Valter Birsa je na tekmi proti Empoliju najprej v svojo statistiko dodal podajo za zadetek, nato se je med strelce vpisal še sam. Foto: EPA
Robert Berić
Robert Berić se je vpisal med strelce na tekmi med St. Etiennom in Metzem. Foto: EPA
Roman Bezjak

Če predtem slovenski nogometni reprezentanti strelsko niso bili uspešni, so v preteklem tednu pridno tresli mreže po Evropi. Najbolj se je izkazal Birsa, ki je ob visoki zmagi Chieva proti Empoliju (4:0) ob zadetku v svojo statistiko vpisal še podajo za drugi zadetek na tekmi.

V pričakovanju novega seznama
Selektor slovenske nogometne reprezentance Srečko Katanec bo v četrtek objavil seznam igralcev za tekmo proti izbrani vrsti Škotske. Slovenija bo v nedeljo, 26. marca, na Škotskem odigrala tekmo 5. kroga kvalifikacij za SP 2018. Po štirih krogih zaseda drugo mesto, za vodilno Anglijo zaostaja za dve točki.

Birsa gol posvetil še nerojeni hčerki

V 40. minuti srečanja na stadionu Marc'Antonia Bentegodija je 30-letni Šempeterc z levico z desne strani pred vrata poslal oster predložek, ki ga je kapetan Sergio Pellissier z glavo spremenil v zadetek in svojo ekipo popeljal v vodstvo z 2:0. Birsa, ki je v letošnji sezoni na 26 tekmah za klub iz Verone zbral šest zadetkov in osem podaj, se je nato v 75. minuti še sam vpisal med strelce. Po podaljšani žogi z glavo Roberta Ingleseja je zarezal v osrčje gostujoče obrambe in z natančnim diagonalnim strelom z levico matiral nemočnega Lukasza Skorupskega. Zadetek je po tekmi posvetil še nerojeni hčerki.

Skorupski je moral po žogo v mrežo do konca tekme še enkrat, in sicer v 89. minuti, ko ga je iz bližine premagal še drugi slovenski nogometaš v dresu Chieva, Boštjan Cesar. 34-letni branilec, kapetan slovenske reprezentance, se je najbolje znašel v zmedi pred vrati nasprotnika, žogo je po odbitem strelu poslal v mrežo za končnih 4:0. To je bil njegov prvi gol v letošnji sezoni.

Berić zadel prvič po 3. novembru lani
Mrežo je v Franciji zatresel tudi Robert Berić, ki se je moral s St. Etiennom na tekmi proti Metzu zadovoljiti s točko (2:2). Po vodilnem zadetku gostujoče ekipe je 25-letnik v uvodnih minutah drugega polčasa poskrbel za izenačenje. Kapetan Loic Perrin ga je z natančno podajo poslal v ogenj, Berić pa se je nato najprej otresel branilca, si pripravil prostor za strel in z desnico žogo poslal v gol. Gostje so v 67. minuti znova padli v zaostanek, a je njihovo zmago v zadnjih sekundah tekme - natančneje v 94. minuti - z zadetkom z glavo preprečil Perrin. Berić je v nedeljo zadel prvič po 3. novembru lani, ko je po dobri uri igre prinesel zmago svoji ekipi na tekmi Evropske lige proti Gabali.

Bezjak vratarja poslal v napačno smer
Natančen je bil še Roman Bezjak, ki je Rijeki Matjaža Keka priboril remi (1:1) na derbiju s Hajdukom na Poljudu v Splitu. Rečani so se po pol ure igre znašli v zaostanku, ko je zadel Gambijec Hamza Barry, a je Bezjak izid izenačil v 81. minuti. Franka Andrijaševića je v kazenskem prostoru podrl Zoran Nižić, glavni sodnik Mario Zebec je pokazal na belo točko, s katere je Bezjak ukanil Danteja Stipico in zadel za 1:1. 28-letni Korošec je vratarja poslal v napačno smer. Rijeka je v uvodnih štirih krogih spomladanskega dela hrvaškega prvenstva kar trikrat igrala v gosteh, v tem obdobju je nabrala deset točk, zdaj jo čakata nekoliko manj zahtevni tekmi proti Slaven Belupu in zadnjeuvrščeni Cibalii, 8. aprila pa veliki derbi z zagrebškim Dinamom. Rečani imajo po 24 krogih na vrhu lestvice štiri točke naskoka pred najbližjim zasledovalcem Dinamom.

