih težav ujel poskus Marka Tolića, ki je veliko tvegal s panenko, kar se mu je na koncu maščevalo. Foto: www.alesfevzer.com

Ker je začetni izid ostal nespremenjen tudi do zadnjega sodnikovega žvižga v rednem delu, se je finale prevesil v podaljška. V prvem so Ljubljančani pritisnili na Jugova vrata, v sedmi minuti se je lepa priložnost po globinski podaji ponudila Admirju Bristriću, ki je meril v bližnji vratarjev kot, a je mariborski čuvaj mreže poskus odbil v kot.

Potem pa končno sprememba izida: v 13. minuti podaljška je Kvesić lepo prodrl v kazenski prostor, sprožil, obramba vijoličastih je žogo odbila, a le do Justasa Lasickasa, ki je v drugem polčasu zamenjal Aljaža Krefla. Litovec je v slogu najboljših napadalcev Juga premagal z natančnim strelom v desni zgornji kot. 1:0.

Olimpija je mirno nadzorovala potek tekme, potem pa v 114. minuti prejela zadetek. Mariborski strateg Damir Krznar je v igro namesto Jana Repasa poslal Nemanjo Mitrovića, ki je poskrbel za izenačenje s svojim prvim stikom z žogo! Z leve strani je Brnić pred vrata poslal predložek, 30-letni rezervist pa je z glavo premagal Vidovška za 1:1.

Justas Lasickas je v slogu najboljših napadalcev premagal vratarja Ažbeta Juga in Olimpijo povedel v vodstvo. Foto: www.alesfevzer.com

A s tem drame še ni bilo konec. Tik pred koncem drugega podaljška je ob izvajanju predložka iz kota mariborski branilec Ignacio Guerrico ob oddaljenejši vratnici podrl Bristrića. Mertik je po daljšem ogledu posnetka VAR pokazal na belo točko, s katere je finale odločil Elšnik. S strelom v zgornji desni kot je Juga poslal v napačno smer.

To je bil za Olimpijo osmi naslov pokalnega zmagovalca, potem ko so zeleno-beli slavili zmago še v letih 1993, 1996, 2000, 2003, 2018-19 in 2021. Prav tako je to za Ljubljančane tretja dvojna krona, potem ko so državni in pokalni naslov istočasno osvojili v letih 1993 in 2018.

Mariborčani bodo morali na nov pokalni naslov počakati še vsaj leto dni. Nazadnje so ga osvojili v sezoni 2015/16, v kateri so po enajstmetrovkah strli odpor Celjanov (9:8). Odtlej so dvakrat igrali v finalu, obakrat so morali premoč priznati Olimpiji.

Trener Olimpije Albert Riera (desno), ki je kot igralec med drugim branil barve Mallorce, Bordeauxa, Espanyola, Manchester Cityja, Liverpoola in Olympiacosa, je po tekmi poudaril, da je zdaj čas za veselje, a da se na lovorikah kljub vsemu ne sme zaspati. Kot je dejal, svojim varovancem vselej govori, da je treba gledati naprej, se vsak dan (o nogometu) naučiti nekaj novega in še naprej zmagovati. Foto: www.alesfevzer.com