Mo Farah je v zadnjih petih letih nepremagljiv v tekih na 5.000 in 10.000 metrov. Foto: Reuters
Ruth Beitia je pri 37 letih dosegla uspeh kariere. Foto: Reuters
Matthew Centrowitz
Matthew Centrowitz ne bi imel veliko možnosti, če bi bil ritem zelo hiter. V pravem sprehodu je prišel na svoj račun v finišu. Foto: Reuters
Caster Semeya
Caster Semenya je v zadnjih 200 metrih silovito pospešila in se veselila zlate medalje. Foto: Reuters
Thomas Röhler
Thomas Röhler je po razočaranju na evropskem prvenstvu zablestel na največji tekmi sezone. Foto: Reuters
Natasha Hastings, Phyllis Francis, Allyson Felix in Courtney Okolo
Natasha Hastings, Phyllis Francis, Allyson Felix in Courtney Okolo so z najboljšim letošnjim izidom dobile štafeto 4 x 400 metrov. Foto: Reuters
Allyson Felix
Allyson Felix je postala najuspešnejša atletinja v zgodovini olimpijskih iger. Foto: Reuters
Farah izenačil Virena, Felixova 9 medalj Otteyjeve

33-letni v Somaliji rojeni Farah je tako kot pred štirimi leti v Londonu osvojil drugo olimpijsko zlato, najboljši je bil tudi na 10.000 metrov. Olimpijski dvojni dvojček na najdaljših razdaljah je uspel le še Fincu Lasseju Virenu leta 1972 v Münchnu in leta 1976 v Montrealu.
Britanec je dve zlati medalji osvojil tudi na dveh svetovnih prvenstvih leta 2013 v Moskvi in leta 2015 v Pekingu. Teh dosežkov ni zmogel še nihče v zgodovini. Farah je zadnji poraz na velikem tekmovanju doživel na 10.000 m v finalu svetovnega prvenstva v Daeguju leta 2011, ugnal ga je Etiopijec Ibrahim Jeilan.
Po pritožbi Chelimo zadržal srebro
Drugi je skozi cilj pritekel Američan kenijskega rodu Paul Kipkemoi Chelimo (13:03,90), ki je v zadnjem krogu ogrozil Faraha, a mu ni uspelo priti mimo velikega šampiona v ciljni ravnini. Tretje mesto je zasedel Etiopijec Hagos Gebrhiwet (13:04,35).
Končni vrstni red pa je bil znan skoraj uro po tekmi. Vodstvo tekmovanja je po ogledu posnetka najprej diskvalificiralo Kipkemoija Chelima. Tudi Etiopijec Muktar Edris in Kanadčan Mohammed Ahmed, ki sta cilj prečkala na četrtem in petem mestu, sta bila diskvalificirana. Po pritožbi ZDA je Chelimo ostal na drugem mestu.

Veteranka Beitia zmagala v skoku v višino, Vlašićevi bron
Trikratna evropska prvakinja Ruth Beitia je zmagala v skoku v višino (1,97 m). 37-letna Španka je prvič osvojila zlato na olimpijskih igrah ali na svetovnih prvenstvih. Vse višine je zmogla v prvem poskusu, nato pa je trikrat podrla dva metra. Srebro si je priborila Bolgarka Mirela Demitreva, bron Hrvatica Blanka Vlašić, četrta pa je bila Američanka Chaunte Lowe. Vse so preskočile 1,97 m. Demitreva je popravljala le svojo začetno višino 1,88 m. Vlašićeva je vse višine razen zadnje skočila drugič, Chaunte Lowe pa je 1,97 m zmogla šele tretjič in ostala brez medalje.

Beitia je bila zlata na zadnjih treh evropskih prvenstvih v Helsinkih, Zürichu in Amsterdamu. Vlašićeva je zaradi poškodbe nastopila z injekcijo proti bolečinam in kljub šepanju po srebru v Pekingu 2008 osvojila drugo olimpijsko odličje. Bila je po dvakrat svetovna prvakinja na prostem (2007 in 2009) in v dvorani.

