Nika Tomc je dijakinja Ekonomske šole Celje, kjer je končala prvi letnik. Foto: www.alesfevzer.com

Peti dan poletnega olimpijskega festivala mladih v Mariboru je Slovenija osvojila prvo zlato medaljo. Mlada judoistka iz Celja Nika Tomc, ki je sicer tudi državna prvakinja, je slavila v kategoriji do 57 kg, kjer je v finalu z gladkih 10:0 premagala Nemko Odalis Santiago Santano.

"Najboljši občutki, neopisljivo. Za vsako borbo posebej se je treba pripraviti, seveda je pa tu zelo pomembna tudi koncentracija čez celo tekmo, tudi v finalu," je bila po osvojenem zlatu redkobesedna Nika Tomc.

Že pred njo je za bronasto medaljo v kategoriji do 63 kg poskrbela Leila Mazouzi, ki je v dvoboju za kolajno premagala Izraelko Lihi Boaron. "Zelo sem vesela, da sem lahko del medaljistk. V polfinalu je malo spodrsnilo, ampak na srečo sem zmagala, potrudila sem se in zdržala do konca. Na Ofem sem šla brez skrbi. Želela sem prikazati najboljše borbe, če pa daš vse od sebe, ti medalja ne more spodleteti," pa je povedala bronasta Leila Mazouzi.

Slovenija je na olimpijskem festivalu, ki ga do nedelje gosti Maribor z okolico, za zdaj osvojila pet medalj.

Svit Suljić je pred kratkim postal evropski prvak v kategoriji do 14 let. Foto: www.alesfevzer.com

Up slovenskega tenisa Svit Suljić je po ogorčenem boju in slabih treh urah v četrtfinalu Olimpijskega festivala evropske mladine (Ofem) v Mariboru premagal Čeha Filipa Košarka s 3:6, 7:5 in 6:4 ter se prebil v polfinale.

"Skoraj brez besed. Zelo sem vesel, da je ta tekma šla v mojo korist. Ubranil sem dve zaključni žogici, ampak verjel sem vase, verjel sem, da lahko to obrnem – in to se je zgodilo. Enkratno, da sem to naredil doma, pred vsemi domačimi. Zelo sem vesel najboljših štirih, ampak hočem dobiti zlato, tako da je to zadnji cilj," je po napornem dvoboju dejal Suljić. V četrtfinalu se je meril tudi Žiga Šeško, a ga je s 6:4 in 6:4 porazil Avstrijec Thilo Emil Behrmann.

Prevejšek za las ostal brez kolajne

Mai Prevejšek je bil tretji v sprintu glavnine, a je ostal brez medalje, ker je po 48-km dolgem samostojnem pobegu slavil Max Hinds. Foto: www.alesfevzer.com

Na cestni dirki kolesarjev je Mai Prevejšek za las zgrešil odličje in v cilj pripeljal kot četrti. Zanesljivo je zmagal ubežnik, Britanec Max Hinds. Vanja Kuntarič Žibert je bil 55., Bastian Petrič pa 69. "Malo jeze, malo veselja. Malo je zmanjkalo do stopničk. Ciljal sem na medaljo in prav zato čutim malo jeze v sebi, ampak sem kar zadovoljen, bolje ne bi moglo biti," je po dirki povedal Prevejšek. Žensko dirko je dobila Italijanka Linda Sanarini. Eva Terpin je bila 15., Vesna Potočnik 41. in Hana Jeromel 58.

Atletinja Hana Sekne se je na 100 m ovire s petim časom prebila v finale, Karla Jerič v metu krogle pa z 12. dosežkom. Ana Kramberger je bila na 800 m skupno 17.

Nastope sta že v prvem delu končala oba judoista. Stefan Josipović je bil v kategoriji do 73 kg poražen že v prvem dvoboju proti Poljaku Szymonu Brzuszczynskemu. Maj Kravnik je v kategoriji do 81 kg v prvem krogu premagal Islandca Mikaela Isakssona, v drugem pa Ukrajinca Arturja Amirijana. Nato ga je premagal Moldavec Andrei Peaticovschi, v repasažu pa še Srb Dušan Grahovac.