Thomas Müller je v sijajni formi na začetku sezone. Foto: Reuters
Mats Hummels
Mats Hummels je žogo poslal v lastno mrežo. Foto: EPA
Miguel Veloso
Miguel Veloso je tik pred koncem tekme zagotovil Portugalcem vse tri točke. Foto: EPA
Kyle Lafferty
Kyle Lafferty je obdržal Severno Irsko na vrhu lestvice skupine F. Foto: EPA

Svetovni prvaki so v petek prikazali najboljšo predstavo v zadnjem letu in v Frankfurtu odpravili Poljake s 3:1. Na dveh ključnih tekmah so osvojili šest točk in težko jim bo odvzeti prvo mesto v skupini D.
Škoti dvakrat izenačili v sijajnem prvem polčasu
V 18. minuti so Nemci povedli. Toni Kroos je 30 metrov od vrat podal do Thomasa Müllerja, ki je prišel do strela z roba kazenskega prostora z levico, žoga je zadela branilca Russlla Martina, spremenila smer in vratar David Marshall je bil nemočen.
Deset minut zatem so Škoti izenačili. Emre Can je naredil prekršek na levi strani okoli meter zunaj kazenskega prostora. Prosti strel je izvedel Shaun Maloney, ki je streljal proti vratom, Manuel Neuer je žogo odbil, a se je odbila od Matsa Hummelsa v mrežo. 52.000 gledalcev na Hampden Parku je bilo navdušenih.
Nemci so odgovorili silovito. Po slabem strelu Cana je bil znova na pravem mestu sijajni Müller, ki je žogo z glavo od desne vratnice poslal v mrežo. To je bil že njegov 30. zadetek na 65. tekmi za izbrano vrsto.
Škoti so bili nevarni predvsem pri prekinitvah. Po kotu Maloneyja je Ilkay Güdogan slabo izbil žogo, z roba kazenskega prostora je z desnico silovito sprožil James McCarthy, Neuer v gneči žoge ni dobro videl in končala je pod prečko.
Gündogan in Müller izpeljala lepo akcijo
Odločitev je padla v 54. minuti, ko si je Ilkay Güdogan izmenjal dvojno podajo z Müllerjem, nato pa z levico poslal žogo v mrežo. Sijajna kombinacija gostov, ki so tudi v zadnje pol ure prevladovali. Škoti so imeli edino priložnost za izenačenje v 66. minuti, ko je Alan Hutton z desne strani zadel zunanji del mreže. Selektor Gordon Strachan je skušal osvežiti napad, vstopil je Ikechi Anya, ki je lani v Dortmundu zatresel mrežo Nemcev, a spremembe izida ni bilo več.
Pričakovana visoka zmaga Poljakov
V skupini D je z dvema točkama zaostanka druga Poljska, ki ni imela težkega dela z Gibraltarjem (8:1). Po dvakrat so zadeli Kamil Grosicki, Robert Lewandowski in Arkadiusz Milik.
Tretja je Irska s 15 točkami, ki je z zadetkom Jonathana Waltersa ugnala Gruzijo z 1:0. Škoti imajo le 11 točk in tudi dodatne kvalifikacije so zelo oddaljene.
Veloso junak v Albaniji
Blizu vozovnice za Francijo je tudi Portugalska, ki je na derbiju skupine I ugnala Albanijo (0:1). Čeprav so bili gostje v premoči, so si zmago zagotovili šele v 92. minuti, ko je po podaji Ricarda Quaresme v kazenski prostor z glavo zadel Miguel Veloso.

Lafferty rešil točko z igralcem manj
Severna Irska bi si lahko v Belfastu v skupini F zgodovinski nastop na EP-ju že zagotovila, če bi premagala Madžarsko. Gostje so prek Richarda Guzmicsa v 74. minuti povedli, devet minut zatem je bil izključen še Chris Baird. Ko je že kazalo na poraz Severne Irske, je v tretji minuti sodnikovega podaljška izenačil Daniel Lafferty s svojim osmim golom v kvalifikacijah.

Severna Irska je s 17 točkami ostala na vrhu, točko manj ima Romunija, ki se je z zadnjeuvrščeno Grčijo razšla brez golov.