Kiprop preveč taktiziral - zlato osvojil Centrowitz
Matthew Centrowitz je malce presenetljivo zmagal v teku na 1.500 metrov. V zelo taktičnem teku je s časom 3:50,00 v finišu ugnal branilca naslova Alžirca Taoufika Makhloufija (3:50,11), tretji pa je bil Novozelandec Nicholas Willis (3:50,24).

26-letni Centrowitz, četrti v Londonu pred štirimi leti, je marca letos v Portlandu osvojil naslov dvoranskega svetovnega prvaka. Na 1500 m je bil že srebrn na svetovnem prvenstvu leta 2013 v Moskvi, bronast pa je bil leta 2011 v Daeguju. Na 1500 m je na olimpijskih igrah zmagal kot prvi Američan po letu 1908, ko je to uspelo Melu Sheppardu.

Prvi favorit Asbel Kiprop, olimpijski prvak v Pekingu leta 2008 in trikratni svetovni prvak, je bil večji del teka, ki je postregel s precej prerivanja in tudi padci, v ozadju in je končal na šestem mestu.

Semenya premočna v ciljni ravnini
V teku na 800 metrov je bila razred zase Caster Semenya (1:55,28). Srebro je šlo v Burundi s Francine Niyonsabo (1:56,49), bron pa si je pritekla Kenijka Margaret Nyairera Wambui (1:56,89).

25-letna Semenya je bila leta 2009 zlata na 800 m na svetovnem prvenstvu v Berlinu, potem pa so sledile dolge razprave o njenem spolu in testiranja, zato do julija 2010 ni mogla nastopati.

Röhler edini vrgel kopje prek 90 metrov
Thomas Röhler je v metu kopja edini presegel 90 metrov. Nemec je v peti seriji vrgel 90,30 metra. Srebro je osvojil svetovni prvak Kenijec Julius Yego (88,24 m), bron pa branilec olimpijskega naslova

Keshorn Walcott iz Trinidada in Tobaga (85,38 m). Yego je edini veljaven met dosegel v prvi seriji, potem pa se je poškodoval, tri mete je moral izpustiti.

24-letni Röhler je 29. junija v Turkuju kopje vrgel kar 91,28 metra daleč, nato pa je na evropskem prvenstvu v Amsterdamu popolnoma odpovedal in zasedel le peto mesto.

Felixova s šestimi zlatimi odličji najuspešnejša v zgodovini
Courtney Okolo,
Natasha Hastings, Phyllis Francis in Allyson Felix so upravičile vlogo favoritinj v štafeti 4 x 400 m (3:19,06) pred Jamajko (3:20,34) in tretjeuvrščeno Veliko Britanijo (3:25,88). Felixova je v zadnji predaji osvojila še šesto zlato odličje na olimpijskih igrah, največ med vsemi atletinjami v zgodovini.

V Riu je bila srebrna na 400 metrov, ugnala jo je Shaunae Miller z Bahamov, in zlata s štafeto 4 x 100 metrov. Tri zlate, v obeh štafetah in na 200 m, je zbrala pred štirimi leti v Londonu, pred osmimi pa je bila v Pekingu članica zmagovite štafete 4 x 400 m.

Tudi v moški štafeti 4 x 400 m zlato v ZDA
Američani Arman Hall, Tony McQuay, Gil Roberts in LaShawn Merritt so zmagali v štafeti 4 x 400 m (2:57,30). Drugi so bili Jamajčani (2:58,16), bron pa so si pritekli branilci olimpijskega zlata z Bahamov (2:58,49). Kevin Borlee se je v zadnji predaji Belgije vrgel v cilj, kar pa je bilo dovolj le za četrto mesto (2:58,52) in tri stotinke zaostanka za bronom.

Merritt je po bronu v teku na stadionski krog v zadnji predaji prišel do drugega zlatega odličja na 4 x 400 m. Med četverico, ki je tekla v Riu, je bil edini, ki je nastopil tudi na OI pred osmimi leti v Pekingu, kjer so bili Američani tudi zlati.

To je bila zadnja atletska preizkušnja na atletskem stadionu Joao Havelange. Zadnji dan iger bo od atletskih disciplin na programu le še moški maraton ob 14.30, ko bo nastopil tudi Anton Kosmač.