33-letni Slovak Matej Toth je v cilj prišel nasmejan in ovit v slovaško zastavo. Toth je bil lani svetovni prvak. Foto: Reuters
Carolina Marin
23-letna Španka Carolina Marin je postala prva Evropejka z naslovom olimpijske prvakinje v badmintonu. Foto: Reuters
BMX (ženske)
Zmago Mariane Pajon v BMX-u je spremljalo ogromno kolumbijskih navijačev. Foto: Reuters
Chloe Esposito
Peterobojki Avstralki Chloe Esposito pripada naziv najbolj vsestranske športnice olimpijskih iger v Riu. Foto: Reuters
Estelle Mossely
Estelle Mossely si je priboksala najlepše darilo za 24. rojstni dan. Foto: Reuters
Hassan Jazdaniharati in Anjuar Gedujev
Iranski rokoborec Hassan Jazdaniharati (levo) je bil boljši od Anjuarja Gedujeva, ki so mu zaradi krvavenja morali obvezati glavo. Foto: Reuters
Slonokoščena obala - Cheikh Sallah Cisse
22-letni Cheikh Sallah Cisse je v tekvondoju Slonokoščeni obali priboril sploh prvo zlato olimpijsko medaljo in to samo nekaj minut po tem, ko je rojakinja Ruth Marie Christelle Gbagbi prav tako v tekvondoju z bronom poskrbela šele za drugo olimpijsko medaljo te zahodnoafriške države. Prvo odličje za Slonokoščence je v Los Angelesu 1984 na 400 m osvojil Gabriel Tiacoh. Foto: Reuters

Ne pa tudi 33-letnega Totha, ki je približno pet kilometrov pred koncem prehitel do takrat vodilnega Avstralca Jareda Tallenta, nato pa se v sončnem in vročem Riu suvereno "sprehodil" do zlata. Na koncu je imel s časom 3:40:58 18 sekund naskoka pred srebrnim Tallentom.

Arai vendarle dobil bron
Bron je pripadel Japoncu Hirokiju Araiju, ki je bil sprva diskvalificiran, saj je "ob prehitevanju" Kanadčana Evana Dunfeeja le-tega sunil v hrbet in mu s tem povzročil težave. Dunfee je s skrajnimi močmi prišel v cilj, nato pa se je zgrudil na tla (video spodaj). Pomagala mu je zdravniška ekipa. Kanadčani so se pritožili in najprej uspeli, končna odločitev sodnikov pa je bila, da bron vendarle prejme Arai.

Diniz padel kot pokošen

Prvih 30 kilometrov je vodil svetovni rekorder v hitri hoji na 50 kilometrov, Francoz Yohann Diniz, ki je imel zaradi izmučenosti velike težave, saj se je približno 10 kilometrov pred ciljem zgrudil na tla kot pokošen (video spodaj), a nato nadaljeval in končal na osmem mestu.
Prvo in drugo pri dekletih ločili le dve sekundi
Pri ženski hoji na 20 kilometrov je slavila svetovna prvakinja, Kitajka Hong Liu (1:28:35). Srebro je z le dvema sekundama zaostanka pripadlo Mehičanki Marii Guadalupe Gonzalez, bron pa je šel v roke še ene Kitajke Šjudži Lü.

Marinova končala kitajsko prevlado
Nova olimpijska prvakinja v badmintonu je postala Španka Carolina Marin, ki je z 2:1 v nizih ugnala Indijko Pusarlo Sindh. 23-letna Marinova, številka ena svetovnega badmintona, aktualna evropska in svetovna prvakinja, je tako upravičila vlogo prve favoritinje. Postala je prva Evropejka z naslovom olimpijske prvakinje v badmintonu, medtem ko so Kitajke prvič po dolgih letih ostale celo brez medalje. Sta pa Kitajca slavila med moškimi dvojicami. Hajfeng Fu in Nan Džang sta z 2:1 odpravila malezijsko navezo Goh-Tan. Tretja sta bila Britanca.
BMX: Zlati medalji v Kolumbijo in ZDA
Kolumbijka Mariana Pajon in Američan Connor Fields sta olimpijska prvaka v kolesarstvu BMX. Pajonova, sicer tudi svetovna prvakinja, je ubranila zlato iz Londona, Fields pa je postal prvi ameriški olimpijski prvak v tej disciplini, ki je v programu OI-ja od leta 2008.

