Američani so že tako ali tako nagnjeni k domoljubju. Če zraven dodamo še spomin na 11. 9. in velik športni spektakel, so podobe jasnih simbolov ZDA razumljive. Fotografija je iz Phoenixa, kjer je Arizona premagala Carolino. Foto: EPA
Nick Folk
Nick Folk (št. 2) je odločilne točke dosegel v zadnji minuti tekme. Foto: Reuters
Cam Newton
Le pet podajalcem je na svoji prvi tekmi v Ligi NFL uspelo premagati mejo 300 jardov. Rekord je imel Otto Granham, ki je leta 1950 zbral 346 jardov. Cam Newton je postal šesti in prvi, ki je rekord dvignil nad mejo 400 jardov. Foto: EPA
Mike Tolbert
Mike Tolbert je postal šele tretji igralec v zgodovini San Diega, ki je na eni tekmi dosegel dva zadetka po zraku, enega pa po tleh. Pred njim je to uspelo le še Keithu Lincolnu (1965) in Garyju W. Andersonu (1986). Foto: EPA
Brian Urlacher
Chicago je presenetljivo gladko opravil z Atlanto s 30:12. Jay Cutler je s podajami nabral 312 jardov, Brian Urlacher pa je blestel v obrambi, saj je prestregel eno podajo, ob koncu tretje četrtine pa je po 'fumblu' dosegel zadetek, s katerim je Bearse popeljal v vodstvo s 30:6. Foto: EPA
Ryan Fitzpatrick
Najvišje zmage se je presenetljivo veselil Buffalo, ki je lani zmagal le štirikrat. Billsi so na gostovanju v Kansasu slavili z 41:7. Ryan Fitzpatrick je podal kar za štiri zadetke. Foto: EPA

New York je ob deseti obletnici terorističnih napadov na ZDA hlepel po velikem športnem uspehu in tega je dočakal v najmočnejši ligi ameriškega nogometa na svetu. A dolgo je kazalo, da z zmago ne bo nič, saj je Dallas po teku Felixa Jonesa za en jard na začetku zadnje četrtine vodil že s 24:10.

Preobrat zrežirala tako napad kot obramba
Življenje zelenim je najprej vrnil Plaxico Burress, ki je ujel 26 jardov dolgo podajo Marka Sancheza, svoje pa je nato naredila še obramba. Isaiah Trufant, ki je bil šele v soboto sprejet v prvo ekipo, je natanko pet minut pred koncem po blokiranem puntu izid izenačil na 24. Preobrat pa je 27 sekund pred koncem dokončal Nick Folk, ki je zadel prosti strel s 50 jardov.

Ravensi vrnili za poraz v končnici
Baltimore je presenetljivo gladko premagal lanskega finalista Pittsburgh s 35:7. Ob polčasu je bilo 21:7 za Ravense, ki pa vseeno niso bili mirni, saj so z istim izidom vodili tudi lani v končnici, a nato izgubili z 31:24. A tokrat so v drugem polčasu še stopili na plin, saj so gostujočemu podajalcu Benu Roetlisbergerju prestregli kar tri podaje (dve od teh je zakrivil Ed Reed). V domačem napadu je blestel Ray Rice, ki je ob polčasu nabral več jardov (89 po tleh in 38 po zraku) kot celoten napad Pittsburgha skupaj (113).

Coltsi - Manning = topovska hrana
Koliko pomeni dober podajalec, je na svoji koži občutil Indianapolis, ki po dolgih letih (natančno po 227 tekmah) ni mogel računati na pomoč poškodovanega Peytona Manninga. Coltsi so bili na gostovanju pri Houstonu povsem nemočni (34:7).

Rekord Newtona, a to ni pomagalo do zmage
Veliko pozornosti je bilo namenjeno nekemu drugemu podajalcu, ki je odigral prvo tekmo v Ligi NFL. Govora je seveda o prvem izboru na zadnjem naboru Camu Newtonu, ki je s Carolino izgubil na gostovanju pri Arizoni z 28:21. Newton je s 422 jardi postavil rekord med podajalci na prvih tekmah v karieri, a dober občutek je skalil poraz. Newton je podal za dva zadetka, ob koncu tretje četrtine pa je s tekom za en jard svojo ekipo popeljal v vodstvo z 21:14. A gostiteljem je v zadnji četrtini uspelo tehtnico obrniti v svojo korist. Odločilni zadetek je dosegel Patrick Peterson, ki je sedem minut pred koncem vrnil punt (89 jardov).

Sijajen Tolbert, medli McNabb
Preobrat je uspel tudi San Diegu, ki je doma ob polčasu proti Minnesoti zaostajal s 17:10, na koncu pa je slavil s 24:17. Junak tekme je bil Mike Tolbert, ki je sodeloval pri vseh treh zadetkih (enega je dosegel po tleh, dva pa po zraku). Odločilnega je dosegel pet minut pred koncem, ko je ujel 19 jardov dolgo podajo Philipa Riversa. Vikingi so na mestu podajalca spet zaposlili veterana, a Donovan McNabb je imel slab večer, saj je zbral le 39 jardov, skoraj 300 manj kot Rivers.