Robert Renner je poskrbel za nov atletski presežek za slovenski šport. Foto: Reuters
Drevi bosta dve slovenski rekorderki nastopili v finalu; ob 18.45 bo v metu kopja skušala novo visoko uvrstitev doseči Martina Ratej, ob 19.20 pa bo v finalu skoka s palico nastopila Tina Šutej.
Podelitev bronaste medalje Robertu Rennerju
Skakalec s palico Renner presenetil z medaljo
Pogovor z bronastim Robertom Rennerjem

Zgodba ni tako zelo neverjetna zaradi dejstva, da je bron osvojil eden najmlajših v konkurenci, tudi ne zato, ker ga je osvojil Slovenec, pač pa zaradi načina, na katerega je 22-letnik prišel do bronastega odličja. Doslej je bilo treba za tretje mesto na evropskem prvenstvu najvišje skočiti leta 1994, ko je v Helsinkih v skoku v višino naslov osvojila Brita Bilač. V skoku s palico je bilo takrat treba preskočiti kar 585 centimetrov.

Brez kolajne tudi francoski as Lavillenie
Sinoči le 550, nižje je bila nazadnje letvica leta 1978 v Pragi. Pa atleti niso pozabili skakati – konkurenca je resda skromnejša kot v devetdesetih - a brez kolajne je ostal tudi francoski as Renaud Lavillenie. Trikratnemu zaporednemu evropskemu prvaku, v dvorani svetovni rekorder s 616 centimetri, ni uspelo preskočiti začetne višine, ki si jo je določil sam. Letvico je postavil na 575 centimetrov, ko so vsi že končali tekmovanje, in se uštel. Trije neuspešni poizkusi so narisali nasmeh na obraz Celjana, ki je po treh neuspešnih poskusih na 560 centimetrih glavo zakopal med kolena z mislijo, da je zapravil imenitno priložnost za kolajno.

Renner: To je bila res posebna tekma
Razmere za tekmovanje v skoku s palico so v Amsterdamu praktično nemogoče. Že v kvalifikacijah je vladala popolna zmeda in težave favoritov, ki jih je začinil tokrat srebrni Čeh Jan Kudlička. V finalu je veter pihal še bolj sunkovito, menjaval smeri in tekmovalci so se spopadli s povsem neobičajnimi razmerami. "To je bila res posebna tekma, veter se je spreminjal iz sekunde v sekundo. Imel sem pripravljeni dve palici, kar ni običajno, da bi lahko zamenjal palico, če bi se veter spremenil. Res močni sunki so krojili tekmo, v zadnjem poskusu se je Lavillenie ustavil, kar še nisem videl pri njem. In takrat sem vedel, da se nekaj dogaja in da je tudi on začel dvomiti," je petkov razplet komentiral Renner.

Renner že nekaj zrelostnih izpitov opravil z odliko
In ko proti trenerjem pogleda eden najbolj samozavestnih tekmovalcev, ko se za nameček še ustavi sredi poskusa in na koncu ostane brez kolajne, je vrh neverjetne zgodbe dosežen. Roberta Rennerja so v Amsterdamu na zastarelem olimpijskem stadionu iz leta 1928, ki so ga prenovili pred 20 leti, napovedali kot evropskega prvaka med mlajšimi člani, v Riu ga bodo občinstvu že lahko predstavili kot bronastega z evropskega prvenstva. Konkurenca v skoku s palico je v Evropi zgoščena, zato je dosežek ne glede na izid, ki bo šel zelo hitro v pozabo, vreden še toliko več. Sreča je dobrodošla spremljevalka športnikov, a mladinski svetovni in lani evropski prvak do 23 let ima za seboj že kar nekaj zrelostnih izpitov. Opravil jih je z odliko. Pred evropskim prvenstvom si je želel tudi novega državnega rekorda, a če ga je s 570 centimetri proti 580 sposoben prestaviti v Riu, potem se lahko v najbolj nepredvidljivi atletski disciplini tudi na olimpijskih igrah zgodi marsikaj.