Ukrajinci so se takole veselili uvrstitve v četrtfinale. Foto: Reuters
Oleksander Šovkovski je bil izbran za igralca tekme. Foto: EPA
Oleg Blohin
Selektorja Ukrajine Olega Blohina so igralci po tekmi metali v zrak. Foto: EPA
Oleg Gusev
Oleg Gusev je uspešno izvedel zadnjo enajstmetrovko, ki je Ukrajino popeljala med osem najboljših moštev sveta. Foto: EPA
Pascal Zuberbühler
Švicarski vratar Pascal Zuberbühler je po srečanju brez besed obsedel na klopi. Foto: Reuters
Oleg Blohin
Oleg Blohin je tako kot njegov švicarski kolega Jakob Kühn postavil obrambno taktiko. Foto: Reuters
Philippe Sanderos
Philippe Sanderos tokrat zaradi poškodbe ni mogel pomagati soigralcem. Foto: Reuters
Pascal Zuberbühler in Andrej Ševčenko.
Pascal Zuberbühler je bil v tej akciji hitrejši od Andreja Ševčenka. Foto: Reuters

Po 120 minutah je bil izid 0:0. Obe reprezentanci sta v srečanje stopili z obrambno taktiko. V rednem delu srečanja smo videli redke priložnosti.

V prvem polčasu sta se na vsaki strani po enkrat zatresli prečki. Prvič se je v 21. minuti, po strelu z glavo Andreja Ševčenka zatresla švicarska, tri minute pozneje po prostem strelu Alexa Freia s 25 metrov pa še ukrajinska. Drugi polčas in podaljški so ponudili še manj dinamičnosti in priložnosti. V obeh podaljških se je čakalo le na izvajanje strelov z bele točke.

Šovkovski ohranil mrežo nedotaknjeno
V loteriji, s streli z enajstih metrov, so bili srečnejši Ukrajinci, ki so trikrat ugnali Zuberbühlerja (Artjom Milevski, Sergej Rebrov, Oleg Gusev, neuspešen je bil Ševčenko). Švicarjem ni niti enkrat uspelo ugnati igralca tekme Oleksandra Šovkovskega. Marco Streller in Ricardo Cabanas sta streljala slabo po tleh, Tranquillo Barnetta pa je zadel le prečko. Streli z bele točke so se izvajali 17-krat v zgodovini SP-jev, prvič se je zgodilo, da ena reprezentanca pri tem ni zadela niti enkrat.

Niso dobila gola, a potujejo domov
Novinci na SP-jih Ukrajinci so se uvrstili med osem najboljših ekip sveta, v boju za polfinale jih v Hamburgu čakajo Italijani. Švicarji se, čeprav v rednem delu srečanja na vsem prvenstvu niso prejeli zadetka, poslavljajo.

Izjave po srečanju:
"Moštvi sta bili zelo izenačeni. Imeli smo več sreče na ruski ruleti. Po podaljških sem svojim varovancem povedal, da naj kar med seboj določijo, kdo bo streljal enajstmetrovke. Čeprav je Ševčenko zgrešil, je boljši iz tekme v tekmo. On je pravi vodja ekipe," je bil zadovoljen ukrajinski selektor Oleg Blohin.

"V svoji karieri sem streljal že veliko enajstmetrovk, vsake toliko časa sem kakšno tudi zgrešil. To je velik dan za Ukrajino. Ekipa ima zares veliko srce, vsi igralci se bojujejo eden za drugega. Prepričan sem bil, da bo Šovkovski obranil kakšen strel z bele točke," je dejal Ševčenko, ki je tudi na lanskem finalu Lige prvakov zgrešil enajstmetrovko proti Liverpoolu.

"Nisem hotel preveč razmišljati o enajstmetrovkah. Skušal sem se osredotočiti na vsak strel posebej," je povedal junak Šovkovski.

"To je grozno. Zelo žalostno je izgubiti na tak način, vendar nogomet ni vedno pošten. Igrali smo zelo dobro in lahko odidemo domov z dvignjenimi glavami. Morda nismo imeli dovolj izkušenj v tako pomembni tekmi," je bil povsem potrt švicarski branilec Ludovic Magnin.

Od minute do minute:

0:3 Oleg Gusev zadeva za zmago Ukrajine.
0:2 Šovkovski brani še drugo enajstmetrovko, tokrat Cabanasu.
0:2 za Ukrajino. Strelec Rebrov.
0:1 Barnetta strelja v prečko.
0:1 za Ukrajino. Zadel je Milevski.
0:0 Šovkovski brani strel Strellerja.
0:0 Zuberbühler je Ševčenku ubranil prvo enajstmetrovko.

