Francozinje so drugič osvojile naslov svetovnih prvakinj. Foto: EPA
Francozinje so na prvenstvu doživele le en poraz, zadale so jim ga Slovenke. Foto: EPA
Bronaste na SP-ju 2017 so Nizozemke. Foto: EPA
Francozinje v napetem finalu strle Norveško
Francozinje po 14 letih znova svetovne prvakinje

Izjemno zanimiv finale je pripadel Francozinjam, ki so na prvenstvu doživele le en poraz, in to od Slovenk v skupinskem delu. Varovanke Uroša Bregarja so zasedle končno 14. mesto.

Po visokem vodstvu Norvežank (7:4), ko je kazalo, da so prevzele vajeti v svoje roke, in da bodo le večale prednost, so se Francozinje z agresivno obrambo, izjemno predstavo je prikazala vratarka Amandine Leynaud, vrnile (7:6), nato pa tudi izenačile (8:8). V 24. minuti so še povedle z 10:9, na odmor pa so se odpravile z minimalno prednostjo (11:10).

Francozinje so v drugem polčasu še povišale vodstvo (14:11). A vztrajne Norvežanke so jih nato ujele (15:14), pa tudi izenačile (16:16), v 48. minuti pa so po dolgem času spet povedle (17:18). Francozinje so izenačile (18:18) in obetala se je zanimiva končnica. Manj kot tri minute pred koncem so Norvežanke zapravile napad za izenačenje, Francozinje pa so imele srečno roko, ko so prišle do sedemmetrovke. To so izkoristile in povedle so za dva gola (22:20). Po hitrem golu Norvežank (22:21) je za njih še obstajalo majhno upanje za osvojitev naslova najboljših na svetu, a so Francozinje njihove upe pokopale z golom (23:21).

Francozinje so v svojem petem finalu drugič osvojile naslov svetovnih prvakinj. Prvič so slavile na svetovnem prvenstvu na Hrvaškem 2003, druge pa so bile na Danskem in Norveškem 1999, na Kitajskem 2009 in v Braziliji 2011.

Norvežanke ostajajo pri treh naslovih svetovnih prvakinj, najboljše so bile na zaključnih turnirjih na Norveškem in Danskem 1999, v Braziliji 2011 in na Danskem 2015.

Bronasto medaljo so osvojile Nizozemke, ki so v polfinalu ugnale Švedinje (24:21). Te so v osmini finala izločile Slovenke.