Španski rokometaši so najboljše prihranili za konec: s fantastično igro so premagali Dance in drugič v zgodovini osvojili naslov svetovnega prvaka. Foto: EPA
Španski rokometaši
Najboljši na svetu. Španci. Foto: EPA
Joan Canellas
Joan Canellas je v prvem polčasu dosegel pet zadetkov, v nadaljevanju je bil uspešen še dvakrat. S sedmimi zadetki je bil najboljši strelec na tekmi. Foto: EPA
Valero Rivera
Valero Rivera je bil s 6 zadetki drugi najboljši španski strelec, pretil je predvsem iz hitrih protinapadov. Foto: EPA
Ulrik Wilbek
Danski selektor Ulrik Wilbek je ob igrišču nemočno opazoval igro svojih varovancev. Foto: EPA
Mikkel Hansen
Mikkel Hansen, najboljši igralec prvenstva, je bil povsem nemočen. Foto: EPA
Španija v finalu nadigrala Dansko

To je najvišja zmaga na dozdajšnjih svetovnih prvenstvih. Do letošnjega turnirja v Španiji je najvišjo zmago dosegla Švedska, ki je na svetovnem prvenstvu v nekdanji Vzhodni Nemčiji leta 1958 premagala Češkoslovaško z 22:12.

Gostitelji prvenstva, ki so v polfinalu premagali Slovence, so najboljšo predstavo prihranili za konec. V napadu so bili izjemno učinkoviti, v obrambi pa so se zanašali predvsem na vratarja Šterbika, ki je zbral kar 14 obramb.

Najboljša postava SP-ja v Španiji 2013:

• Vratar: Niklas Landin (Danska)
  • Krožni napadalec: Julen Aguinagalde (Španija)
  • Levo krilo: Timur Dibirov (Rusija)
  • Desno krilo: Hans Lindberg (Danska)
  • Levi zunanji: Alberto Entrerrios (Španija)
  • Srednji zunanji: Domagoj Duvnjak (Hrvaška)
  • Desni zunanji: Laszlo Nagy (Madžarska)

Najboljši igralec prvenstva: Mikkel Hansen (Danska)

Bliskovit začetek Špancev
Španci so tekmo začeli bliskovito, hitro so smuknili v prednost treh zadetkov in prisilili danskega selektorja Ulrika Wilbeka v prvo minuto odmora. Prvi zadetek svojih varovancev je ta dočakal šele v 5. minuti, ko je za 3:1 zadel Kasper Sondegaard. Španci so nasprotnika v prvem polčasu popolnoma zaustavili, prisilili so jih v številne napake, v napadu so blokirali večino polpodaj na krožnega napadalca, dobro je bil razpoložen tudi vratar Arpad Šterbik.

Rivera nerešljiva uganka Dancev
Danci so padli pod vpliv peklenskega vzdušja v dvorani Santa Jordija, delovali so povsem izgubljeno, v obrambi so bili statični in nemočni, v napadu pa niso imeli razpoloženega strelca z razdalje. Po vnovičnem strelskem mrku, ki je trajal pet minut, je Wilbek zahteval še drugo minuto odmora, ki pa razmerja moči do konca polčasa ni bistveno spremenila. Gostitelji so še naprej igrali na krilih izjemnega Valera Rivere, ki je kot po tekočem traku kaznoval vsako najmanjšo napako in zadetke (4) dosegal iz hitrih protinapadov, enega celo iz mrtvega kota. Na odmor sta ekipi odšli z izidom 18:10.

Neverjetni Šterbik Dance spravljal v obup
Še bolje kot prvega so Španci začeli drugi polčas. V slabih osmih minutah nadaljevanja jim je uspel delni izid 6:1, povedli so s 24:11 in izsilili prvo minuto odmora danskega selektorja. Glavni junak drugega polčasa? Španski vratar Šterbik. Ta je zaklenil svoja vrata, ubranil je neverjetno število strelov, po polovici polčasa so ga Danci ugnali le dvakrat! V dvorani so se mu klanjali, skandirali so njegov priimek.

V 53. minuti je junak tekme ob bučnem aplavzu mesto med vratnicama prepustil Joseju Manuelu Sierri, minuto pozneje je za najvišjo prednost zadel Daniel Sarrimento (33:15; +18). Tekma se je končala z izidom 35:19.