---------------------------------------------------------------------------

120. Konec drugega dela podaljška. Na vrsti so enajstmetrovke.
116. Mauro Lustrinelli kot zadnji vstopa pri Švicarjih. Iz igre odhaja Frei.
115. Marco Streller v kazenskem prostoru preigra Gusina, ta pa mu v zadnjem trenutku izbije žogo z noge.
112. Milevski poživi igro, po prodoru v šestnajsterec Švicarjev izbori kot.
110. Zadnja menjava pri Ukrajini. Milevski menja Voronina.
108. Po kotu spet zmeda pred ukrajinskim vratarjem, a Švicarji znova ostajajo brez strela na gol.
105. Konec prvega podaljška.
100. Po odbijanju žoge v kazenskem prostoru Ukrajine do strela z roba kazenskega prostora pride Vogel, ki po tleh močno strelja, a naravnost v dobro postavljenega Šovkovskega.
97. Zmeda med ukrajinskimi branilci. Barnetta z glavo v kazenskem prostoru žogo podaljša do Cabanasa, ki pa ne pride do strela.
96. Barnetta poda v kazenski prostor, Švicarji zahtevajo igranje Ukrajinca z roko, sodnik pa je drugačnega mnenja.
93. Vorobej iz igre pri Ukrajini, v igro vstopa Sergej Rebrov.
----------------------------------------------------------------------------

KONEC REDNEGA DELA Srečanje se je v rednem delu končalo brez zadetkov. Na vrsti sta dva podaljška po 15 minut. V 2. polčasu si je Ukrajina priigrala lepše priložnosti. Izvajali so tudi dva kota več od Švicarjev (5:3), v strelih v okvir vrat je 4:2 za Švicarje.

90 + 1 Švicarji pritiskajo na ukrajinski gol, vendar se tekma vse bolj nagiba k igranju podaljškov.
85. Sumljiva situacija v kazenskem prostoru Švice. Ob Voronu sta bila dva švicarska branilca, vendar pa se sodnik pravilno ni odločil za najstrožjo kazen.
75. Prva menjava pri Ukrajini. Kaliničenka zamenja Rotan.
75. Po kotu Gusin z glavo strelja mimo švicarskih vrat.
73. Magnin poskuša presenetiti Šovkovskega s strelom z razdalje, ukrajinski vratar ostaja brez dela.
67. Ševčenko z roba kazenskega prostora sproži močan strel, ki le za malo zleti mimo leve vratnice. Najlepša priložnost v drugem delu srečanja.
64. Namesto Yakina v igro prihaja napadalec Marco Streller.
58. Šele prvi rumeni karton na srečanju. Zaslužil si ga je Barnetta zaradi prekrška na desnem robu kazenskega prostora nad Nesmačnijem. Strel Ševčenka se od živega zidu odbije v kot.
52. Nov strel Voronina z 20 metrov, ki pa tudi tokrat ni presenetil Zuberbühlerja.
46. Voronin po predložku z glavo z 10 metrov strelja mimo gola.

POLČAS Dokaj nezanimiv prvi polčas. Švicarji so imeli pobudo v posesti žoge (56 odstotkov), v okvir gola so streljali štirikrat, Ukrajina le enkrat. Razmerje v kotih 1:1.

43. Yakin je želel s prostega strela z desne strani presenetiti Šovkovskega, ki pa je bil dobro postavljen.
34. Namesto poškodovanega Johana Djoroua v igro pri Švicarjih vstopi branilec Stephane Grichting.
29. Po protinapadu Oleg Selajev strelja visoko čez gol Pascala Zuberbühlerja.
27. Kaliničenko je streljal z roba kazenskega prostora, vendar iz lepe priložnosti ni bilo nič. Strel zleti daleč od vrat Švicarjev.
24. V prečkah je rezultat 1:1. Alex Frei je s prostega strela s 25 metrov zadel prečko. Šovkovski je ob strelu žogo le pospremil s pogledom.
23. Po prekršku Selajeva nad Barnetto imajo Švicarji lepo priložnost iz prostega strela.
21. Maksim Kaliničenko z leve strani izvaja prosti strel. Do žoge se dokoplje Andrej Ševčenko, ki iz težkega položaja z glavo strelja v prečko.
13. Raphael Wicky se odloči za strel s 30 metrov, vendar ukrajinski vratar Oleksander Šovkovski s skrajnimi napori žogo odbija v kot.
10. Igra se dogaja med obema kazenskima prostoroma. Obe ekipi sta v srečanje vstopili z zelo previdno igro, tako da za zdaj večjih priložnosti še ni bilo. Švicarji imajo kar 64 odstotkov časa žogo v svojih nogah.
4. Prvi strel na gol je uspel Švicarjem, vendar pa Hakan Yakin z desne strani kazenskega prostora strelja slabo.
1. S sredine so srečanje začeli Ukrajinci.