Michael Phelps ne bi osvojil rekordnih osmih zlatih medalj na enih olimpijskih igrah, če mu pri tem ne bi pomagali rojaki v štafetah. ZDA so v moški konkurenci zmagale v vseh treh štafetah. Foto: Reuters
Britta Steefen
Britta Steefen je po 16 letih suše Nemčiji priplavala kar dve zlati medalji. Foto: Reuters
Dara Torres
41-letna Dara Torres je na svojih petih olimpijskih igrah osvojila dve srebrni medalji. V Vodni kocki je požela stoječe ovacije. Foto: Reuters
Oussama Mellouli
Oussama Mellouli je ugnal legendarnega Granta Hacketta. Foto: Reuters
Phelps s štafeto do osme zmage
Britta Steffen za las do zlata

23-letni plavalec iz Baltimora je po sobotni tesni zmagi nad Miloradom Čavićem na 100 m delfin tudi v štafeti odplaval delfinov slog in poskrbel za zmago ZDA. Po polovici proge so vodili Japonci pred Avstralci. Phelps je zagotovil Jasonu Lezaku lepo prednost, ki je ni zapravil, odbil je napad svetovnega rekorderja Eamona Sullivana. Američani so v zadnji disciplini plavalnega dela postavili že 25. svetovni rekord v Vodni kocki, svojo znamko z iger v Atenah so izboljšali za sekundo in 34 stotink.

Verjel je v ta izjemen dosežek
Phelps je z osmimi zlatimi medaljami presegel Marka Spitza, ki je v Münchnu leta 1972 osvojil sedem zlatih odličij. "Izstrelek iz Baltimora" ima zdaj že 14 zlatih medalj in dve bronasti. Na teh igrah je bil najboljši tudi na 200 m mešano, 400 m mešano, 100 m delfin, 200 m delfin, 200 m prosto, 4 x 100 m prosto in 4 x 200 m prosto.

"Sploh ne vem, kaj naj rečem, čustva so me povsem prevzela. Zdaj bi najraje objel svojo mamo. Bilo je zelo naporno, vendar vseskozi sem užival," je povedal Phelps, ki je verjel, da lahko izboljša dosežek Spitza: "Nič ni nemogoče. Vsi strokovnjaki so zatrjevali, da se takega dosežka ne da izboljšati."

Steffnova za las pred veteranko Torresovo
Na 50 metrov prosto je slavila Britta Steffen, ki je z olimpijskim rekordom (24,06) prehitela 41-letno Američanko Daro Torres. Tretje mesto je osvojila Avstralka Cate Campbell (24,17). Še v torek so na nemški televiziji imeli omizje o krizi nemškega plavanja. Steffnova je najprej zmagala na 100 m prosto, čeprav je bila na obratu zadnja. Nemci so predtem zadnjo zlato medaljo osvojili v Barceloni leta 1992 (Dagmar Hase). V Pekingu ji je svetovala tudi Franciska van Almisck, njena velika prijateljica še iz otroških let. Največja zvezdnica nemškega plavanja nikoli ni osvojila olimpijskega zlata, s Steffnovo pa sta se objeli in skupaj potočili nekaj solz.

Mellouli prehiter za Hacketta
Avstralcu Grantu Hackettu ni uspelo tretjič zapored osvojiti zlate olimpijske kolajne v disciplini 1.500 metrov prosto. Prehitel ga je Tunizijec Oussama Mellouli (14:40,84). Bron je pripadel Kanadčanu Ryanu Cochranu.

Svetovni rekord Avstralk
Avstralke plavalke so ubranile naslov olimpijskih prvakinj v štafetni preizkušnji 4 x 100 metrov mešano. S časom 3:52,69 so postavile svetovni rekord, svoj dosežek iz lanskega svetovnega prvenstva v Melbournu so izboljšale za 3,05 sekunde. Druge so bile Američanke, tretje pa Kitajke.