Pregled iger slovenskih reprezentantov v preteklem tednu

NOGOMETNA REPREZENTANCA selektorja Srečka Katanca za tekmi z Malto in Poljsko (27)

gol v 89. minuti, njegov prvi gol v letošnji sezoni

Antonio Delamea MlinarNew England Revolution (ZDA)

Dallas - New Englad Revolution (sobota, 18. marca)

-

/

Bojan JokićUfa (RUS)

Ufa - Krilja Sovjetov Samara 1:0

77' (1:0) (6,3)

prvi nastop za novi klub, prvi nastop v ruskem prvenstvu, v igro vstopil v 77. minuti namesto Vjačeslava Krotova

najbolje ocenjeni igralec Rostova

Miral SamardžićAkhisar Belediyespor (TUR)

/;
prvenstveno tekmo proti Horsensu izpustil zaradi izključitve (dva rumena kartona) v prejšnjem krogu proti Nordsjaellandu
Nejc Skubic
Konyaspor (TUR)

Konyaspor - Istanbul Basaksehir 0:3

vso tekmo (5,9)

dva dobljena zračna dvoboja, 72 dotikov žoge, tri prestrežene podaje

Dejan Trajkovski Twente (NIZ)Ajax - Twente 3:0 75' (2:0) (5,9)prejšnjo tekmo odsedel na klopi, tokrat v igro vstopil v 75. minuti namesto Bersanta Celine
VEZISTI (10)
Valter BirsaChievo (ITA)Chievo - Empoli 4:0 75' (3:0) (8,1) gol v 40. minuti tekme in podaja za tretji zadetek Chieva; to je bil njegov šesti gol v sezoni, osma podaja
Matic ČrnicRijeka (HRV)Hajduk Split - Rijeka 1:1 66' (1:0) v igro vstopil v 66. minuti namesto Alexandra Gorgona, pet minut pozneje je prejel rumeni karton
Kevin KamplBayer Leverkusen (NEM)

Bayer Leverkusen - Werder Bremen 1:1

vso tekmo (7,9)

76 podaj s 89-odstotno uspešnostjo, 2 predložka, 4 prestrežene podaje, 1 strel (v okvir vrat)

Rene KrhinGranada (ŠPA)

/

zunaj ekipe

Rok KronaveterOlimpija (SLO)Domžale - Olimpija 1:0vso tekmo prvi nastop v spomladanskem delu državnega prvenstva
Jasmin KurtićAtalanta (ITA)Inter Milan - Atalanta 7:1vso tekmo (5,9)
ob visokem porazu na stadionu Giuseppe Meazza odigral vso tekmo, rumeni karton v 71. minuti
Nik OmladičEintracht Braunschweig (NEM II)Fortuna Düsseldorf - Eintracht Braunschweig 1:2/

na klopi

Aleks PihlerMaribor (SLO)Maribor - Aluminij 4:1vso tekmo

/

Benjamin Verbič
Köbenhavn (DAN)

Köbenhavn - Esbjerg 2:0

57' (1:0)
prvič začel tekmo po decembrski operaciji trebušne prepone (do zdaj je igral le deset minut 19. februarja), v 57. minuti ga je na zelenici zamenjal Youssef Toutouh
Miha ZajcEmpoli (ITA)Chievo - Empoli 4:0/na klopi
NAPADALCI (5)
Robert BerićSt. Etienne (FRA)

St. Etienne - Metz 2:2

86' (1:2) (7,0)

gol v 53. minuti tekme, to je bil njegov četrti gol v letošnji sezoni francoskega prvensta (še dva je zadel v Evropski ligi)

Roman BezjakRijeka (HRV)Hajduk Split - Rijeka 1:1vso tekmo

gol v 82. minuti z bele točke za izenačenje na derbiju s Hajdukom, prvič v začetni postavi po vrnitvi v Rijeko 14. februarja

Josip IličićFiorentina (ITA)

Fiorentina - Cagliari 1:0

66' (0:0) (6,4)
v igro vstopil v 66. minuti namesto Riccarda Saponare, dva strela na gol, oba mimo vrat
Milivoje NovakovićMaribor (SLO)Maribor - Aluminij 4:1vso tekmo

gol v 64. minuti, šesti zadetek v sezoni

Andraž Šporar Basel (ŠVI)Sion - Basel 0:1

86' (0:1)

odigral 86 minut, zamenjal ga je Seydou Doumbia

V tabelo so za igralnim časom dodane ocene statističnega portala WhoScored.

Ocene so decimalne od 1 do 10 po študijskem sistemu, izhodišče pa znaša 6,0. Vrednosti se določajo na podlagi dogodkov in dejavnosti nogometaša (od golov, ključnih podaj, podaj, preigravanj do posredovanj in napak ter kazni). WhoScored pokriva 15 svetovnih lig in obe evropski tekmovanji. Pri opombah o najvišji ali najnižji oceni se ne upoštevajo rezervisti.