Helmut Rahn je odločil finale proti Madžarski leta 1954 v Bernu (3:2), Gerd Müller je bil junak finala proti Nizozemski (2:1) na olimpijskem stadionu v Münchnu 7. julija 1974, Andreas Brehme pa je z bele točke poskrbel za solze Diega Maradone v Rimu 8. julija 1990 (1:0). Mario Götze je na sloviti Maracani z zlatimi črkami vpisal svoje ime v zgodovino nemškega športa. Foto: EPA
Mario Götze s partnerko Ann-Kathrin Brommel
Partnerica Ann-Kathrin Brommel mu je pomagala v težkih trenutkih na tem prvenstvu. Foto: Reuters
Mario Götze
Veliko prahu je dvignil že aprila lani, ko je za 37 milijonov evrov iz Dortmunda prestopil k Bayernu, potem ko je osvojil dva naslova nemških prvakov z Borussio. V finalu Lige prvakov na Wembleyju ni igral za rumeno-črne zaradi poškodbe. V Münchnu je v prvi sezoni dosegel deset golov in se veselil dvojne krone, zadel pa je tudi na velikem derbiju jesenskega dela Bundeslige ob zmagi Bayerna na stadionu Westfalen s 3:0. Foto: EPA
Rezervist Götze po podaji Schürrleja odrešil Nemce

Ko je v 88. minuti finalne tekme v Rio de Janeiru najboljši strelec svetovnih prvenstev vseh časov Miroslav Klose zapustil igrišče, je Götze dobil priložnost, da popravi zelo bled vtis, ki ga je pustil do finala na tem SP-ju. Ostri kritiki, ki jih v Nemčiji ne manjka (selektorjev je pač 82 milijonov), bi ob morebitnem porazu v finalu hitro našli krivca. Götze je bil glavni kandidat, saj zares ni navdušil, tudi pristop na nekaterih tekmah ni bil pravi.
Jogi povlekel pravega asa iz rokava
Na nemški klopi je bila ob koncu rednega dela finalne tekme nervoza velika, vsi igralci so stali in spodbujali borce na zelenici. Selektor Joachim Löw je pristopil do Maria. "Zdaj imaš priložnost. Dokaži, da si boljši od Messija. Lahko odločiš to tekmo," je napotke Jogija po tekmi pojasnil 22-letni Götze, ki je na 35. tekmi v nemškem dresu dosegel enajsti zadetek. Seveda je ta daleč najpomembnejši v njegovi karieri in nemogoče bo doseči pomembnejšega.

Ste zamudili tekmo? Oglejte si posnetek prvega in drugega polčasa, podaljšek, slavje in podelitev.

V 113. minuti si je po sijajni akciji drugega rezervista Andreja Schürrleja lepo zaustavil žogo na prsih in velemojstrsko z levico poslal žogo v malo mrežico. Argentinci, ki so bili v podaljšku že popolnoma na koncu z močmi, niso imeli več odgovora.
Izjemno slaba predstava proti Alžiriji
Götze je ob zmagi nad Portugalsko s 4:0 v Salvadorju igral vso tekmo, proti Gani (2:2) je zadel s kolenom za 1:0 in bil zamenjan v 69. minuti, na zadnji tekmi predtekmovanja proti Američanom (1:0) pa je vstopil šele četrt ure pred koncem.
Proti Alžiriji je odigral katastrofalen prvi polčas in ob odmoru ostal v garderobi, "elf" pa se je mučil 120 minut za zmago z 2:1. Proti Franciji v četrtfinalu je vstopil sedem minut pred koncem (1:0), na najbolj veličastni tekmi Nemcev pa je sedel na klopi, imel je najboljši sedež ob galapredstavi in polfinalni zmagi nad Brazilijo s 7:1 v Belo Horizonteju.
Zahvalil se je družini in dekletu
"Imel sem zelo težko sezono in tudi turnir v Braziliji je potekal pod mojimi pričakovanji. Moja družina in dekle Ann-Kathrin Brommel sta me držali pokonci," je poudaril vezist Bayerna, ki je bil seveda izbran za najboljšega igralca finala: "Sploh ne morem opisati občutkov. Reprezentanca je odigrala izjemen turnir, zato se bomo zdaj dolgo veselili."
Scholl: Le redki so sposobni na taki tekmi doseči evrogol
Nekdanji nemški reprezentant Mehmet Scholl, ki je tekmo spremljal v vlogi strokovnega sodelavca na televizijski postaji ARD, je pohvalil Götzeja: "To je bil fantastičen gol. Mario ima izjemne sposobnosti, le redki so sposobni na tako pomembni tekmi doseči evrogol. Zunajserijska poteza nam je prinesla četrti naslov svetovnih prvakov."