Marcosa Tavaresa do 2. mesta lestvice strelcev, ki ga s 109 goli zaseda Kliton Bozgo, ločijo le še štirje zadetki. Foto: www.alesfevzer.com
Štefan Škaper
Do prvega mesta ga čaka še kakšen korak več - na vrhu je namreč Štefan Škaper s 130 goli. Škaper je najboljši strelec v prvoligaški zgodovini tako pri Muri (39 golov) kot pri Beltincih (91). Foto: MMC RTV SLO/Toni Gruden
Zahovič: Mnogo je bilo analiz, a niti ena prava
Olimpija zmagala šestič zapored

Razburljivo državno prvenstvo v nogometu se je tudi tokrat znašlo pod drobnogledom Športnega SOS-a, ki odgovarja na dve vaši vprašanji o najmočnejšem domačem klubskem tekmovanju.

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju. Odgovore lahko preverite v arhivu.

616. Katera ekipa ima v slovenski nogometni ligi najdaljši niz zmag in koliko zmag je to bilo?

Klemen D.

Gorici je letos že uspelo nanizati sedem prvenstvenih zmag, Olimpija pa je pri številki šest. Najdaljši niz zmag v celotni zgodovini slovenskega nogometnega prvenstva pa je 12 - to je uspelo dvema ekipama. Že v prvi sezoni 1991/1992 je to uspelo (nekdanji) Olimpiji, ki je zmagovito začela pomladanski del sezone.

34Olimpija - Maribor2:0

Ljubljančanom je uspel res dolg niz neporaženosti, saj so pred tem zadnjič izgubili 27. oktobra 1991 v 15. krogu, ko so izgubili v Lendavi z 1:0. Naslednji poraz so utrpeli šele 30. maja 1992, ko so prav tako klonili v Prekmurju - Mura je bila v 39. krogu boljša z 2:1. Olimpiji je tako uspel niz 22 tekem neporaženosti (20 zmag in 2 remijev).

Ducat zmag je uspelo nanizati le še Mariboru, njegov niz je razbit v dve sezoni - prve tri zmage je zbral ob koncu sezone 1998/1999, preostalih devet pa na začetku sezone 1999/2000.

9Dravograd - Maribor1:3

Če upoštevamo še neodločene izide, je njihov niz neporaženosti trajal 16 tekem (13 zmag in trije remiji).

Zanimivo - Mariboru je v tisti sezoni 1999/2000, v kateri so tudi prvič igrali v Ligi prvakov, v domačem prvenstvu uspel še en niz 11 zaporednih zmag (od 19. do 29. kroga).

617. Marcos Tavares je vse bližje prvemu mestu na večni lestvici strelcev prve lige. Kakšna pa je lestvica, če upoštevamo zgolj zadetke za en klub?
Marko Z.

Na tej lestvici pa je Marcos Tavares že najboljši, saj je sploh edini, ki je dosegel več kot 100 prvenstvenih golov za en klub.