Jo Inge Berget je dvakrat sijajno izigral hrvaško obrambo. Foto: EPA
Turki se veselijo odmevne zmage. Foto: EPA
Robin van Persie in Wesley Sneijder sta razočarana zapuščala zelenico. Foto: EPA
Lars Lagerback
Selektor Lars Lagerback se je veselil zgodvinskega trenutka v deževnem Reykjaviku. Foto: EPA
Evforija na Islandiji po uspehu nogometašev

Na izjemno pomembni tekmi za drugo mesto v skupini H je Norveška ugnala Hrvaško z 2:0. Hrvati so razočarali drugič v treh dneh, saj so tudi v četrtek osvojili le točko v Azerbajdžanu (0:0).
Izbranci Nika Kovača morajo do konca premagati Malto in Bolgarijo in upati na spodrsljaj Norveške na gostovanju v Italiji. "Azzurri" so tokrat znova prišli do minimalne zmage. V Palermu so bili boljši od Bolgarije z 1:0.
Berget dvakrat osmešil Srno
V prvem polčasu so gledalci v Oslu spremljali predvsem taktično bitko. Mario Mandžukić je imel na začetku tri zaporedne priložnosti, ki pa jih ni unovčil. Kazen je prišla hitro. Po gneči v kazenskem prostoru Hrvatom ni uspelo odbiti žoge. Na daljši vratnici je do žoge prišel Jo Inge Berget, ki je preigral Darija Srno in poslal žogo v mrežo.
V 69. minuti je Berget, ki pred to tekmo ni dosegel nobenega zadetka za Norveško, na levi strani znova preigral Srno, ki se je osmešil. Prodrl je v kazenski prostor, njegov strel pa je zadel Vedrana Ćorluko in vratar Danijel Subašić je bil nemočen. Hrvati so delovali kot razbita vojska in do konca tekme jim ni uspelo sestaviti nevarne akcije.
Kovač: Vprašajte igralce, zakaj se ne mečejo na glavo.
"To je bil zaslužen poraz. V vseh elementih igre smo bili slabši, morda smo bili boljši le prvih pet minut drugega polčasa. Tako je to v nogometu, če se ne vržeš na glavo na vsaki tekmi. Norvežani so pokazali več motiva in želje. Vprašajte igralce, zakaj se ne mečejo na glavo. Prav nič od tistega, kar sem zahteval, nisem videl od njih na igrišču. Če ne daš od sebe 100 odstotkov, ne moreš premagati niti Azerbajdžana," je bil oster selektor Niko Kovač, ki se mu pošteno trese stolček. V številnih anketah hrvaških medijev ima le še minimalno podporo.
Nizozemci v velikih težavah
V še večjih težavah so Nizozemci, ki so po porazu doma z Islandijo klonili tudi v Turčiji (3:0). Z novim porazom so padli na četrto mesto in pod vprašaj so postavili tudi uvrstitev v dodatne kvalifikacije.

Že v 8. minuti je Oguzhan Ozyakup z izjemnim lobom ukanil vratarja tulipanov Jasperja Cillesena. Arda Turan je v 26. minuti po samostojnem prodoru povišal na 2:0. Štiri minute pred koncem je končni izid postavil Burak Yilmaz po podaji Canerja Erkina.
Velik podvig Islandcev
V skupini A je Češka v gosteh premagala Latvijo (1:2) in se prebila na evropsko prvenstvo.
Islandcem je za prvi preboj na veliko tekmovanje zadostovala točka doma proti Kazahstanu (0:0). Gylfi Sigurdsson, Kolbeinn Sigthorsson in Jon Dadi Bodvarsson so zapravili velike priložnosti za zmago v deževnem večeru v Reykjaviku.
Gunnarsson: Ko sem začel trenirati nogomet, nisem niti sanjal o tem
"To je res neverjetno! Kar šokiran sem. Zares smo garali za ta trenutek. Kar težko verjamem, da smo prva izbrana vrsta Islandije, ki se je prebila na veliko tekmovanje. Ko sem začel trenirati nogomet, nisem niti sanjal o tem veličastnem trenutku," je bil navdušen kapetan Aron Gunnarsson.