Španci (na fotografiji Iker Casillas in Sergio Ramos) so zelenico v Salvadorju zapustili sklonjenih glav. Foto: MMC RTV SLO/EPA
Odmevi iz Salvadorja po tekmi Španija - Nizozemska
Studijska oddaja, 1. del (Španija : Nizozemska)
Studijska oddaja, 2. del (Španija : Nizozemska)
De Vriej povišal nizozemsko vodstvo na +2
Robben uspešno preigraval za 2:1
Van Persie mojstrsko izenačil na 1:1
Xabi Alonso z bele točke poskrbel za 1:0

Čeprav Španci pred prvenstvom v Braziliji pri številnih niso veljali za glavne favorite, češ da so se "izpeli", pa tudi največji nasprotniki izbrancev Vicenteja del Bosqueja na uvodni tekmi niso pričakovali takega poloma v ponovitvi finala izpred štirih let v Južni Afriki. Po obetavnem začetku Špancev so se na koncu za precej bolj konkretne pokazali Nizozemci, ki so prišli v Južno Ameriko s precej spremenjeno postavo v primerjavi s SP-jem 2010.

Španci in Nizozemci so v prvem polčasu pokazali precej enakovredno igro, v prvih 25 minutah resnejših priložnosti ob merjenju moči ni bilo. V 27. minuti pa so branilci naslova povedli, potem ko je - spet bo precej govora o sodnikih - v kazenskem prostoru padel Diego Costa v boju s Stephanom de Vrijem. Zanesljiv izvajalec najstrožje kazni je bil Xabi Alonso.

Krasno izenačenje van Persieja

V 43. minuti je dobro posredoval nizozemski vratar Jasper Cillesen po poskusu Davida Silve, le malce zatem pa so običajno oranžni, a tokrat modri, Nizozemci izenačili. Daley Blind je žogo poslal pred gol, kjer je bil najvišji in najodločnejši Robin van Persie, ki je z glavo zadel za 1:1.

Hude napake v španski obrambi

Sin nekdanjega slovitega igralca amsterdamskega Ajaxa Dannyja Blinda je bil znova ključni podajalec v 53. minuti, takrat je podal do Arjena Robbena, ki je zadel za 2:1. Nizozemci so imeli novo priložnost v 60. minuti, ko je van Persie zadel prečko, štiri minute zatem pa so izbranci Louisa van Gaala le povišali prednost, ko je Stefan de Vrij po prostem strelu Wesleyja Sneijderja (ob domnevnem prekršku nad vratarjem Ikerjem Casillasom) z glavo dosegel zadetek za 3:1.

Zadetki padali kot dež

Le malce zatem so Španci znova zatresli nizozemsko mrežo, a je bil David Silva v prepovedanem položaju. Zato pa na drugi strani ni bil van Persie, ki je v 72. minuti dokončno odločil tekmo in ponižal prvake. Za pravo katastrofo Špancev je v 80. minuti poskrbel Robben, ki se je celo malce poigral z nezanesljivo špansko obrambo in žogo poslal v prazno mrežo. Nizozemci so imeli v zadnjih minutah priložnosti za dodatno ponižanje "rdeče furije", a je Casillas obranil nevarna strela Georginia Wijnalduma in Robbna.