Harry Kewell (levo) je takole zabil gol, ki je Avstraliji zagotovil osmino finala. Foto: EPA
Avstralski navijači
Avstralski navijači so pozdravili uspeh svojih ljubljencev. Foto: Reuters
Josip Šimunić
Josip Šimunić je bil izključen v zadnjih trenutkih tekme. Foto: Reuters
Darijo Srna
Darijo Srna je že v 3. minuti mojstrsko zavrtinčil žogo prek avstralskega živega zidu. Foto: Reuters
Craig Moore
Craig Moore je s strelom z bele točke izenačil na 1:1. Foto: Reuters
Niko Kovač
Niko Kovač je presenetil nerazpoloženega vratarja Kalaca. Foto: Reuters
Hrvaški navijači
Hrvaški navijači so se po koncu tekme držali za glavo. Foto: EPA

Ognjeni so začeli sanjsko. Že v 2. minuti je s prostega strela mojstrsko zadel Darijo Srna. Avstralci so prevzeli pobudo. Po igri Stjepana Tomasa z roko v kazenskem prostoru je z bele točke izenačil Craig Moore. V 56. minuti je Niko Kovač ustrelil z 20 metrov. Neverjetno napako je storil vratar Željko Kalac, ki je žogo izpustil iz rok. Guus Hiddink je v igro poslal Marca Bresciana in Josha Kennedyja, ki sta pripravila gol Harryju Kewellu.

Poll izključeval kot po tekočem traku
V zadnjih 7 minutah je sodnik Graham Poll izključil Daria Šimića, Bretta Emertona in Josipa Šimunića. Avstralija se bo v osmini finala pomerila z Italijo. Hrvaška, ki je leta 1998 osvojila 3. mesto, je pred štirimi leti prav tako izpadla že po skupinskem delu. Takrat je bil usoden Ekvador (0:1).

Kranjčar: Uspeh je bila že uvrstitev na SP
"Že v prvem polčasu smo se po vodstvu prekmalu povlekli nazaj. Avstralci so to kaznovali. Po prednosti z 2:1 smo naredili veliko napako v obrambi. Rezultat je realen, čeprav bi tudi mi lahko zmagali na dinamični tekmi, polni preobratov," je tekmo ocenil selektor Kranjčar in dodal: "Uspeh je bil že uvrstitev na mundial. Imeli smo svoje priložnosti, predvsem na tekmi z Japonci in danes."

Viduka: Hvala Bogu za Harryja
"Bilo je sijajno, kakšna tekma!" je po tekmi sijal od navdušenja Mark Viduka. "Zelo težko je nadoknaditi zaostanek enega gola. Vrgli smo vse sile v napad in hvala Bogu je bil Harry Kewell na pravem mestu," je razplet tekme komentiral avstralski kapetan.

Od minute do minute:
93. Šimunić je ugovarjal sodniku in si prislužil še drugi rumeni karton.
87.Emerton je igral z roko in prejel drugi rumeni karton.
86. Pršo je našel Tudorja, ki pa je preveč okleval. Moore je žogo izbil še pred golovo črto.
85. Šimić je naredil prekršek nad Kewellom in si prislužil drugi rumeni karton.
84. Hrvati usmerjajo vse sile v napad. Ivan Klasnić je v igri namesto Tomasa.
81. Sedaj je zavlačeval Emerton.
80. Avstralci so izenačili. Bresciano je poslal žogo v kazenski prostor, Kennedy jo je podaljšal do Kewella, ki je matiral Pletikoso.
75. Josh Kennedy je zadnji as iz rokava Guusa Hiddinka, iz igre odhaja Chipperfield.
75. Po predložku s prostega strela je Tomas očitno igral z roko, a sodnik tega ni videl.
74. Cico Kranjčar začenja braniti prednost. Luka Modrić je v igri namesto napadalca Olića.
72. Bresciano je podal z desne, Pletikosa je žogo zadržal pred golovo črto, Cahill je storil prekršek nad njim, ko ga je porinil v gol.
71. Po kotu je močno streljal Kewell, Pletikosa je sijajno posredoval na črti.
71. Marco Bresciano je zamenjal Sterjovskega.
70. Vratar Pletikosa je zadrževal igro.
65. Niko Kranjčar zapušča zelenico, Jerko Leko je vstopil.
63. Grella odhaja z igrišča, namesto njega je v igri John Aloisi, ki je dosegel tretji gol proti Japonski.
62. Šimunić je podrl Kewella kakšnih 20 metrov od gola. Chipperfield je zadel le živi zid.
56. Niko Kovač se je odločil za strel z desne strani z 20 metrov. Neverjetna napaka vratarja Kalaca, ki je žogo izpustil iz rok. Strel je letel po sredini gola.
50. Srna je s prostega strela z leve strani poslal predložek, odbito žogo pa je Kranjčar z roba kazenskega prostora poslal prek gola.
49. Emerton se je odločil za strel z desne strani s 25 metrov. Žoga je zletela precej mimo gola.
-----------------------------------------------------------------
POLČAS.
Hrvaška je sicer zgodaj povedla s sijajnim golom Srne, a so Avstralci potem vztrajno napadali in zasluženo izenačili ter so na poti v osmino finala. Sodnik Poll že prej ni piskal prekrška nad Viduko v kazenskem prostoru.
38.
Craig Moore je s strelom po sredini z bele točke prepričljivo izenačil na 1:1.
37. Zaradi ugovarjanja je rumeni karton dobil Igor Tudor.
37. Sodnik je zaradi igranja z roko Stjepana Tomasa v kazenskem prostoru dosodil enajstemtrovko.
36. Mile Sterjovski je lepo prodrl po desni in podal v kazenski prostor. Hrvaška obramba je s težavo odbila žogo v kot pred Viduko.
32. Zaradi zavlačevanja prvi rumeni karton na tekmi. Dobil ga je Dario Šimić.
30. Najnevarnejši strel Avstralcev. Harry Kewell je izven kazenskega prostora streljal po tleh, a je bil Pletikosa na mestu.
22. Trenutna posest žoge: 59:41 za Avstralce.
17. Avstralci so prvič resneje napadli, a brez uspeha. Strel Jasona Culine je zletel mimo vrat.
6. Josip Šimunić je v hrvaškem kazenskem prostoru zrušil Marka Viduko, a angleški sodnik ni pokazal na belo točko.
2. Darijo Srna je velemojstrsko zadel s prostega strela, ki ga je po prekršku Marka Viduke nad Nikom Kovačem dosodil sodnik Poll.