Matjaž Kopitar je bil že ob selektorskem krstu na velikih tekmovanjih izredno blizu presenečenja proti Slovaški, in to v Bratislavi (1:3). Foto: STA

Vemo, da se vsaka napaka na OI kaznuje. Mislim, da bomo za naslednjo tekmo še bolj pripravljeni, kot smo bili z Rusi. Vse, kar si želim, je zmaga proti Slovaški, tako tudi preostali fantje.

Vratar Robert Kristan
Robert Kristan
Robert Kristan je pred tremi leti ukrotil kar 42 strelov Slovakov, zdaj pa se ne bi smel tolikokrat srečati s ploščkom. Foto: STA
Tomaš Tatar in kapetan Zdeno Chara (Slovaška)
Edini gol proti ZDA je za Slovake dosegel Tomaš Tatar, ki z izbranimi besedami govori o nekdanjem soigralcu iz AHL-a Janu Muršaku. Foto: Reuters

Jan igra v CSKA-ju, Anže pa je eden najboljših igralcev v vsem NHL-u. To sta veliki zvezdi, ki ju moramo pokriti.

Slovaški napadalec Tomaš Tatar
Jaroslav Halak (Slovaška)
Jaroslav Halak je bil proti ZDA zamenjan v 34. minuti, potem ko je prejel pet golov iz 25 strelov, a tokrat bo znova v slovaških vratih. Foto: Reuters

Upam, da bo tudi naš prvi napad, tako kot je drugi na tekmi z Rusijo, zadel kakšen gol in da bo to dovolj. Ne glede na visok uvodni poraz Slovaške se bo naša tekma začela z 0:0.

Anže Kopitar
Anže Kopitar je bil proti Rusiji zaradi podaje za drugi gol Žige Jegliča edini ris s pozitivnim +1, hkrati pa je prvi slovenski center dobil kar 18 od 25 sodniških metov. Foto: STA
Michal Handzuš in Marian Hossa (Slovaška) proti ZDA
Glavna nevarnost v napadu in kot zgled soigralcem je prekaljeni Marian Hossa, eden izmed zvezdnikov NHL-prvaka Chicaga. Foto: EPA
Kristan pred tekmo s Slovaško

Pogumna predstava proti gostiteljici Rusiji je še dodatno sprostila slovenske hokejiste, ki umirjeno pričakujejo drugi dvoboj olimpijskega turnirja, kjer bodo skušali najmanjši izmed velesil ukrasti vsaj točko.

Dobra volja zdravih risov
Petkovo razdrsavanje je minilo v znamenju dobre volje in z namenom čim boljše regeneracije. Rise je nagovoril selektor Matjaž Kopitar, nato pa so brez napetosti opravili skupne vaje, po katerih so celo nekaj minut predčasno končali svoj termin za trening, na katerem je sodelovalo vseh 25 reprezentantov, kar kaže, da ni težav s poškodbami.

"Upam, da se ne bodo pobrali"
"Slovaška je naš naslednji tekmec. Upam, da jih je ta poraz potrl in ne bodo imeli dovolj časa, da se poberejo, ko se jim bomo skušali zoperstaviti. Imajo pa v svojih vrstah izjemne igralce. To bo težka tekma za nas in tudi celoten turnir," razmišlja selektor Kopitar.

"Na tem bom gradil naprej. Če smo proti gostiteljem turnirja tako dobro igrali, zakaj ne bi tudi naprej. Fantje so dobili potrditev, da lahko igrajo tudi proti hokejistom z najvišje ravni svetovnega hokeja, in upam, da bo tako tudi proti naslednjim tekmecem," upa na podvig vodja slovenskega strokovnega štaba.

Kristan v prednosti pred Gračnarjem
A Kopitar starejši je ostal tudi zadržan glede podrobnosti in o stanju moštva, pri čemer v primerjavi s prvo tekmo ne gre pričakovati nobenih občutnejših sprememb v postavitvi. Začetni vratar ni potrjen, a predvidoma bo to znova Robert Kristan, kar bi pomenilo, da bo na nedeljski tekmi branil Luka Gračnar. Selektor je že pred mesecem potrdil, da ima vratarski načrt v glavi, ki pa ga javno ne namerava razkriti.

Kje so rezerve Slovenije?
Prvi napad z Anžetom Kopitarjem in Janom Muršakom je bil proti Rusom iz izmene v izmeno boljši in nevarnejši, ob tem pa glavni steber igre v obrambi kot pri posesti ploščka, za kar gredo glavne zasluge izrednim sodniškim metom Kopitarja (18:7). Ravno pri bulijih so tudi rezerve, saj je 3. center Marcel Rodman dobil le dva od 14 bulijev, 4. center Aleš Mušič pa je izgubil vseh sedem.

Prvi slovenski as AK11 je sicer igral največ od vseh, a 20:18 igre je minuto manj od njegovega povprečja v NHL-u, pri čemer je na zadnji tekmi igral več kot 25 minut.

Ravno uravnotežena minutaža in hitre menjave so velik adut risov pri držanju tempa, pri čemer je vseskozi igral tudi 4. napad in 4. branilski par. Kljub dvema goloma v prvih dveh minutah se je izkazala tudi obramba, ki je dopustila znosnih 35 strelov v okvir Kristana, ki lahko še močno dvigne odstotek ubranjenih strelov.

Petič zares s Slovaki
Na svetovnih prvenstvih štiri srečanja in štiri zmage Slovakov, začelo pa se je že v skupini C pred 20 leti.

Drugega spodrsljaja ne sme biti!

Iz slovenskega tabora tako veje previdni optimizem, medtem ko je Slovaška v stanju popolne mobilizacije. ZDA so jih razbile z 1:7 in dobra stran najbolj enostranske tekme na turnirju je bilo to, da sta se lahko prva igralca Zdeno Chara in Marian Hossa dodobra spočila, saj sta odigrala le 18 minut.

Posledice so bile jasne: Slovaki so pod budnim očesom trenerja Vladimirja Vujteka izkoristili prav vse sekunde odmerjenega termina. 75 minut so trenirali na polno in uigravali nove napadalne trojke in branilske pare (glej spodaj). Čeprav je bil proti Američanom nemočen in predčasno zamenjan, naj bi v slovaških vratih vnovič začel Jaroslav Halak, katerega je Anže Kopitar v Ligi NHL že premagal štirikrat.

Neposredni dvoboj za 3. mesto
"Tekma z Američani je bila kruta, a fantje vedo, kako to popraviti. Hočemo prvo zmago, saj potrebujemo točke zaradi nadaljevanja, a tudi vemo, da je ključna četrta tekma turnirja. Slovenija se je proti Rusiji pokazala kot močan nasprotnik in dolgo držala 2:3," je po treningu razmišljal Čeh Vujtek, ki je leta 2012 popeljal Slovake do srebra na SP-ju. Slovake še naprej redčijo poškodbe: po štirih menjavah še pred začetkom turnirja je bilo proti ZDA olimpijskih iger konec za napadalca Tomaša Marcinka.

Računica je preprosta: zmagovalec dvoboja bo 3. v skupini A, poraženec pa zadnji, s čimer se mu v repasažu obeta ena izmed velesil. In zakaj ne bi risi ukradli kakšne točke? Poguma za to jim dokazano ne manjka.