Peter John Stevens je poskrbel za 25. slovenski finale v 50-metrskih bazenih. Foto: www.alesfevzer.com

Stevens je postal 11. slovenski plavalec, ki je nastopil v finalu svetovnega prvenstva, prvi po letu 2015, ko je v Kazanu v isti disciplini plaval Damir Dugonjić. 28-letni Vodičan je v polfinalu postavil osebni rekord (27,04), finalni čas pa je bil njegov drugi najboljši.

Nastop Stevensa v finalu SP-ja na 50 m prsno

"Zelo dober nastop v finalu in osmo mesto. Ne morem reči drugega, glede na vse, kar se je v zadnjih mesecih dogajalo v mojem življenju. Poročil sem se, preselil, delam z novim trenerjem. Magična meja 27 sekund bo padla na naslednjem velikem tekmovanju. Težko pa bi bil danes bolj zadovoljen, saj sem dosegel svoj najboljši izid v velikem bazenu," je dejal Stevens.

"Zelo sem optimističen in motiviran za naprej, če bo ustrezna tudi finančna podpora. Upam, da se bo Plavalna zveza Slovenije potrudila zame in da to podporo res dobim," je še dodal plavalec, ki si želi z novim trenerjem Davidejem Rummolom v Trstu narediti korak naprej in si prvič priplavati tudi nastop na olimpijskih igrah.

Svetovni prvak je postal Kitajec Čin Haijang, ki je bil najhitrejši že v polfinalu. Tokrat je plaval 26,29 in po 100 m prsno v Fukuoki še drugič postal svetovni prvak. Tri desetinke in pol je bil oddaljen od svetovnega rekorda Britanca Adama Peatyja, ki ga je napovedoval. "To je še vedno moja želja," je po tekmi priznal Kitajec. 26,59 Američana Nica Finka je bilo dovolj za srebrno medaljo, bron pa je s 26,79 osvojil še en Kitajec, Sun Džjadžun.

Rezultati finala na 50 m prsno. Foto: TV SLO, zajem zaslona

Mollie O'Callaghan do naslova s svetovnim rekordom

Avstralka Mollie O'Callaghan je zmagala na 200 m prosto in z 1:52,82 dosegla nov svetovni rekord. Dosežek Italijanke Federice Pellegrini iz leta 2009 je popravila za 13 stotink sekunde. Drugo mesto je osvojila njena rojakinja, sicer olimpijska prvakinja Ariarne Titmus z 1:53,01, ki je prvenstvo v Fukuoki v soboto začela s svetovnim rekordom na 400 m prosto. Bron je osvojila 16-letna Kanadčanka Summer McIntosh, ki je z 1:53,65 dosegla tudi nov mladinski svetovni rekord.

"Prav šokirana sem. Bila sem poškodovana in želela sem se imeti predvsem dobro, zato rekorda seveda nisem pričakovala," je po tekmi povedala 19-letna zmagovalka, a priznala, da jo je do tega časa prignal tudi dvoboj z reprezentančno kolegico Ariarne Titmus. "Konkurenca je bila res močna, zato sem se na koncu samo gnala, ne glede na to, kako težko je bilo."

Tunizijec Ahmed Hafnoui je bil najhitrejši na 800 m prosto. S 7:37,00 za vsega 37 stotink sekunde ugnal Avstralca Samuela Shorta, tretji je bil olimpijski prvak na 1500 m prosto Američan Bobby Finke.

Marchand eden izmed adutov Francije na OI

Novo zlato kolajno je osvojil Francoz Leon Marchand, ki ga v Parizu že najavljajo za enega zvezdnikov olimpijskih iger prihodnje leto. Po slavju na 400 m mešano, kjer je vzel svetovni rekord Američanu Michaelu Phelpsu iz leta 2008, je bil danes z 1:52,43 prepričljivo najboljši na 200 m delfin, a ob dejstvu, da je na tekmi manjkal svetovni prvak Kristof Milak iz Madžarske.

Kar 1,2 sekunde je zaostal Poljak Krzysztof Chmielewski, tri stotink več v napetem finišu Japonec Tomoru Honda. A Marchanda je že 40 minut pozneje čakala nova naloga in z najboljšim časom se je prebil v četrtkov finale na 200 m mešano.