23-letni Fields je drugouvrščenega Nizozemca Jelleja Van Gorkoma prehitel za 67 stotink sekunde, tretje mesto je Carlos Alberto Ramirez Yepes osvojil šele po natančnem pregledu fotofiniša. Fields je na prestolu nasledil Latvijca Marisa Štrombergsa, zmagovalca iz Pekinga in Londona, ki je tokrat izpadel že v polfinalu. 24-letna Pajonova iz Medelina je bila najhitrejša že v kvalifikacijskih bojih. V finalu je suvereno vodila vso dirko in skozi cilj prišla 34 stotink pred Američanko Alise Post in Stefany Hernandez iz Venezuele.
Peteroboj: Avstralka v zadnji disciplini s 4. mesta na vrh
Dobitnica zlate medalje v modernem peteroboju je Avstralka Chloe Esposito (1.372 točk). Srebro je pripadlo Francozinji Elodie Clouvel (1.356), bron pa Poljakinji Oktawii Nowacki (1.349), ki je bila v vodstvu do zadnje preizkušnje, kombinacije teka in streljanja. Espositova se je v tej disciplini na vrh povzpela s četrtega mesta. Preizkušnjo je sicer zaznamoval tudi grd padec Kubanke Leydi Laure Moye. Konj jo je pri poskusu preskoka ovire vrgel iz sedla, po padcu pa so jo na nosilih prepeljali v bolnišnico. Za zdaj še ni znano, kako resne poškodbe je pri neprijetnem padcu utrpela 24-letna tekmovalka.

Rokoborba: Zmagovalca Iranec in Gruzijec
Iranski rokoborec Hasan Jazdaniharati je zmagal v prostem slogu v kategoriji do 74 kilogramov. V finalu je premagal Rusa Anjuarja Gedujeva, potem ko je odločilno točko dosegel tik pred koncem dvoboja. Bronasti medalji sta si priborila Azerbajdžanec Džabrajil Hasanov in Turek Soner Demirtas.

V kategoriji do 57 kilogramov je bil najboljši Gruzijec Vladimer Hinčegašvili. V finalu je svetovni prvak s 4:3 ugnal Japonca Reija Higučija. Do brona sta prišla Iranec Hasan Sabzali Rahimi in Azerbajdžanec Hadži Alijev.

Boks: Olimpijsko slavje na rojstni dan
Francozinja Estelle Mossely si je z zlatom v boksu v lahki kategoriji do 60 kg sama čestitala za 24. rojstni dan. V finalu je po tesni odločitvi z 2:1 premagala Kitajko Džunhuo Jin. Bron sta osvojili Finka Mira Potkonen in Rusinja Anastazija Beljakova.

Konjeništvo: Do zlata pri 58 letih
58-letni Britanec Nick Skelton je s konjem Big Star zmagal v preskakovanju ovir. Srebro je pripadlo Švedu Pedru Fredricsonu, tretji je bil olimpijski prvak iz Pekinga 2008, Kanadčan Eric Lamaze. Skelton je v finalu Fredricsona premagal za pol sekunde in brez podrte letvice. Britanec že ima ekipno zlato iz Londona 2012, igre v Riu de Janeiru pa so že njegove sedme.

Rusinje premočne v sinhronem plavanju
Rusinje so tudi na ekipni tekmi potrdile prevlado v sinhronem plavanju. Za tri točke so premagale Kitajke, medtem ko so bile tretje Japonke. Rusinje so neporažene že od leta 2000 naprej.