Prvi izbor na naboru Deandre Ayton se je drugič srečal z Lukom Dončićem in mu s Sunsi še drugič odčital lekcijo, čeprav je Phoenix z naskokom najslabše moštvo Lige NBA. Foto: Reuters
Dirk Nowitzki
Dirk Nowitzki je bil na parketu prvič v letošnji sezoni, ki je poslovilna za legendarnega Nemca. Nowitzki je samo v 6 minutah igre dosegel en koš iz dveh metov, prispeval en skok in naredil eno osebno napako. Foto: AP

Lepo je biti nazaj. Očitno me čaka veliko dela. Doslej sem tekel na tekaški stezi, kar ni enako kot igrati v ligi NBA proti skupini 20-letnikov.

Dirk Nowitzki, ki je zaigral še v 21. sezoni Dallasa, s čimer je zdaj sam rekorder po številu sezon v dresu istega kluba.
James Harden je z imenitno predstavo nagnil tehtnico na stran Rocketsov. Foto: Reuters

Na uvodni večer sezone 2018/19 so Sonca s kar 121:100 razbili Teksašane. V četrtkovo tekmo je šla četa nekdanjega selektorja Slovenije Igorja Kokoškova s črno serijo 10 porazov, a je na srečo v mesto prišla redna stranka iz Dallasa. A že od začetka je šla vse po notah gostiteljev, ki so si ključno prednost priigrali v prvem polčasu (50:40), prednost desetih točk so Sunsi zadržali vse do konca. Predstavo sezone je prikazal TJ Warren, ki je gostom nasul kar 30 točk, od tega 5 trojk, s klopi je bil nevaren 18-letni Jamal Crawford (17 točk). Pri Dallasu je bil sprva še najbolj razpoložen DeAndre Jordan (14 točk), ki je zadel vseh 5 metov iz igre, a je premalo pogledoval proti košu.

Obupen met nerazpoloženega Dallasa
Prva peterka Mavericksov je bila nerazpoložena, celotno moštvo je katastrofalno metalo iz igre (39,7-odstotno iz igre, 15,2-odstotno za tri točke). Z najslabšo napadalno tekmo sezone se je v bledem povprečju izgubil tudi Luka Dončić, ki je večer sklenil s 13 točkami, 6 podajami in 5 skoki ob sicer spodobnem polovičnem metu iz igre, a zato je grdo zgrešil oba prosta meta.

Dva obraza: zmagoviti domači in porazni gostujoči
Phoenix je igral brez prvega strelca moštva Devina Bookerja (35 točk ob omenjeni uvodni zmagi), pri gostih pa je prvič v sezoni zaigral legendarni Dirk Nowitzki. Pred porazom v Arizoni so izbranci Ricka Carlisla dobili 12 izmed 15 tekem, doma v American Airlines Centru so nanizali enajst zaporednih zmag. Vendar na gostovanjih Mavericksi še niso ujeli prave forme, dobili so le dve izmed 12 tekem. Zdaj jih čaka precej težji razpored, 9 izmed naslednjih 12 tekem bodo odigrali v gosteh.

Kokoškov pri petih zmagah, dve proti Dallasu
Sunsi, ki jih vodi nekdanji slovenski selektor Igor Kokoškov, so startali najslabše v sezono v zgodovini kluba. Izgubili so zadnjih deset tekem, proti Dallasu pa so prišli komaj do pete zmage sezone, v kateri imajo že kar 24 porazov. Najslabša ekipa sezone želi prenoviti ekipo. Center Tyson Chandler je že odšel k Lakersom, Trevor Ariza pa je tudi blizu odhoda, a Lakersi in Sunsi še iščejo tretjega partnerja v menjavi igralcev.

Harden s 50 točkami in trojnim dvojčkom potopil Lakerse
Na derbiju večera je Houston premagal Lakerse s 126:111. James Harden je dosegel 50 točk, 11 podaj in 10 skokov in v pravi simultanki pokopal Jezernike. Najboljša predstava "brade" v letošnji sezoni.
Jezerniki so v Toyota Centru pretili 44 minut, po zabijanju Kyla Kuzme štiri minute pred koncem so imeli tri točke zaostanka (109:106). V ključnih trenutkih je odgovornost prevzel MVP rednega dela lanske sezone. Sodniki so zelo sporno piskali prekršek Josha Harta na desni strani in Harden je zadel vse tri proste mete. Po zgrešenem metu LeBrona Jamesa se je Harden odločil za trojko iz devetih metrov in povišal na 115:106. V naslednjem napadu je stopil znameniti korak naprej in prek Jamesa zadel za tri točke, žoga se je dvakrat zavrtela okoli obroča in šla skozi mrežico za 118:106.
Velika zmaga za Rocketse, ki so na predzadnjem mestu Zahoda, potem ko so lani igrali v konferenčnem finalu. Center Nene je bil izključen v tretji četrtini zaradi druge tehnične napake, ko se mu ni uspelo pomiriti in se je še naprej jezil na sodnike. Po težki poškodbi kolena se je vrnil Brandon Knight, ki je bil na parketu prvič po 15. februarju 2017.

Lakersi so slabo začeli serijo štirih zaporednih gostovanj. James je prispeval 29 točk (12/18 iz igre), Kyle Kuzma jih je dodal 24. Zelo se pozna, da manjka poškodovani Brandon Ingram.

Vrhunci igre Luke Dončića proti Phoenixu

Četrtkove tekme:
PHOENIX - DALLAS 99:89 (25:21, 25:19, 28:27, -:-)
Warren 30 (iz igre 11/17), Crawford 17, Jackson 14, Ariza 13, Ayton 7 (iz igre 3/13) in 5 skokov v 26 minutah; Barnes 15, Jordan 14, Dončić 13 (iz igre 6/12), 6 podaj in 5 skokov v 31 minutah igre.

HOUSTON - LA LAKERS 126:111
Harden 50 (14/26 iz igre, 4/12 za tri, prosti meti 18/19), 11 podaj in 10 skokov v 35 minutah, Capela 16 in 14 skokov, House 15 (3/5 za tri), Paul 14 in 9 podaj, Gordon 13; James 29 (12/18 iz igre), Kuzma 24, Stephenson 17, Hart 15.

SAN ANTONIO - LA CLIPPERS 125:87
Aldridge 27 (12/14 iz igre), Gay 21 (8/10 iz igre), DeRozan in Belinelli po 14; Harris 17, Bradley in Gallinari po 15.